alexa

banner766

'Kredi ödemeleri bir yıl ertelenmeli'

Eskişehir Yaş Sebze Meyve Balıkçılar ve Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Çiçek, 2020 yılını pazarcı esnafı adına değerlendirdi. Pandemi sürecinin yaşanan zorlukları Gazete Eskişehir Ekspres'e anlatan Çiçek, "25 bin lira destek kredisi...

16 Aralık 2020, 09:47
'Kredi ödemeleri bir yıl ertelenmeli'

Eskişehir Yaş Sebze Meyve Balıkçılar ve Pazarcılar Odası Başkanı Mehmet Çiçek, 2020 yılını pazarcı esnafı adına değerlendirdi. Pandemi sürecinin yaşanan zorlukları Gazete Eskişehir Ekspres'e anlatan Çiçek, "25 bin lira destek kredisi verildi ama 25 bin lira kurtarmıyor bizim mesleğimizi. Federasyon olarak hükümetimizden kredi ödemelerinin tüm meslek dalları için bir yıl ertelenmesini istedik. Vergisi, Bağkur’u bir yıl ertelenirse en azından küçük esnaf bir yıl bu ödemeleri ön plana almaz. Bir yıl sonra ödemeye başlarsa rahatlayacaktır. Biz yine akşam olunca evimize ekmek götürebildik. Ancak diğer mesleklerde evine ekmek parası dahi götüremeyen meslek grupları var" dedi.   

2020 yılında hem ülkemiz hem esnafımız olarak büyük bir imtihandan geçiyoruz. Covid-19 salgını ile mücadele ediyoruz. Nereden geldiği  belli değil. Çok temkinli olmak lazım. Hem sağlık hem ekonomik anlamda çok zor durumdayız. Esnaf çok zor durumda. Kısıtlama zamanlarında çok malımızı çöpe attık. Çabucak bozulabilen ürün satıyoruz çünkü. Buna rağmen diğer meslek dallarına göre daha iyi durumdaydık, ekmeğimizi eve götürebildik. Üç gün bile pazar açsak çocuklarımıza bir şeyler götürebildik. Birinci dalgada fazla sıkıntı yaşamadık. İnsanlar gıda ihtiyacı ile ilgili her şeyi pazarlarımızdan aldı gitti. Halkımız fazla çarşıya inmesin diye her mahalleye pazar açtık. İnsanlar fazla kalabalık ortamlarda durmasın diye yaptık. Her mahalle sakininin sebze meyve ihtiyacını giderdik. Valilik, Kaymakamlık ve Emniyetimize hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ederiz. Bu süreci sıkıntı olmadan beraber yürüttük çünkü. 

Her şeye zam geldi, halkımız çok mağdur her şeyin ekonomik olanını arıyor. Bu sıkıntıları bir daha yaşamayız inşallah. Hükümetimiz 25 bin lira destek kredisi verdi ama 25 bin lira kurtarmıyor bizim mesleğimizi. Biz federasyon olarak hükümetimizden tüm meslek dalları için bir yıl ertelenmesini istedik kredi ödemelerinin. Vergisi, Bağkur’u bir yıl ertelenirse en azından küçük esnaf bir yıl bu ödemeleri ön plana almaz. Bir yıl sonra ödemeye başlarsa rahatlayacaktır. Biz yine akşam olunca evimize ekmek götürebildik. Gıda satışı yaptığımız için çok zorlanmadık. Ancak diğer mesleklerde evine ekmek parası dahi götüremeyen meslek grupları var. 

Son olarak 2021 yılı inşallah bu kadar ağır geçmez. 2021’de küçük esnafımız için de inşallah faydalı çalışmalar olur. Pazarcılarımız esnafımız kışın çok zorlanıyor. Eskişehir çok soğuk bir il. İnanın pazarcımız evine gittiğinde ısınamıyor. Esnafımız ısınmak için ateş yakıyor çok soğuklarda. Halkımız mağdur olmasın marketlerden 10 katına mal almasın diye pazara o soğukta çıkıyor. Biz halkımızı düşünen insanlarız. Eve geldiğinde 4 saat kemikleri ısınmıyor. Kışın en zor meslek bizim meslek. Bizim esnafımızda sosyal yaşantı sıfır. Gece ikide ‘hal’e gidiyor uyku yok, sabah altıda yedide pazara gidiyor, akşam dokuzda onda eve geliyor. Vergimizi yatırıyoruz. Zor şartlarda ayakta durmaya çalışıyoruz. 

Vatandaş pazara döndü artık, dönmeye de devam ediyor. Pazardaki ürünler hem ucuz hem  kaliteli. Ellendiği için marketteki ürünler tanınmaz hale geliyor. Kimin ellediği belli değil bu pandemi sürecinde. Pazardaki ürün iki güne bitiyor, marketteki gibi günlerce beklemiyor ki.  Her zaman taze ürün satılıyor pazarlarda. Ürün sabah dalından koptuğu gibi pazara geliyor. Fazla da beklemez pazarda biter. Vatandaşlarımız artık neden tercih ediyor pazarları, çünkü hem ucuz hem kaliteli. 

Gazete Eskişehir Ekspres'in Aralık sayısından...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:14
İkindi 15:49
Akşam 18:12
Yatsı 19:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@