Eskişehir'le ilgili tarihi fotoğraf arşivleri ile tanınan araştırmacı-yazar Ahmet Atuk hayata gözlerini yumdu. Atuk'un cenazesi yarın öğle namazını müteakiben Mahmut Sami Ramazanoğlu Camii'nden kaldırılacak. Atuk pek çok kurumun çalışmalarına fotoğraflarıyla katkı sunmasıyla tanınmıştı.

Ahmet Atuk kimdir?

Ahmet Atuk kendisini şöyle tanımlıyordu;

“20 Ağustos 1947’de Eskişehir Arifiye Mahallesi’nde doğmuşum. Doğduğum ev, beş kuşaktan beri aile fertlerinin yaşadığı, Milli Mücadele yıllarında baba soyumun mülkiyetine geçen tarihi bir evdi.

Baba soyum 1916 yılında Yunanistan’ın kuzey sınırındaki Florina’dan (Necati CUMALI’nın doğum yeri), ana soyum ise 1938’de Kosova/ Piriştina’dan göç etmişler.

Öğrenim yaşamım Eskişehir’de geçti. Çalışma yaşamıma 1969’da TÜLOMSAŞ’ta başladım. 1972 yılında geçtiğim Eskişehir Ticaret Odası’nda çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra 1989’da emekli oldum.

Emekli olduktan sonra başka bir işte çalışmadım. Askerlik yaşamım (1967-1969) dışında tüm yaşamım Eskişehir’de geçti.

Eşim Kamuran ile birlikte yaşamakta olduğumuz mutlu evliliğimizin meyveleri olan oğullarımız Serkan ve Volkan’dan sonra, yaşamımıza giren diğer güzellerle (özellikle 18 Nisan 2014 doğumlu ikiz torunlarımız Alin ve Alya) birlikte huzurlu bir yaşlılık süreci yaşıyoruz.”