banner848

banner766

'Yükselen erken seçim talebi görmezden gelinemez'

İYİ Parti İl Başkanı Ektaş, kısa süre önce gerçekleşen il kongreleri sonrası yeni projelerini ve parti çalışmalarını anlattı. Ektaş, iktidar partisi vekillerini eleştirdi... Ektaş, “Bu şartlar altında, halkın yükselen erken seçim...

15 Ağustos 2020, 17:29
'Yükselen erken seçim talebi görmezden gelinemez'

İYİ Parti İl Başkanı Ektaş, kısa süre önce gerçekleşen il kongreleri sonrası yeni projelerini ve parti çalışmalarını anlattı. Ektaş, iktidar partisi vekillerini eleştirdi...

Ektaş, “Bu şartlar altında, halkın yükselen erken seçim talebinin çok daha fazla ertelenebileceğini, görmezlikten gelinebileceğini sanmıyorum” diye konuştu.

Kısa süre önce gerçekleşen kongrede güven tazelediniz, sizi yeniden il başkanı olarak görmek isteyen parti üyelerine ne söylemek istersiniz?

Partililerimiz kongre sürecinde, geçmiş 14 aylık İl Yönetim Kurulu performansını değerlendirdi. Yönetim Kurulunda yer alan arkadaşlarımızın geçmiş 14 aylık yönetimleri süresince gösterdikleri çalışkanlığı, samimiyeti, azim ve kararlılığı ödüllendirdi. Yönetimde istikrara “evet” dedi. Pandemi döneminde, Temmuz sıcağında, Üniversite sınavı sonrası bir çok ailenin tatil yörelerine gittiği, tarımda hasadın başladığı ortamda delegelerimiz Kongremize büyük katılım sağladı. Geçerli 449 oyun tamamında tercihlerini yönetimimizden yana kullanarak güvenlerini gösterdiler, aynı zamanda sorumluluğumuzu da artırdılar. Güvenlerine layık olmak için daha fazla çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Delege ve üyelerimize teşekkür ediyorum. Güvenlerini boşa çıkarmayacağız İnşallah.

Eskişehir’in çözüm bekleyen sorunları var

Sizce Eskişehir’in en önemli sorunu nedir ve nasıl çözülebilir?

Eskişehir’in işsizlikten trafiğe, kentsel dönüşüm ve imardan ilçe ve çevre yollarına kadar çözüm bekleyen bir çok sorunu var. Eskişehir Milli gelirden hak ettiği payı ve yatırımı alamıyor. Ancak her şeyden önemlisi yaşam. Eskişehir’in en önemli sorunu yaşamımızı tehdit eden çevre düşmanı projeler. Alpu Kömürlü Termik Santral projesinden vazgeçilmesi konusunda henüz sonuç alınmış değil. Kaymaz’ın hemen yanı başına inşa edilmek istenen ikinci siyanürlü atık havuzu konusundaki ısrar devam ediyor. Murat Dağı’nda siyanürlü altın madeni için ÇED Raporu istenmemesine ilişkin karar iptal edildi ama yarın bir gün olumlu ÇED Raporuyla tekrar karşımıza gelecekler. Bu projeleri engellemek ve “Eskişehir’de yaşamı korumak” için halkımızın farkındalığını artırmaya ve direncini geliştirmeye devam etmeliyiz. Sorun ancak halkımızın kararlı duruşuyla çözülecektir.

İYİ Parti iktidarını müjdeliyor

Kurulduğunuz günden bu yana partinizin gelişimini değerlendirir misiniz? Örneğin üye çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Kuruluşundan kısa bir süre sonra partimizin gösterdiği başarı, 1960 sonrası çok partili siyasi hayatımızın göz kamaştıran mucizesidir. Hazineden hiçbir yardım almadan, salonların elektriklerinin kesildiği, yollarımızın kamyonlarla kapatıldığı ultra baskın bir seçimden Türkiye genelinde yüzde 10 Eskişehir özelinde yüzde 13,40 oy alarak meclise girdik. O günden bu güne kadar partimize gösterilen teveccüh artarak devam etti. Genel Merkezimizce takip edilen anketlere göre şu anda seçmenin yaklaşık yüzde20’si partimizi tercih ediyor. Yine anketler İYİ Parti’nin kalıcı tabanının oluştuğunu net olarak ortaya koyuyor. Her geçen gün İYİ Partinin yükselişi devam ederken AK Parti ve MHP’nin oyları düşüyor. Anket sonuçlarına göre, diğer siyasi partilere oy vereceğini ifade eden seçmenlerin yüzde 80’i ise ikinci tercihlerinin İYİ Parti olduğunu ifade ediyorlar. Bu göstergeler, İYİ Parti iktidarını müjdeliyor. Üye kayıtlarımızı kısa sürede yüzde 50 oranında arttırdık. Çalışmalarımız devam ediyor. 

