Basın toplantısı AK Parti Eskişehir Milletvekili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Ayşen Gürcan, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Süleyman Reyhan, BBP Genel Merkez MYKY Üyesi Ahmet Namık Akdoğan, MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir ve Yeniden Refah Partisi Eskişehir İl Başkanı Osman Mandacı’nın katılımlarıyla gerçekleşti.

“Milletimizin ferasetiyle oynanan bütün tuzakları bozduk”

Toplantıda konuşan Dönmez, “Türkiye demokrasi sınavını yüksek bir katılımla alnın akıyla tamamladı. Seçim güvenliğinin usullerinden biri de enerjiydi. Şükür ki Türkiye’nin hiçbir yerinde bir sorun yaşanmadı. 21 yıldır olduğu gibi bir kez daha Türkiye bir kez daha teveccühleriyle Sayın Cumhurbaşkanımıza güvenlerini ortaya koydu. Seçimden önce yapılan anketlere algı operasyonlarıyla, tüm iftira ve operasyonlara saldırılara rağmen Anadolu İrfanı bir kez daha galip geldi. Milletimizin ferasetiyle oynanan her oyun, kurmak istenen bütün tuzakları bozduk, kumar masalarını dağıttık. Cumhur İttifakı’mızın bütün temsilcileri olarak, seçim süreci boyunca sokak sokak gezdik milletimize gerçekleri, hakkı ve hakkaniyeti anlattık” diye konuştu.

“Seçim gecesi yine bir başka tiyatroyu daha yaşadık”

Dönmez, “Seçim gecesi yine bir başka tiyatroyu daha yaşadık. İki Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı, gerçekleri çarptırarak ‘biz öndeyiz, hiç merak etmeyin’ diyerek televizyonlardan milleti kandırmaya çalıştılar ama bir müddet sonra onların da sesi kesildi. Çünkü, sonuç zaten sandıktan çıkan neyse odur. Milletimiz bir kez daha terörle iş tutanlara, terör sevicilerine seçim gecesi gereken cevabı verdi. Kandilden yeni bir açıklama daha geldi, ikinci turda da iş birliğimiz sürecek dedi. Şimdi de muhafazakâr kardeşlerimizin oylarını almak için video çekiyorlar, strateji değişikliğine gideceklerini söylüyorlar ama ortada söylenmiş birçok söz var. Bunlar tamamen vatandaşın özellikle milliyetçi oyların kendi adaylarının yönlendirilmesi adına yapılan algı operasyonlarıdır. Kandilden ve Kandilin temsilcilerinin seçim meydanlarındaki konuşmalarında adeta ülkeye tehdit edercesine yapılan açıklamalarda, kimin hangi tarihlerde hangi tarafta olduğunu herkes ayan beyan gördü. Bu saatten sonra bizim onlarla hiçbir temasımız yoktu demenin gerçekliği olmaz. Bunu zaten vatandaşımız da görüyor. Meydan meydan gezip Apo’ya, Demirtaş’a, Kavala’ya özgürlük vereceğiz demelerini kimse unutmayacak. Biz de unutturmayacağız ve nitekim milletimiz de 14 Mayıs günü bu gerçekleri gördüğü için Cumhur İttifakı’nı mecliste çoğunluğa taşıdı. Sayın Cumhurbaşkanımız da çok az bir farkla birinci gelmiş oldu” ifadelerini kullandı.

“İkinci yarıya önde gidiyoruz”

Önümüzdeki seçimle ilgili görüşlerini aktaran Dönmez, “Şimdi önümüzde, bir seçim daha var. Bir yarısı oynanmış maç gibi düşünebiliriz. İkinci yarıya önde gidiyoruz ama maç 90 dakika.  Hakem de milletimiz. Ümit ediyorum ki, milletimiz birinci seçimde olduğu gibi Cumhurbaşkanımıza desteğini devam ettirecek ve farkla da Cumhurbaşkanımıza, milletine devletine hizmet etme yetkisini verecektir. Bir kez daha söylüyoruz, Türkiye düşmanları üzülecek ama milletimiz sevinecek. Artık son bir adım kaldı. Bu seçim, vefa seçimi. Sayın Cumhurbaşkanımızın 21 yıldır gece gündüz demeden, ömrünü millete atfetti ve şimdi inşallah milletimiz de 21 yılın şanına yakışır şekilde bir kez daha oylarını Sayın Cumhurbaşkanımızdan yana kullanacak.  O yüzden diyoruz ki, büyük Türkiye zaferi için haydi bir kez daha sandığa. Oylarımızı bir kez daha refaha, birliğe ve büyük Türkiye hareketine vereceğiz. 28 Mayıs sabahı aydınlığa hep birlikte imza atacağız” şeklinde konuştu.

“Tempomuzu düşürmeden çalışmaya devam edeceğiz”

Dönmez, sözlerini şu şekilde tamamladı; “Eskişehir’e gelecek olursak seçimden önce Eskişehir’e değer diyerek yola çıktık. Şimdiden çalışmalarımıza başladık. Süreç içerisinde de birer birer hayata geçireceğiz. Eskişehir için Cumhur İttifakı’nın bütün üyeleri olarak tempomuzu düşürmeden çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü Eskişehir bizim için çok kıymetli. Bu şehir için ne yapsak değer diyoruz. Doğru adamla yola devam diyecek Eskişehir’in de bu seçimde Sayın Cumhurbaşkanımıza tam destek vereceğini düşünüyoruz. Eskişehir’de şüphesiz kazanan tarafta olacak diyoruz.”

