Arıkan, yaşanan durumu eleştirdiği açıklamasında, "Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğünü bilerek veya bilmeyerek hatalar yapmakta veya yaptırılmaktadır.
Sendika olarak bazen kamuoyuna dahi getirmekten çekindiğimiz bazı olayları,otoparkçıdan,bakkaldan duyuyor isek Eskişehir milli eğitiminin durumunu siz düşünün. Son olarak bugün ilimizde yine bir skandal yaşanmıştır. Okul yöneticilerinin katıldığı hizmet içi eğitim seminerinde, yöneticiler derste iken  Eğitim Bir-Sen şube başkanı ve yönetimi dersi keserek içeri girmiş,ayakta  karşılanmış ve  kendi reklamını yapmıştır.Bu olayada  oradaki yöneticiler çanak tutmuştur. Yöneticilere de herhangi bir sorunla karşılaşırlar ise kendisine bildirmeleri gerektiğini belirtmiştir. Yöneticilerle hemhal olduğunu belirten sendika başkanının yanındaki milli eğitim yöneticisi ne konumdadır. Kendisi yok sayılmamış mıdır? Çünkü olay ders sırasında olmaktadır. Yoksa dersin konusu Eskişehir milli eğitiminin sorunları mı? Yöneticilerle hemhal  yöneticileri toplayıp kürsüde konuşarak olmaz. Yöneticiler sorunların çözümü için sendika başkanını görüyorsa Eskişehir de milli eğitim yöneticilerinin işi nedir. Bu olayda gösteriyor ki Eskişehir milli eğitimi bu kafayla ve düşünceyle bir arpa boyu yol alamaz. Çünkü tarafsızlıklarını yitirmişlerdir. Sayın  İl milli eğitim yöneticileri, devletimiz sizleri  Eskişehir’de yaklaşık 13 bin eğitim çalışanın müdürü olasınız diye görevlendirdi. Bir grubun,bir zümrenin ,bir STK’nın müdürü olarak değil" dedi. 

Yetkili makam kim?

Arıkan, "İl Milli Eğitim müdürlüğüne sizlerin aracılığı ile iki soru sormak istiyorum. Birincisi bu eğitim seminerine Eğitim Bir Sen şube başkanını eğitmen olarak mı çağırdınız? İkincisi de il milli eğitimde sorun çözmek için yönetici bulamadınız da sizin yerinize yönetici olarak mı çağırdınız. Bu noktada Eskişehir milli eğitimine tavsiyem, yılda  dört veya beş kez öğretmenleri , yöneticileri ve diğer eğitim çalışanlarını toplayın  Eğitim bir sen sendika başkanı ve yönetimini de konuşturun.  Hatta herkes sorunlarını onlara aktarsın , onlarda sorunları çözsün. Sizlerde böylece çok yorulmazsınız. Biz de Türk Eğitim-Sen olarak Eskişehir’de var olan eğitim kurumlarını her yıl ziyaret ederiz. Kurum yöneticileri ile konuşuruz,eğitim çalışanları ile konuşuruz. Varsa sorun gerekli devlet mercilerine aktarırız ve sadece sendikacılık yaparız. Kendimizi hiçbir zaman da Devletin yerine koymayız. İl milli eğitim müdürlüğü yöneticileri, okul müdürleri ile  iletişiminiz yok mu? İl milli eğitim müdürlüğü yöneticileri ,okullarımızda ki sorunları yöneticilerimiz size doğrudan iletemiyor mu? İl Milli Eğitim müdürlüğü yöneticileri ders sırasında içeriye giren sendika başkanı sorunları çözeceğini ve gerekli makamlara ileteceğini söylüyorsa, sizin oturduğunuz makamı  sorgulamanız gerekmez mi" diye konuştu.