Türkiye'de yatırımcının güvenli limanı olarak bilinen altın fiyatlarında hareketlilik sürüyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, 28 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu öncesi yatırımcılara yüksek fiyatlardan alım yapmamaları için uyarıda bulundu. 


Ons altın 2.085 doları gördükten sonra yönünü aşağı çevirdi. Ons altın 1.978 dolardan, gram altın 1.260 liradan, çeyrek altın 2.259 liradan ve cumhuriyet altını 9.284 liran haftayı kapattı. 


Haber Global'den Gizem Bilen'e konuşan Memiş'in değerlendirmesi şöyle: 


"Gram altın serbest piyasalarda 1375 lirada. Ons altını takip etmeye devam ediyoruz. Orada da bir miktar geri çekilmeler var. Dolar TL kurundaki geri çekilmeyle birlikte gram altında düşüşlere neden oldu. 


148 lira değer kaybetti gram altın, kısa vadede kuvvetli değer kayıpları ama 1350 lira altında değer kaybı beklemiyorum. 

Büyükelçiden Eskişehir’e kritik işbirliği ziyareti  Büyükelçiden Eskişehir’e kritik işbirliği ziyareti 


1350 lirayı dikkate almak gerekiyor. Yaz aylarında yükseliş öngörümü koruyorum. Dolar kurunda da yaz aylarında yükseliş öngörüyorum.

Aslında birinci turda vatandaşlar kuyumcularda kuyruklar oluşturdu. 1510 liradan gram altın almıştı, yanlış hamlelerdi, tekrar bu tuzağa düşmemeleri gerekiyor. 


Manipülasyon piyasası oluşuyor. Piyasalar da biraz daha kontrol altına alındı. Seçim sürecinde dikkat edilmeli. 


Hem dolar hem gram altın tarafında bugünkü seyirlerin kalıcı olmayacağını dikkatte almak gerekiyor. 1350-1380 bu aralarda gezinmeye devam ediyor. 


1350 altındaki rakamlar biraz zor, buralar alım fırsatı olarak göz önüne alınmalı.


Bu yılki öngörülerimiz gerçekleşti. Seçimden önce 1516 lira görüldü Kapalıçarşı'da. Yaz aylarında 1450, devamında 1550'nin tekrar gündeme geleceğini tahmin ediyorum.


Elinde altın olan biraz daha beklemeli. Alım yapacak olan da seçime kadarki süreci iyi değerlendirmeli.


İnsanlar daha önce hazırlığını yaptı. Alım işi geçen ay bitti. Düğün takılarında yoğun satışların olacağı döneme giriliyor. Altın çok pahalı bir emtia oldu, altın bir lüks haline geldi. Nakit para takmayı tercih ediyorlar.