Yatırımcının güvenli limanı altın fiyatlarındaki gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Son haftalarda negatif bir performans sergileyen altın fiyatlarında düşüş devam ediyor. Altının ons fiyatı Mayıs ayında 2050 dolar seviyesini gördükten sonra düşüşe geçti. Aylık bazda yüzde 4.37 düşüş gösteren altının ons fiyatı 18 Ağustos itibariyle 1.892 dolardan işlem görüyor. Yurt içinde ise gram altın 1.649 liradan, çeyrek altın 2.791 liradan ve cumhuriyet altını 11.483 liradan alıcı buluyor. 

Altın fiyatları konusunda açıklamalarda bulunan Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yatırımcıları uyardı. Özellikle ons tarafında büyük bir aşağı yönlü kırılma gerçekleştiğini belirten uzman isim, "Yaklaşık 2 haftadır uluslararası piyasalar, altını baskılama yönünde hareket ediyor. Gün içerisinde 1900 doların altında ataklar yaşandı. Burada önemli bir direnç noktası var." deyip altın yatırımcılarına öneride bulundu. 

Altın ekim ayında rekor tazeleyecek

Altın fiyatındaki kritik seviyelerin aşılması durumunda ekim ayı gibi rekor tazeleyeceğini belirten Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten yatırımcılara çarpıcı bir uyarı geldi.

Uzman isimden son 48 saat uyarısı

İslam Memiş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Özellikle ons tarafında büyük bir aşağı yönlü kırılma gerçekleştiğini gördük. Yaklaşık 2 haftadır uluslararası piyasalar, altını baskılama yönünde hareket ediyor. Gün içerisinde 1900 doların altında ataklar yaşandı. Burada önemli bir direnç noktası var. Ben şu aşamada 1890 dolarlık direnç seviyesinin yılın en düşük durağı olacağını düşünüyorum. Buranın altına iniş beklemediğim gibi, haftalık raporumda da yayınladığım üzere gelecek hafta itibariyle ons tarafında 1930 ve 1960 dolara kadar beklenmedik derecede hızlı bir yükseliş yaşanacağını tahmin ediyorum. Buralar mutlaka beklenenden önce test edilecektir. 2023 için dip fiyattan alım yapma fırsatı bu haftanın kapanış seansıyla birlikte sona erebilir. O yüzden 48 saat içerisinde pozisyon almak, gelecek aylarda büyük bir getiri sağlayacaktır."