Anneler Günü'nde kadın gazetecilerle bir araya gelen AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, yaşanan ekonomik süreç ve önümüzdeki seçimlerde milletvekilliği ya da Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığı düşünüp düşünmediği ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Yaşanan ekonomik durumla ilgili konuşan Çalışkan, “Gerek ekonomi bakanımız gerekse konuya ilişkin herkes tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de zorlanarak geçtiği bir sürece ilişkin söylem üretiyorlar. Tabi ki zor bir süreçten geçiyoruz. Pandemi, pandemi sonrası savaş Türkiye’nin de zorlandığı ekonomik koşulları oluşturdu. Bunları çözmek için Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde herkes çaba sarf ediyor. Bu süreçten hep beraber geçeceğiz. Tabi ki ekonomik zorlukların olduğu bir süreci yaşıyoruz” dedi. 

Parti kültürümüze göre hareket ederiz

Milletvekili adayı olmayı düşünüyor musunuz?

Emek'te pazar yeri kadar lise ihtiyacı tartışılmadı Emek'te pazar yeri kadar lise ihtiyacı tartışılmadı

Çalışkan, “Bu konuda takdir Sayın Cumhurbaşkanımızın. Eğer istifa edin aday olun derse aday oluruz. İl başkanlığına devam edin derse, il başkanlığına devam ederiz. AK Partinin kültürü bunu gerektiriyor. Bundan önce de bu böyle oldu. Yaklaşık bu yılı aşkın süredir yaptığım il başkanlığı da inanın milletvekilleri kadar sahaya dokunan, insanların gönlüne giren, onların sorunlarını çözmek adına bir anlamda siyasi alana sahip iyi bir makam. Bu makamı ben Sayın Cumhurbaşkanımızın takdir etmesinden dolayı son derece mutluyum. Ona da şükran ve minnetlerimi sunuyorum. Bu makamla dahi çok fazla insana dokunma şansınız var. Bu makamla dahi Ankara’da bu şehre ilişkin siyaset üretme imkanınız var. Dolayısıyla bu makam çok kıymetli bir makam. O yüzden genel merkezimizin bundan önceki siyasi yaklaşımı neyse bundan sonra da öyle oluşur. Verilen görevler hepsi çok onurlu görevler. Belediye başkanlığı, milletvekilliği, il başkanlığı bunlar çok kıymetli görevler, bu görevi yapmış olmaktan dolayı mutluyum. Eğer öyle bir görev tevdi ederlerse de Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiridir” diye konuştu.   

Zor bir dönemde il başkanlığına atandınız, hiç ‘yoruldum’ dediniz mi? İl başkanlığına devam etmeyi istiyor musunuz?

Çalışkan, “Belediye meclis üyeliğinden geldiğim için belediye meclis üyeliği çok farklı bir alandı. Daha stratejik söylemler üretebileceğimiz bir noktada bir makamdı, il başkanlığı tüm teşkilatların hepsine hakim olmayı ve teşkilatlarla birlikte yorulmamayı gerektiren bir makam. Siz bağdaştırıcı, birleştirici, vizyon ortaya koyan, hedeflere dingin dinamik şekilde gemiyi götürüp limana yanaştırması gereken bir makamdasınız. Bunu yapmak adına çok ciddi bir çaba sarf ettiğimi düşünüyorum. Evet yorulduğumuz zamanlar oldu, ama Sayın Cumhurbaşkanımızın çalışma temposu ve dinlenme zamanını değerlendirdiğimizde bu sürecin belki bizim için de en çok çalışılan dönem olması gerektiği kanaatini taşıyorum” dedi.  

Hizmet üretmekten çekinmeyiz

Belediye Başkanlığı için aday olmayı düşünüyor musunuz?

Belediye başkanlığı düşünüyor musunuz sorusuna ise Çalışkan şöyle cevap verdi;

“Belediye başkanlığı, belki tarzımıza ilişkin kısımda özellikle meclisten gelmiş olmuş olmamız, bu şehri tanımamızda çok ciddi imkan sağladı. Bunu değerlendirirken şunu önemsemek lazım. İl başkanlığı yaptığımız süreçte sahaya ilişkin yansıma, insanların gönlüne girme,  şehrin geleceğine ilişkin stratejik çözümler üretmek, proje geliştirmek ve şehrin gelişimine katkı sağlamak anlamında fayda sağlanacağını değerlendirirsek ve genel merkezimiz de bu yönde bir takdir buyurursa, yine söylüyorum hizmet üretmekten çekinmeyiz. Bunu da önemli bir görev olarak adlederiz. Bu şöyle algılanmamalı ama, gerek milletvekilliği, gerek belediye başkanlığı ile ilgili, ‘il başkanı milletvekili olacakmış, belediye başkanı olacakmış’ gibi algılanmamalı. İl başkanlarının tüm Türkiye için AK parti konjöktüründe söylüyorum, il başkanlarının belediye başkanı olması da milletvekili olması da doğal bir süreç olarak değerlendiriliyor. Bu o yöntemlerden bir tanesi. Ama herkese nasip olmuyor, nasip, nasipten ötesi yok.  Bizden önceki il başkanları gurubunda maalesef bu çok kısıtlı sayıda kaldı”