Ektaş: Artık Eskişehir’de adı ve hukuki statüsü belli olmayan bir fabrika var

Bir açıklamanızda “Eskişehir’le özdeşleşmiş ve Eskişehir tarihinin en önemli parçalarından biri haline gelmiş olan 126 yıllık fabrikamızın tüzel kişiliği kaldırılarak hukuki varlığı sonlandırılmıştır. Bu, TÜLOMSAŞ’ın resmen kapatıldığı anlamını taşımaktadır” dediniz. TÜLOMSAŞ için sürekli açıklamalarda bulunup konunun takipçisi oldunuz, şuan ki alınan kararlarla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Eskişehir raylı sistem araçları üretimi konusunda çok değerli birikimlere sahiptir. Ancak, son yapılan düzenlemeyle hiçbir demiryolu fabrikası olmayan Ankara’da TÜRASAŞ ismiyle bir şirket kuruldu ve TÜLOMSAŞ oraya bağlandı. Artık, Eskişehir’de adı ve hukuki statüsü belli olmayan bir fabrika var ve Ankara’dan izin almadan toplu iğne dahi üretemez, Ankara’dan izin almadan Eskişehir piyasasından vida/çivi dahi alamaz, yan sanayiye sipariş açamaz. Son gelişmeler Yüksek Hızlı Tren Eskişehir’de üretilecek diyerek ağzımıza bir parmak bal çalıp kaçan Ulaştırma Bakanını da yalanladı. AK Parti iktidarı Eskişehir’den işi, aşı götürüyor, yerine çevre düşmanı politikalarla ölümü getiriyor. Belki de bu kararın arkasından fabrikanın özel sektöre satılması ve kıymetli arazilerinin ranta açılması bile söz konusu olabilir. Eskişehir’in her sorununun takipçisi olduğumuz gibi bunun da takipçisiyiz. İYİ Parti’nin kısa süre sonra gerçekleşecek iktidarında Eskişehir’i ülkemizin ve dünyanın Raylı Sistem Araçları Üretim Merkezi haline getireceğiz. 

Erken seçim daha fazla ertelenemez

Zaman zaman erken seçim konusu gündeme geliyor sizce erken seçim olmalı mı?

Eğer bir ülkede iktidar; ekonomiden eğitime, sağlıktan dış politikaya kadar hiçbir alanı yönetemez duruma düşmüşse, halk erken seçimi dayatır. Ne yazık ki, ekonominin şaha kalkacağı, şehit haberlerinin sona ereceği, istikrarın sağlanacağı iddiasıyla halkımıza dayatılan Cumhurbaşkanlığı yönetim modeli sonucu hüsran olmuştur. Damat Sayın Albayrak yönetimindeki ekonomi iflas etmiş, enflasyon çift haneli rakamlarda istikrar kazanmış, yoksulluk ve yolsuzluk halkı bezdirmiştir. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile ülkemiz yönetilemez hale gelmiştir. Bu şartlar altında, halkın yükselen erken seçim talebinin çok daha fazla ertelenebileceğini, görmezlikten gelinebileceğini sanmıyorum. Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in de belirttiği gibi Sayın Cumhurbaşkanının masasında erken seçim olduğu görülüyor. En son Ayasofya hamlesi bile erken seçim için bir göstergedir.

İYİ Parti iktidarıyla ittifaklara ihtiyaç kalmayacak

Herhangi bir seçim olması durumunda yine ittifaklar olmalı mı sizce? Siz yerelde ittifak konusuna nasıl bakıyorsunuz? 

İttifaklar, antidemokratik yüzde 10 barajının ve Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sisteminin sonucu ve gereğidir. Koalisyonlara ihtiyaç olmayacak güzellemesiyle getirilen bu model, tüm siyasi partileri, ittifaklara veya koalisyonlara mecbur bırakmıştır. Şu anda iktidarda AK Parti yoktur. AK Parti, MHP, Vatan Partisi ve BBP koalisyonu vardır. Bu partiler iktidarı dört yanından çekiştirmektedirler. Önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde de ittifak olacaktır. İYİ Parti iktidarıyla tekrar kuracağımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemle birlikte ittifaklara ihtiyaç kalmayacaktır.

39 kilometre yolu yaptıracak etkileri yok

Eskişehir’e yeteri kadar yatırım yapıldığını düşünüyor musunuz? Eskişehir’e yapılması gereken öncelikli yatırım nedir sizce?

AK Parti iktidarı döneminde ne yazık ki Eskişehir milli gelirden hak ettiği payı ve yatırımları alamamıştır. Eskişehir’in öncelikle beklediği yatırım, büyük sayıda işçi istihdamı sağlayacak ve yine binlerce işçinin iş bulabileceği yan sanayi oluşmasına imkan sağlayacak büyüklükte sanayi yatırımıdır. Bu otomobil fabrikası olabilir, Yüksek Hızlı Tren ve diğer Raylı Sistem Araçları fabrikası olabilir, hatta yerli uçak fabrikası olabilir. Halen Eskişehir halkı koalisyonun büyük ortağına üç küçük ortağına bir milletvekili vermişse de, sayın vekillerimizi Eskişehir’e yatırım getirecek hiçbir çaba içinde göremiyoruz. Sayın milletvekillerimizin, 39 kilometre gibi çok kısa ve ucuz maliyetli Alpu yolunu dahi yaptıracak etkileri yok. Bu nedenle kendilerinden otomobil fabrikası, raylı sistemler organize sanayii, kuzey ve güney çevre yolu gibi büyük yatırımları Eskişehir’e kazandırabileceklerini beklemiyoruz.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Eskişehir halkı, eğitimli, aydın, yüreği sevgi dolu, heyecanlı ve coşkulu insanlardır. Eskişehir halkı, çalışkanlığı ve fedakarlığıyla kişi başına düşen milli gelirden Kocaeli’de, İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımız kadar pay almayı, gençlerimiz işi, dünyadaki yaşıtlarıyla rekabet edecek kalitede eğitimi ve kültürlenmeyi, erişilebilir sağlık hizmetlerini hak etmektedir. AK Parti iktidarlarının bu olanakları sağlayamayacağı ortaya çıkmıştır. İYİ Parti, kadrolarıyla iktidara ve sorunları çözmeye hazırdır. Saygıdeğer hemşerilerimiz, bizi izlemeye ve desteklemeye devam etsinler. 

Gazete Eskişehir Ekspres'in Ağustos sayısından...

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 05:12
Güneş 06:36
Öğle 12:57
İkindi 16:24
Akşam 19:08
Yatsı 20:26
Günün Anketi Tümü
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@