Dertlerini Çakırözer’e aktardan çiftçiler, “30 saati aşkın süredir kuyruktayız. Ürünlerimizi lisanslı depolara bırakmak istiyoruz ama depolar dolmuş. Niye, çünkü Eskişehir çiftçisi daha hasada başlamadan Konya’dan, Polatlı’dan Afyon’dan tırlar dolusu buğday gelmiş. Depolar dolmuş. Şimdi binlerce Eskişehir çiftçisi ürününü Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) ya da tüccara onların istediği ücretten satmak zorunda bırakılıyor” dedi.

Devletin plansızlığının bedelinin yine çiftçiye ödetildiğini söyleyen Çakırözer ise, “Hani bu depolar çiftçiler içindi? Hani çiftçi ürünü değerini yitirmesin değer kazansın diye buraya koyacaktı? Daha tarlada buğday dururken depolar dolmuş. Kim doldurdu? Nasıl doldu? Bunun soruşturulması lazım. Devletin öngörüsüzlüğünün, plansızlığının bedeli yine çiftçinin sırtına yükleniyor. Çiftçi aylarca ekiyor biçiyor. Sonra hasadını yapıyor. Üstüne bir de günlerce şu sıcakta kuyrukta bekliyor ki ürününü saklayabilsin. Ama deponun kapısında şok yaşıyor. Depo dolu denince  ürününü ofise ya da tüccara bugünkü fiyattan satmaya mahkum ediliyor” dedi

Eskişehir çiftçisi hasada başlamadan depolar dolmuş 

Eskişehir’de arpa ve buğday hasadı başlarken, hasadını yapıp ürününü korumak ve daha iyi fiyattan satabilmek için lisanslı depolara getiren çiftçiler ‘depolar dolduğu’ için mağdur oluyor. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Sivrihisar Merkez, Kaymaz ve Çifteler’deki lisanslı depolarda ürününü teslim edebilmek için kilometrelerce kuyrukta sıra bekleyen çiftçileri dinledi. Çakırözer’e ziyaretlerinde CHP Sivrihisar İlçe Başkanı İhsan Turan, CHP Çifteler İlçe Başkanı Şükrü Keser de eşlik etti.

"Tırlarla buğday geldi, hakkımızı gasp ettiler" 

Çakırözer’in Sivrihisar Kaymaz’daki lisanslı depoculuğa gerçekleştirdiği ziyaretlerde dinlediği çiftçiler şu sıkıntıları anlattı:

“Biz daha hasada başlamadan depolar dolmuş. İlk defa böyle bir şey yaşıyoruz. İlk önce arpa alımını durdurdular. Şimdi de buğday alımı duracak. Sabahın altısından beri kapıda bekliyoruz. Lisanslı depo dolduğu için biz depolara ürünlerimizi bırakamıyoruz. Şimdi TMO çukurlar kazıp ürünlerimizi oraya alacak. Ama bu saklama değil! Zorunlu satış.  Ofise satmaya zorluyorlar. Sistem tamamen çığrından çıkmış durumda. Biz de mecburen ürünlerimizi ofise vermek zorundayız. Ankara bölgesinden, Konya, Afyon bölgesinden ürününü buraya getirenler var. Biz hasada başlamadan 70 tır buraya gelmiş. Biz ürünlerimizi getirmeden depoları gasp ettiler.”

"Eskişehir çiftçisi siloların hayrını göremedi" 

Gerenli köyünden ürününü getiren bir çiftçi ise, “Siloların hayrını görmedik vekilim. Depolara emanet veremediğimiz için ofise satmak zorundayız. Oysa depoya verebilsek istediğimiz zaman ürünümüzü satacağız” dedi.

Kaymaz’dan lisanslı depoya ürününü getiren başka bir çiftçi ise, “Dün akşamdan beri burada sırada bekliyorum. Depolar dolmuş. Ankara’dan buraya ürün getirmişler biz hasada başlamadan. Ben şimdi ne yapacağım. Mecbur evime gidip geri yıkacağım. Her yer dolu. Arpa da doldu, buğday da veremiyoruz. Biz depolara emanete yıkmak istiyoruz. Onlar da dolu” dedi.

"Her ilçenin silosu kendi çiftçisinin ürününü alsın" 

Çifteler’deki lisanslı depoya ürünü getiren, kuyrukta sıra bekleyen bir çiftçi de şöyle dert yandı:

“30 saati aşkın süredir buradayım. Benim gibi saatlerdir 1,5 kilometrelik kuyrukta bekleyen arkadaşlar var. Buradaki durum bu. Kime ne diyeceğimizi de bilemiyoruz. Trafik sorunu da var. Yolu kapatıyoruz, can tehlikesi de var. Büyükler sesimizi duysun, bizi görsün. Bu memleketin çiftçisini düşünsünler, çünkü biz derdimizi kimseye anlatamıyoruz. Burası kapanırsa  10 liralık mal 5 liraya düşecek. Konya’nın malı Konya’da, Polatlı’nın malı Polatlı da kalsın. Sivrihisar çiftçisi Sivrihisar’da satsın. Her ilçelerin siloları kendi çiftçisinin ürünü alsın.”

Çakırözer ziyaretlerinde Sivrihisar Merkez, Kaymaz ve Çifteler’deki lisanslı depolar ile Toprak Mahsülleri Ofisi yetkilileri ile de görüşerek, bilgi aldı, Eskişehir çiftçisinin yaşadığı mağduriyeti aktardı.

Çakırözer'den çağrı: Planlama yapılmalı

Eskişehir çiftçisi hasada başlamadan lisanslı depoların dolmasının birçok sıkıntıyı beraberinde getirdiğini aktaran Çakırözer, “Sivrihisar’da, Kaymaz’da lisanslı depolar alımı doldurmuş durumda. Ama Eskişehir genelinde yarıdan fazla çiftçimiz daha buğday hasadını bitiremedi. Ürünlerin çiftçiden alınması önemli ama çiftçilerimiz ürününü hemen ofise satmak istemiyor. Bu lisanslı depo kanunu da bunun için çıkmıştı. Hani çiftçiler içindi bu depolar? Kim nasıl doldurdu? Ortada bir çok haksızlık var. Polatlı’dan, Konya’dan gelip bu depolara ürün yıkmışlar. Ayrıca çiftçiden daha çok tüccarların kendi ürününü burada sakladığı konuşuluyor. Nedeni ne olursa olsun bu lisanslı depoculuk alanında bir sıkıntı bir büyük boşluk var. Ve bedelini çiftçimiz ödüyor.  Şimdi çiftçiyi malını ofise ya da tüccara satmaya mecbur bıraktılar. Görüyoruz ki devlet hazırlığını yapmamış. Depolar doldu diyorlar, TMO açık alanlara çukur açıp, toprak üzerine çiftçinin ürününü almaya çalışıyor ama bu iş için bile geç kalınmış. Devletin çiftçinin alınterine saygısı olmalı. Ortada büyük bir plansızlık, öngörüsüzlük, başı boşluk var” dedi.