Atatürk'ün Eskişehir'e ilk gelişinin 100'üncü yılı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Eskişehir'e ilk kez gelişinin 100'üncü yılı kutlanıyor. Ulu Önder'in Eskişehir'e ilk ziyareti Kurtuluş Savaşı’nı zafere dönüştürecek direnişi örgütlemek ve orduyu teftiş etmek için 21 Haziran 1920'de gerçekleşmişti.

Güncel 20.06.2020 - 12:39 20.06.2020 - 12:39

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir’e ilk gelişinin 100'üncü yıl dönümünü kutluyoruz. Atatürk'ün Eskişehir’e ilk ziyareti Kurtuluş Savaşı’nı zafere dönüştürecek direnişi örgütlemek ve orduyu teftiş etmek için 21 Haziran 1920 tarihinde gerçekleşmişti. Atatürk, Eskişehirliler tarafından büyük bir coşkuyla karşılanmıştı. Savaş yıllarında altı kez Eskişehir'e gelen Mustafa Kemal, toplamda 22 kez kentimizi ziyaret etti. 

Eskişehir'de kutlamalar

Ulu Önder'in Eskişehir'e ilk kez gelişinin 100'üncü yıl dönümünde Eskişehir'de bir takım kutlama programı düzenlenecek. Kamu kurum ve özel kuruluşlara ait binalar, konutlar, iş yerleri, caddeler, meydanlar tören gününden bir gün önce bayraklarla donatılmaya başlandı. 21 Haziran 2020 Pazar günü düzenlenecek törende Vilayet Meydanı'nda Atatürk Anıtına çelenk sunulacak. 

Ahmet Ataç'tan mesaj

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 21 Haziran 1920 tarihinde Eskişehir’e ilk ziyaretinin 100. yılında bir mesaj yayımladı.

Ataç mesajında, Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği illerden birinin Eskişehir olduğuna ve bu nedenle toplam 22 kez ziyaret ettiğine dikkat çekti.

Ahmet Ataç mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir’e ilk gelişinin 100. yıl dönümünü kutluyoruz. Mustafa Kemal’in Eskişehir’e ilk ziyareti Kurtuluş Savaşı’nı zafere dönüştürecek direnişi örgütlemek ve orduyu teftiş etmek için 21 Haziran 1920 tarihinde gerçekleşti. Yanında Milli Savunma Bakanı Fevzi Paşa, Genelkurmay Başkanı İsmet Bey olan Mustafa Kemal, Eskişehirli yurtseverler tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Savaş yıllarında 6 kez kentimize gelen Mustafa Kemal, toplamda 22 kez Eskişehir’i ziyaret etti. Ulu önderimizin en çok ziyaret ettiği kentlerden olan Eskişehir her zaman önderini büyük bir coşkuyla bağrına bastı. Atatürk o günleri, ‘Eskişehirlileri çok iyi tanırım. Milli Mücadele yıllarında büyük vatanseverlik ve üstün cesaretle mücadelemizin daima yanında olmuş, bu mücadeleye çok büyük yardımlarda bulunmuşlardır” sözleriyle anlatmıştır. Aradan geçen on yıllar sonunda görüyoruz ki Eskişehir, Cumhuriyet kazanımlarına sıkı sıkıya bağlı, aydınlık, huzur dolu ve dünyanın her yerinde örnek gösterilen bir kent haline geldi. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Eskişehir’e ilk gelişlerinin 100. yıl dönümünde sevgi ve saygıyla anıyorum. Eskişehir halkı, Ata’mızın değerli mirası olan Cumhuriyet’e sahip çıkmaya ilk günkü heyecan ile devam edecektir"

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa