alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Eskişehir'de pandemide borçlanan esnaf intihar etti

Eskişehir’de bir kahveci geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etti.

3. Sayfa 15.01.2022, 17:31 ABONE OL: google news
Eskişehir'de pandemide borçlanan esnaf intihar etti

Biriken borçları nedeniyle bunalıma girdiği iddia edilen 28 yaşındaki Özgür Pehlivan yaşamına son verdi. Pehlivan’ın cenaze namazı Seylap Caddesi üzerinde bulunan Sarısu Kurşunlu Cami’nden kaldırıldı. Eskişehir Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, yaptığı açıklamada, elim bir haber duyduklarını söyleyerek, üzüntüsünü dile getirdi. 

"Bunalıma düşmüş"

Üyeleri Özgür Pehlivan’ın babadan kalma bir kahvesi olduğunu aktaran Çoban, “Babası uzun yıllar kahvecilik yaptı. Ondan sonra kendi devraldı. Sakarya Caddesi Sıhhiye Kavşağında Sıhhıye kahvesi vardı. Eskişehir’in en köklü, en güzel kahvelerinden biriydi. Bu pandemi döneminde her kahveci, her esnafın olduğu gibi o da sıkıntılara düştü. Bankalardan, esnaf kredi kooperatifinden türlü yerlerden kredi almış.  Bu krediyi çeviremediği için de duyumlarımıza göre bunalıma düşerek kendi canına kıymış. Bu konuda çok üzüldük. Tabi ki zamanında geldi odamıza, biz de yardımcı olduk. Bankalardan kredi almasını sağladık. Ama borcu borçla ödediği için faiz batağına düştü. Bunu çeviremediği için aile hayatına da mal oldu. Üzüldük” dedi. 

"Geçmiş dönemdeki yaralarımız çok derin" 

Kahveci esnafının açıldığını ama pandemide uzun süre 18 ay kapalı kaldığı için halkın kahveden soğuduğunu dile getiren Çoban, hükümetten taleplerini şöyle sıraladı:

“Piyasada ekonominin de inişli çıkışlı olunca insanlar tedirgin, kahveye geçmiyor. Salgınla, vakalar Eskişehir’de tavan yaptı. Kahveler de işimiz yok. Şu an da para kazanamıyoruz. Hem geçim derdindeyiz hem de geçmişe dönük borçlarımızı ödemeye çalışıyoruz. Bu yüzden geçmiş dönemdeki yaralarımız çok derin.  Şu an da kazancımız karnımızı doyurmuyor, yaralarımızı kapatamıyoruz. Borcu borçla kapatıp ayakta durmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar hükümetimizden bizi tatmin etmeyen yardımlar oldu. Bizim beklentilerimiz faizli borçlarımızın silinmesi. Bağkur- sigorta gibi kapalı günlerdeki borçlarımızın silinmesi. Esnaf Kredi Kooperatiflerinden aldığımız borçların silinmesi. Ve acilen de hibe destek kredisi bekliyoruz hükümetimizden.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@