Doktor raporu alıp tatile gitti hayatı kabusa döndü Doktor raporu alıp tatile gitti hayatı kabusa döndü

Polis olmak isteyenlerin beklediği açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı bakanlık ve kurumlara 10 bin 24 kadro ihdası gerçekleştirildi. Bu kapsamda Emniyet Genel Müdürlüğü'ne (EGM) 10 bin kişilik polis memuru kadrosu açıldı. Polis olabilme hayaliyle bekleyişte olanlara yapılan müjdeli açıklamanın ardından gözler başvuru sürecine çevrildi. Peki, 2023 polis alımı başvuru ne zaman? 10 bin polis alımı şartları neler? İşte kadro dağılımı ve şartlar...

10 bin polis alımı kadro dağılımı 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü merkez teşkilatına 1 Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanı, 3 Narkotik Suçlarla Mücadele Başkan Yardımcısı ve 1.000 polis memuru, Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatına 9000 polis memuru alınacak.

Polis alımı başvuruları ne zaman? 

10 bin polis memuru alımı hakkında kararın yayımlanması sonrası gözler ilana çevrildi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından önümüzdeki günlerde ilanın yayımlanması bekleniyor. Bu kapsamda başvuru tarihleri de netlik kazanacak.

Polis alımları nasıl yapılıyor?

KPSS'den yeterli puanı alan polis memuru adayları, sözlü ve fiziksel olmak üzere iki ayrı aşamadan geçiyor. Bu aşamaları başarı ile geçen adaylar, 6 ay sürecek olan POMEM eğitimlerine başlıyor. Bu eğitimleri de başarıyla tamamlayan adayların atamaları yapılıyor.