alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

"Bakanlık tarafından engelleniyoruz"

2022’deki oda seçimlerinde aday olacağını ifade eden Adıgüzel "Yetkilerimiz olmasına rağ-men bakanlıkça engelleniyoruz. Bakanlığa 3 tane ayrı ayrı dava açtım. Bu davaların Türkiye genelinde 850 bin fen adamının haklarını ve hukukunu...

20 Kasım 2021, 17:03
"Bakanlık tarafından engelleniyoruz"

2022’deki oda seçimlerinde aday olacağını ifade eden Adıgüzel "Yetkilerimiz olmasına rağ-men bakanlıkça engelleniyoruz. Bakanlığa 3 tane ayrı ayrı dava açtım. Bu davaların Türkiye genelinde 850 bin fen adamının haklarını ve hukukunu kazanmak için yine adayım" dedi.

Evlerinde elektrik sorunu yaşayan kişilerin birçoğu yetkisi olmayan, ancak elektrik işlerinden anladığını iddia eden kişilerden destek alıyor. Bu kişilere uyarılarınız ne olur?

Eskişehir halkının evinde iş yerinde müteahhitler işini yaptıracak kişilerin öncelikle Eskişehir Elektrikçiler Odası'na üyesi olup olmadıklarını, ustalık belgesine sahip olup olmadığını sormalarını istiyorum. Eğer ki o kişi bizim kayıtlı üyemiz ise yapmış olduğu işte eğil bir ustadır. Bu kişi oda üyesi olduğunu söylüyor ise odamızın üyelerimiz için verdiği kimlik kartı vardır. Bu kimlik kartı da o kişinin oda üyesi olduğunu doğrular. Bizim meslekte, 1. Grup: 50 kW proje çizim yetkisine sahip 1500 kW iş yapmaya ve işletme bakımı yapmaya yetkilidir. 2. Grup: 30 kW proje çizim yetkisine sahip 1250 kW iş yapmaya ve işletme bakımı yapmaya yetkilidir. 3. Grup 16 kW proje proje çizim yetkisine sahip 750 kW iş yapmaya ve işletme bakımı yapmaya yetkilidir .Bizler bu belgeleri milli eğitim bakanlığından almış olduğumuz eğitimlere göre gruplandırdık. Birinci gurup dört yıllık yüksek okul okuyanlar, ikinci gurup iki yıllık okul okuyanlar, üçüncü gurup meslek lisesi ve 3308 sayılı mesleki eğitim okullarını yani eski adıyla çıraklık eğitim okullarından eğitim alan ve sınavlarda başarılı olan kişilerdir.

Elektrik işlerini mutlaka oda üyelerimize yaptırın

Bizim haricimizde hiçbir mesleğin yapmış olduğumuz işlerde sorumluluğu yoktur. Bizim her yapmış olduğumuz işte 5 yıl sorumluluğumuz var. Onun için diyorum ki, Eskişehir halkına kamuoyuna bir kere daha söylüyorum; İşlerinizi mutlaka ve mutlaka Eskişehir Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerine yaptırın. Eğer bizim üyemiz yaptığı işten dolayı o kişi can ve mal güvenliğine zarar verirse bizim odamızda ve valiliğimize bağlı tüketici hakem heyetine şikayetçi olursa bilir kişinin raporuna göre zararının tamamını tanzim edebilir. Eğer işi yapan kişi oda üyemiz değilse şikayet edecek hiçbir merci bulamaz ve hiçbir hak talep edemez.

Elektrik tesisatında çalışacak eleman bulamıyoruz

Pandemi döneminde üyeleriniz nasıl etkilendi, geçen zamanda işlerinde düzelme oldu mu?

Pandemi döneminden en az etkilenen bizim meslek dalımız oldu. İşyerlerimiz kapalıydı fakat, inşaat sektöründe çalışma izni alarak, çalışmalarımız devam etti. Yasaklar kalktıktan sonra da işlerimiz eski haline döndü. Şu anda bütün üyelerimizin işleri normale döndü. Tek bir sıkıntımız var elektrik tesisatında çalışacak eleman bulamıyoruz. Eskisi gibi eleman yetişmiyor. On yıl sonra bizler işimizi yaptıracak, çalıştıracak eleman bulamayacağız. Ben şehrimizde en üst sırada olan birisiyim. Ben bu mesleğe 1972 yılında eylül ayında başladım orta okulu bitirdim. Çırak olarak mesleğe başlamadım. Aynı zamanda meslek lisesi okudum ve bitirdim. Şuanda bizim gibi bir nesil yok ne yazık ki. Bizim en büyük sıkıntımız eleman yetişmemesi.

Mal ve can güvenliğinin sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın

Yine yeni binalara taşınan kişilerin de elektrik sorunları yaşadığını duyuyoruz. Yeni binalardaki elektrik sorunu nereden kaynaklanıyor başkanım?

Yeni binalara vatandaşlarımız yapı kullanma izin belgesi almadan taşınıyor ve o binada şantiye elektriği ile yaşamaya başlıyor. Şantiye elektriğinin temeli; seyyar, geçici demektir. Evlerimizde iş yerlerimizde ve inşaatlarımızda kullanmış olduğumuz elektrik dalgalı akımdır. Şantiye elektriği verilmiş bir binada şantiyede çalışma esnasında doğabilecek birçok hasar meydana gelebilir. Bu gelen hasarları şikâyet olarak Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye ve tüketici hakem heyeti bildirirseniz bir hak talep edemezsiniz çünkü İmar Kanunun 3194 sayılı ve 38. maddesinde açıkça belirtilmiştir. Yapı kullanma izin belgesi olmayan binalarda elektrik ve su bağlanamaz şeklinde açıkça ifade edilmektedir. Onun için yapımcı müteahhit firmalara sesleniyorum. İskân raporunuzu kısa sürede alın. Yapı kullanma izin belgesi alınmamış binalara müşterilerinize oturma izni vermeyin. O binada doğabilecek mal ve can güvenliğinin sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Yapı kullanma izni olan binalarda ki elektrikli el ve ev aletlerinizde arızalarda Osmangazi elektrik tarafından oluşan tüm maddi zarlarınız ödüyor. Servisin ve bilirkişinin raporu ve servisin faturası olmak şartıyla .

850 bin fen adamının haklarını ve hukukunu kazanmak için yine adayım

2022 yılı itibariyle oda seçimleri başlıyor biliyorsunuz, aday mısınız ve projeleriniz nelerdir?

Evet sizinde bildiğiniz gibi odalar 2 Ocak2022 -31 Mart 2022 sonuna kadar yasal olarak seçim yapmak zorunda. Bizde bu aylar içerisinde yapacağız. Evet Eskişehir Elektrikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı'na da adayım. Bugüne kadar yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır. Ayrıca Eskişehir Elektrikçiler Odası olarak Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nda mesleğimizin sorunları ile mücadele ettim. Bizler meslek gurubu olarak unvanımızı fen adamları olarak adlandırıldık. En başta sıralamış olduğum, birinci gurup, ikinci gurup, üçüncü gurup diye adlandırmış olduğumuz fen adamları yetki ve sorumluluklar yönetmeliğimiz var. Yetkilerimiz olmasına rağmen bakanlık tarafından engelleniyoruz. Yıllardan beri mücadele etmemize rağmen haklı olmamıza rağmen, bu mücadelede başarılı olamadım. Bakanlık yetkililerine ben yargıya gidiyorum siz benim haklı olduğumu bildiğiniz halde bunu kabul etmiyorsunuz dedim ve Eskişehir Elektrikçiler Odası olarak Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanlığı'na 3 tane ayrı ayrı dava açtım. Bu davaların Türkiye genelinde 850.000 fen adamının haklarını ve hukukunu kazanmak için yine adayım.

Meslektaşlarımız için hizmet etmeyi çok seviyorum

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Öncelikle üyelerimiz ve meslektaşlarımıza hizmet etmeyi çok seviyorum. Benim için halka hizmet etmek hakka hizmet etmektir. Türkiye genelinde 97 adet meslek adamı var, diğer illerde çok sevilen bir oda başkanıyım çünkü yıllardan beri edinmiş olduğum tecrübelerimi birikimi ve bilgilerimi onlarla paylaşıyorum, onlara da destek oluyorum . Ayrıca Türkiye genelinde 21 adet bizim Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş gibi lisanslı dağıtım şirketi var. Bu şirketlerin tamamı kanun ve yönetmelikler, bizlerden yapmış olduğumuz işleri yönetmeliklere göre istemektedirler bizler özelleşmeden önce işleri bildiğimiz gibi yapıyorduk. Lisanslı dağıtım şirketi işlerimiz kanun ve yönetmeliklere göre istemeye başlayınca bizler biraz sıkıntı yaşadık ama şuanda başlardaki gibi sıkıntılarımız kalmadı her şey yolunda gidiyor. Bilindiği gibi pandemi nedeniyle hasta sayımız, vefat eden sayımız artmaya başladı. Ben sizlerin aracılığı ile Eskişehir halkına sesleniyorum; Aşı olmayanları aşı olmaya davet ediyorum. Maske mesafe hijyeni bırakmayalım. Yaşamak güzel, hayat sizlerle sağlıklı olunca güzel diyorum. En güzel günler hep beraber olsun.

Gazete Eskişehir Ekspres'in Kasım-2021 sayısından...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@