“28 Mayıs’ta inşallah başarılı olacağız”

Toplantıda konuşan AKP Eskişehir Milletvekili Ayşen Gürcan, “Eskişehir’de ve tüm Türkiye’de 14 Mayıs gecesi demokrasi şenliği oldu ve güzel bir sonuç aldık. Yapılan anketlerin aslında gerçekçi olmadığını sandık sonuçları göstermiş oldu. Eskişehir’in vekili olarak vekaletin sorumluluğunun farkındayım. Eskişehir’de ne yapılması gerekirse yapacağım. 28 Mayıs’ta inşallah başarılı olacağız” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanı adayımızı sonuna kadar destekliyoruz”

Yeniden Refah Partisi Eskişehir İl Başkanı Osman Mandacı, konuşmasında “Parlamentoda güçlü şekilde yerimizi aldık. Teveccüh gösteren herkese teşekkür ederim. İttifakımız devam etmektedir. Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı adayımızı sonuna kadar destekliyoruz. Yeniden sıfırdan bir seçime gideceğiz, rehavete kapılmak düşmeden aynı kararlılıkla Cumhurbaşkanımıza oy vermeye davet ediyoruz herkesi” sözlerine yer verdi.

AK Parti ve CHP'nin 21 yıllık oy değişimi ortaya çıktı AK Parti ve CHP'nin 21 yıllık oy değişimi ortaya çıktı

“Elimizden geleni ardımıza koymayıp çalışacağız “ 

BBP Genel Merkez MYKY Üyesi Ahmet Namık Akdoğan, “Maalesef Cumhurbaşkanlığı seçimimiz ikinci tura kaldı. Çok az bir farkla. Bizler Cumhur İttifakını sırf seçimlere girip çıkıp, oy alıp, milletvekili çıkarmak seçilmek için kurmadık. 15 Temmuz gecesi hain FETÖ darbe girişiminde sokaklarda kurduk. Vatandaşın adlandırdığı 7 düvel dediği grupla karşı karşıya kaldı. Her türlü fitne fücurla karşı karşıya kalarak mücadele verdik. Elimizden geleni ardımıza koymayıp çalışacağız” diye konuştu. 

“14 Mayıs gecesi milletimizin iradesi tecelli etti”

MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir, “14 Mayıs gecesi milletimizin iradesi tecelli etti. Ne yazık ki o gece Cumhurbaşkanlığı seçiminde istenilen çoğunluk gerçekleşmediği için 28 Mayıs’ta ikinci tur seçimi yapılacaktır. Milletimizin arasına etnik ve mezhep ayrılığı sokmak isteyenlere aslında en büyük cevabı 14 Mayıs gecesi milletimiz vermiştir. Adayımız belli kararımız net. Son dakikaya kadar çalışıp, sandıklara sahip çıkacağız. Türk Milliyetçilerinin hepsini Cumhurbaşkanı adayımıza destek vermeye çağırıyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından soru-cevap oturumuna geçildi. Soruların odak noktası; AK Parti’den 2023 seçimlerinde 2018 seçimlerine göre daha az milletvekili çıkarmaları ve sandık başlarında, sandıkların takibi konusunda Millet İttifakı’ndan daha fazla kişinin olması oldu. 

“Eskişehir’de şunu söyleyebilirim, sandığa ne girdiyse o çıkıyor”

Konuyla ilgili cevap veren Reyhan, “Sandıklarda hem adaylarımız gezdi hem de bizler de gezdik. Bütün seçimler için Eskişehir’de şunu söyleyebilirim, sandığa ne girdiyse o çıkıyor. Sandıklar korunamadığı için birileri kazandı veya kaybetti olmuyor. Böyle bir şey Eskişehir’de hiçbir zaman olmadı ama kendi içimizde gördüğümüz eksikliklerin tedbirlerini teşkilat olarak da alıyoruz. Geçersiz oylarla ilgili itirazlarımızı da yaptık. Bunlarla ilgili süreçler devam ediyor” dedi.

“Türkiye genelinde de partilerimizin aldığı oylarında bir düşüş var”

Milletvekili sayılarının düşmesini değerlendiren Dönmez ise, “Türkiye genelinde de partilerimizin aldığı oylarında bir düşüş var. Eskişehir’deki düşüş Türkiye’ye göre daha az. Yüzde 1’lik bir farkla hem birinciliği hem de 1 milletvekilini kaybettik. Bir de unutulması gereken bir önceki seçimde 7 milletvekili çıkartıyordu. BBP de yüzde 1’nin oy aldı. Yeniden Refah geçen seçimlerde yoktu. İttifak içerisinde olsalar da kendi logolarıyla seçime girdiler. Sandık sandık mahalle, mahalle değerlendirme yapıyoruz” diye konuştu.