Hepimizin bildiği gibi yollara çıkan her araç belirli aralıklarla muayene edilmesi gerektiği belirtilerek araç muayenesi, ticari araçlar için yılda bir, binek araçlar için iki yılda bir, sizin ve aracınızın ya da başka bir aracın güvenliğini sağlamak için yapılması zorunlu olduğu paylaşıldı. Ayrıca araç muayenesinde ödenen ücretin geri alınmasının mümkün olduğu ifade edildi.

Sizin ve aileniniz can güvenliği için 2 yılda bir defa olmak üzere aracınızı muayene yaptırmanız gerektiği paylaşılarak muayene için ödenen ücretin tekrar geri alınabilmesinin mümkün olduğu duyuruldu.

Bazı ücretler geri alındı

Ekonomist Cahit Saraçoğlu, araç muayenelerinde az bilinen `para iadesi' yöntemini anlattı vebir tüketici hakem heyetinin yaşadığı davada lehine karar verdiğini ve ücretlerini geri aldığını paylaştı.

Araç sahipleri, zorunlu araç muayeneleri için TÜVTÜRK'ü ziyaret ettiği belirtilerek 2023'te MTV'nin reyting oranı %122,9'dan %61,5'e düşürüldüü ve araç muayene maliyetleri enflasyon nedeniyle artmaya devam ettiği aktarıldı.

Para iadesi detayları 

Ekonomist Cahit Saraçoğlu, Twitter'da bir paylaşım yaptı ve önemli değerlendirmelerde bulundu. Saraçoğlu paylaşımında araç muayenelerinde kredi kartı ödemelerine uygulanan ek ücretlerin yasa dışı olduğunu bildirdi

Cahit Saraçoğlu söz konusu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Uyanık olun. TÜVTÜRK'ün kredi kartı ödemesinde aldığı ilave ücret hukuksuz... 2022 Ağustos ayında TÜVTÜRK üzerinden araç muayenemi kredi kartıyla ödememe ilave olarak 12.41 lira ödeme farkı tahsilini tüketici hakem heyetine itiraz etmiştim. Tüketici Hakem Heyeti (THH) ayıplı hizmet olarak nitelendirildi."

Muayene ücretleri

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork: 1.130,44 Türk Lirası

Eskişehir’de sekiz ayda rekor artış Eskişehir’de sekiz ayda rekor artış

Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler: 1.528,10 Türk Lirası

Traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet, motorlu bisiklet: 575,84 Türk Lirası