alexa

'Alpu için verilen sözler nerede?'

Eskişehir Çevre Platformu üyeleri, Alpu’ya giderek, kömürlü termik santral için sondaj çalışmaları yapılan alanda incelemelerde bulundu. Platform üyeleri incelemenin ardından ise basın açıklaması yaptı.

Alpu 22.05.2019, 15:52 22.05.2019, 18:11 ABONE OL: google news
'Alpu için verilen sözler nerede?'

ESÇEP olarak Alpu Ovasına yapılması planlanan kömürlü termik santral projesinin her aşamasını yakından takip ettiklerini söyleyen Fikret Baykır,  ““Bölgede yerel seçimden sonra başlatılan ve içeriği bilinmeyen sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak büyük kaygı duyuyoruz” dedi. Baykır, “Bölgede yerel seçimden sonra başlatılan ve içeriği bilinmeyen sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak büyük kaygı duyuyoruz. Biz yörede yaşayanların da endişeyle karşıladığı sondaj kuyuları yönetmeliklere uygun açılmamakta, sondaj işlemi sonucunda oluşan atık çamurlar Ağapınar Mahallesinde bulunan tarım arazisi niteliğindeki depolama alanına boşalmaktadır. Bu durum toprak ve su kirliliği bakımından büyük riskler oluşturmaktadır” diye konuştu. 

"Bu bir doğa katliamı": Yapılanın bir doğa katliamı olduğunu ifade eden Baykır, “Sondaj kuyularından vidanjör ile çekilen çamurlar, Beyaz altın mahallesinin yakınından dere yatağına, Alpu- Bozan arasında izinsiz atık depolama alanına kaçak olarak dökülmektedir. Bizler, açılan kuruların usulüne uygun şekilde, çevreye zarar vermeden en kısa sürede kapatılmasını talep ediyoruz. Yapılan bu işlemler tam bir doğa ve çevre katliamıdır. Eskişehir halkının bilgisi dışında, insafsızca ve acımadan verimli ovamızın kalbine girilmekte, tarım topraklarımız pervasızca delik deşik edilmektedir. Bölge adeta köstebek yuvasına dönmüştür. Toprak yüzlerce metre delinerek gelecekte onarılması imkansız bir çevre cinayeti işlenmektedir. Bizler Alpu Ovasında yapılması planlanan termik santral ile ilgili verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz"diye konuştu.

"Ekmeğimizden edecekler": Baykır, "Seçim öncesi bizzat Sayın Cumhurbaşkanı, verimli Alpu Ovası'nın koruma altına alındığını beyan etmişken, bütün bu gelişmeler ne anlama gelmektedir? AK Parti Milletvekilinin termik santral ile ilgili bir soruya karşılık ifade ettiği “Bu iş bitti” sözünün arkasında durmasını ve konunun takipçisi olmasını bekliyoruz. Alpu Ovası'nda yaşayan biz yöre halkının ve kamuoyunun bilgisi olmadan açılan sondaj kuyuları için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğine göre proje tanıtımı dosyası hazırlanmış mıdır? Eskişehir Valiliği İl Çevre Müdürlüğü bu projesi onaylamış mıdır? Kurumlardan görüş alınmış mıdır? Maden Atıkları Yönetmeliğine, Atık Yönetimi Yönetmeliğine, ÇED Yönetmeliğine uyulup uyulmadığı Eskişehir Valiliği tarafından denetlenmekte midir? Tüm bu sorularımıza yanıt bekliyoruz. Alpu Ovası'ndan yetkililere tekrar sesleniyoruz. Alpu Ovası'nda Kömürlü Termik santral istemiyoruz. Alpu Ovası'na kıymayın, kömürlü termik santral, tarımı bitirecek ve bizleri ekmeğimizden edecek" şeklinde konuştu. 

Gergin anlar yaşandı: İncelemeler esnasında platform üyeleri ve çalışanlar arasında da yer yer gergin anlar yaşandı. Çalışma esnasında etrafa şerit çekmeyen görevlileri uyaran üyeler, “ Burada iş güvenliği yok. Bizi de yanına yaklaştırmıyorsunuz. Buraya şerit çekerek güvenlik önlemi almanız gerekiyordu. Ayrıca sizde tehlikeyle iç içe çalışıyorsunuz. Böyle bir şey olamaz” diyerek kısa süreli tartışma yaşadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@