Eskişehir'de Gezi olayları sırasında, aralarında kamu görevlilerin de bulunduğu bir grubun tekmeli, sopalı saldırısının ardından hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın ailesinin AYM'ye başvurusu sonucunda yeniden yargılanan polis memuru, "basit yaralama" suçundan ceza aldı.

Berlin'deki tabelayı gören Türkler şaşkınlığını gizleyemedi Berlin'deki tabelayı gören Türkler şaşkınlığını gizleyemedi

Gezi Parkı olayları sırasında Eskişehir'de girdiği bir ara sokakta polis ve çevresindeki şahısların şiddetine uğradıktan sonra beyin kanaması geçiren ve bir süre komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ailesinin Anasaya Mahkemesi'ne (AYM) yaptığı başvuru sonucunda polis memuru H.E., Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılandı. Mahkeme, H.E.'e 'basit yaralama' suçundan 7 ay 15 gün ceza verdi.

Korkmaz ailesinin avukatı Ayhan Erdoğan ise AYM kararı doğrultusunda eziyetin geniş yorumlanması ve sanığın 'insanlığa karşı suçtan' cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme insanlığa karşı işlenmiş suç talebini reddetti.

Kararını açıklayan mahkeme, sanık polis H.E. hakkında basit yaralama suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Hüküm ertelenmeyerek sanık hakkında 5 ay süreyle hak yoksunluğu kararı verildi.

Karar sonrası adliye önünde açıklama yapan Korkmaz ailesi ve avukatları kararı temyiz edeceklerini bildirdi.

Anne Emel Korkmaz, "basit yaralamadan" verilen cezaya tepki göstererek, "Dövülerek öldürülen bir gencin sanığına 7 ay 15 gün ceza verilmesi kabul edilebilir değil... Mücadelemiz devam edecek" diye konuştu.