Yer açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “2024 yaz dönemi hububat alım fiyatları açıklandı.

Önceki yıllarda büyük bir tanıtım ve renklendirilerek yapılan hububat alım fiyatları açıklaması bu sene hiç ses seda çıkarmadan sorumlu Tarım Bakanı tarafından bile değil, Toprak Mahsulleri Ofisi internet sitesi üzerinden sessizce duyuruldu. Acaba niye böyle oldu ? ''Hububat alım fiyatları açıklandığı andan itibaren gerçekten sükutu hayal bir durum oluştu''

Yer şöyle devam etti, “Bize ulaşan pek çok üreticimiz, bugün yanımızda olup açıklamamıza destek veren değerli büyüklerimiz dahil tüm muhatap kesim hayal kırıklığı ötesinde bir vaziyetle karşılaştılar. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından Makarnalık Buğday 10 TL, Ekmeklik Buğday 9,25 TL olarak açıklandı, beraberinde çiftçi kayıt sisteminde bulunan üreticilere ton başına 1.750 TL destek belirtildi.

Arpa için 7,25 TL fiyat ve yine Çiftçi Kayıt Sisteminde bulunan üreticilere ton başına 750 TLdestek ödemesi açıklandı. Bu noktadan itibaren konuyu detaylı olarak açmak istiyoruz.

Eskişehir’de esnafın gözü yollarda kaldı Eskişehir’de esnafın gözü yollarda kaldı

Bir önceki alım dönemi olan 2023 yılında hububatalım fiyatları Buğday alım fiyatı 8 lira 25 kuruş, Arpa alım fiyatı 7 TL olarak açıklanmıştı.

2023 ile 2024 hububat alım fiyatlandırmasında % 21’lik bir artış sağlandığı görülmektedir.

Konuya ilgi için her iki yılın rakamlarını karşılaştırdığımızda anlatmak istediğimiz olumsuz gerçek karşımıza çıkmaktadır.2023 Haziran’ında mazot fiyatı 22 lira iken, Bu sene 2024 Haziran’ında mazot fiyatı 40 lira 61 kuruşolmuştur. Yani artış oranı; % 82’dir. Yedek parça ekipman fiyatlandırmasında ortalama artış %60’ dır. Bu rakamlar içine çiftçimizin emeğini, fedakarlığını, işçiliğini katmıyoruz.  Hepsi bir tarafa tümden bakıldığında Resmi enflasyon oranı 2023 yılı sonunda % 64.77’dir.

Yani bu oranın çok çok altında olan %21’lik hububat alım artışı Türk Çiftçisine Hükümetin acı hediyesi olarak sessizce sunulmuştur.

Fiyatlandırma Sürecinin oluşumuyla beraber normal piyasada hububat fiyatları açıklandığında an itibarıyla gerilemeye başlamış.

Buğday 10 lira 70 kuruştan, arpa ise 7 lira 65kuruştan alıcı bulurken  geçen hafta itibarıyla Eskişehir Ticaret Borsasında buğday ortalama fiyatı 8lira 50 kuruşa, arpa ise 6 lira 85 kuruşa düşmüştür.

Zarar edilirken daha bir zarar edilmesine sebebiyetle,Gerçek anlamda kaş yapayım derken göz çıkartılmıştır. Hasat zamanını iple çeken üreticimiz borçları karşılayabilmek ve sistemin devamlılığı için nakit ihtiyacı olduğundan 45 gün sonrasına ödeme veren Toprak Mahsulleri Ofisine değil ürün teslimindetüccarı tercih durumunda değerinin çok çok altında bir fiyata ürününü satmak mecburiyetinde bırakılmış ve zararı bir kez daha katlandırılmıştır.Şimdi Kendinizi Ata topraklarını bekleyen, rızkı için,yaşamını idame ettirmek için üretim yapmaya çalışan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Köylü milletin efendisidir” övgüsüne mazhar üreticilerimizin yerine koyun ve yaşanan durumu varın siz düşünün…

1 Simit 9 TL iken, 1 kilo buğday 8,5 TL. yani 1 kilo buğday satıp 1 simit alınamıyor. 5 kilo buğday satıp, 1 litre mazot anca alınabiliyor. Hatırlarsınız Tarımsal üretimde Eski Türkiye olarak dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik.

Eski Türkiye’de harman ve hasat zamanları köylümüz için umut ve tazelenme zamanlarıydı…

Çok iddialı gelinen ve birilerince kıskanılan bugünün Yeni Türkiye’sinde maalesef köylümüz, üreticimiz, çiftçimiz artık son nefesinde ve bitmenin eşiğindedir.

Üretmenin karşılığını alamayarak ve yanlış tarım politikaları ve her durumda koz olarak kullanılanithalat silahıyla Türk köylüsü ve çiftçisinin son tahlilde idam fermanı özellikle 2024 hububat fiyatlarıyla ilan edilmiştir.

Tarım topraklarının termik santrallere, maden ocaklarına, beton yığınlarına dönüştürülmesi mevcut sistemin önceliğidir”

Ziraat Odalarının sesi çıkmıyor

Yer, “Bu konuda biliyoruz Ziraat Odalarının sesi çıkmıyor, bağlı birlikler sizi çoktan terk etti ortada yoklar.

Ey Milletin Efendisi Türk Köylüsü senin genetiğinde var.  İnadına üretin, inadına direnin, inadına var olun ve hesap zamanı geldi mi size reva görülenlerin hesabını lütfen sorun.

Türk tarımı bitiriliyor, köyler boşalıyor, çocuklarımızişsizleştiriliyor, gençleri yuva kurmayı bırakın artık hayalini bile kuramıyor. Vaziyetimiz çok net şekilde budur. Buradan Büyük Türk Milletine sesleniyoruz. Ey Aziz Millet lütfen ama lütfen uyan titre kendine gel ve artık nedenini sorgula, itiraz et.

Senin olan senden esirgenmesin, senin olan yandaşa, sığınmacıya peşkeş çekilmesin diyoruz…

Bizlere Mavi Gözlü Dev Adam Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti Türk Köylüsü, çiftçisi ve üreticilerimizi saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu