Eskişehir Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ekrem Birsen, 2022 yılını esnaf adına değerlendirdiği açıklamasında "Bayan üyelerimizin hızla sayısının çoğaldığını gözlemlemekteyiz. Yeni nesil esnaflar hızla yetişiyor. Esnaf ve sanatkarlarımız gençleşiyor” diye konuştu. Birsen, 2022 yılında Eskişehir'de 3 bin 427 işyerinin açıldığını bin 298 işyerinin ise kapandığını söyledi.

Eskişehir'de önemli Kalabak Su ve Halk Ekmek açıklaması Eskişehir'de önemli Kalabak Su ve Halk Ekmek açıklaması

Eskişehir Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ekrem Birsen "2022 yılı esnaf ve sanatkarlarımız için bir toparlanma yılıydı. Açılan ve kapanan işletme sayısına baktığımızda bu toparlanma açıkça gözükmektedir. İşletmeler çok çabuk açıp kapanıyor. Bu da işletmeleri açan kişilerin ehil kişiler olmamasından kaynaklanıyor. İşi anlamayan, bilmeyen kişi gidip, kopyacılıkla, ‘o bu işi yapıyor çok para kazanıyor’ diyerek o işletmeyi açıyor. Anlamadığı, ehil olmadığı için de kısa sürede kapatmak zorunda kalıyor. Bütün işletmeler ehil kişiler tarafından açılması lazım. Bu yine gerçekten o işten ekmek kazanan insanları da mağdur etmekte. Kapanan ve kaybolan her sermaye milli servettir" dedi.

Birsen, şöyle devam etti;

"İşyeri açacak kişilere sesleniyorum, o işi yapabilecek kapasitedeyseniz o üretimde kendiniz var olabilecekseniz o şekilde işletme açın. Sermayeye dayalı işletmeler daha çabuk kapanıyor. Esnaf Odaları Birliği olarak 2022 yılında 3427 yeni işyeri açılmış. Bunların 2809 tanesi yeni esnaf. Diğerleri de ikinci işyerlerini açtılar. 1298’de terkimiz var. Eskişehir’de yeni işletmelere baktığımızda bayan esnaf ve sanatkarımızın sayısı hızla artıyor. Ve genç girişimcilerden oluşuyor bu kişiler. İşletme açabilmek için eğitim alarak işletmelerini açan bayanlarımızın daha başarılı olduklarını da gözlemlemiş oluyoruz. Bayan üyelerimizin hızla sayısının çoğaldığını gözlemlemekteyiz. Yeni nesil esnaflar hızla yetişiyor. Esnaf ve sanatkarlarımız gençleşiyor"