Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve Hatay'da, Adıyaman'da, Malatya'da ve Gaziantep'te büyük yıkımlara neden olan depremin ardından milyonlarca kişi şehirlerini, mahallelerini terk etti. Bir sene içinde yıkılan evlerin yerine yeni dairelerin yapılması planlanıyor. Son paylaşılan uydu görüntüsünde ise tablo çok kötü...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, sosyal medya hesabı üzerinden Antakya'nın uydu görüntüsünü paylaştı. Birpınar, Antakya'nın uydudan çekilmiş bir görüntüsünü paylaşarak tabloyu renklendirme yöntemiyle gözler önüne serdi.

Kırmızı renkle işaretlenmiş yerler ağır hasarlı, turuncu renkle işaretlenmiş yerler orta hasarlı, sarı renkle işaretlenmiş yerler az hasarlı, siyah renkle işaretlenen yerler yıkık, mor renkle işaretlenmiş yerler acil yıktırılacak, yeşil renkle işaretlenmiş yerler ise hasarsız olarak değerlendirildi.

14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve genel seçim ilklere sahne olacak 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve genel seçim ilklere sahne olacak

Uydu görüntüsünde yeşil renkle işaretlenmiş yani hasarsız olarak nitelendirilen sadece iki noktanın olması felaketin boyutunu gözler önüne serdi!

Deprem bölgesinde incelemeler yapan Birpınar, kolonun içinden elektrik hattının geçirildiği görüntüleri de sosyal medya hesabından paylaştı.