Eskişehir Lokantacılar ve Kasaplar Odası Başkanı Bahar Bilen, Bağ-Kur'luların EYT düzenlemesinde beklediğini bulamadığını ifade ederek "Esnaf ve sanatkar da EYT'den eşit şekilde yararlanmak istiyor. EYT çalışmaları esnasında taleplerimiz değerlendirilmeye alınmadı. Esnaf ve sanatkarlar da SSK'lı işçiler gibi pirim sayısını 7 bin 200 güne inmesini istiyor" dedi.

Bahar Bilen açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Yapılacak düzenleme ile esnaf ve sanatkarın sosyal güvenlikte yaşadığı eşitsizliği gidererek, emekli olabilmelerinde mağduriyetleri ortadan kaldırılmalıdır.

Toplumda en çok çalışan kesim olan esnaf ve sanatkarlarımız, sabahın seherinden gecenin geç saatlerine kadar işinin başında durup risk alıyor, katma değer üretiyor, yanında çalıştırdığı işçilerle birlikte istihdama katkı sağlıyor.

Ancak esnafın yanında çalışan işçi 7 bin 200 prim gününden emekli olurken, esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. En fazla primi ödeyen esnafımız olurken, en düşük emekli maaşı almaktadır.

Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli.

1479 sayılı yasada prim ödeme gün sayısı kadınlarda 5 bin, erkeklerde ise 5 bin 400 gündü. 

"Norm birliği "ile Sosyal Güvenliğin tamamı aynı şemsiye altında toplanmasına rağmen esnafımızın prim gün sayısı düşürülmedi.

Bin 800 gün daha fazla prim öderken, emeklilik borçlanmasında da bir o kadar fazladan borçlanmak zorunda kalıyor.

Yeni EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarlarımızın mağduriyetleri hakkaniyetli bir şekilde mutlaka çözümlenmelidir.

"Esnaf ve sanatkarımızın talepleri mutlaka değerlendirmeye alınmalı" 

Esnafın mağduriyeti ilgili komisyonlarda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gündeme alınmadan önce, sektör temsilcilerinin taleplerini bir daha gözden geçirilerek, değerlendirilmelerini beklemekteyiz.

Esnafımızın istihdama ve ekonomiye katkıları göz önünde bulundurularak, sosyal devlet ilkesi gereği "norm birliği eşitliği"nden istifade etmesi sağlanmalıdır.

Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz. 

Eskişehir'de taksi ücretine büyük zam Eskişehir'de taksi ücretine büyük zam

Mevcut durumda esnafımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır"