Eskişehir’de bakımsızlık ve kötü muamele nedeniyle öldüğü iddia edilen 6 yaşındaki Elif Nur Tiftik ve iki kardeşi ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

"Anne ve babası cezaevinde bulunan üç kardeşten 2016 doğumlu kız çocuğu Elif Nur Tiftik'in 14 Aralık 2022 tarihinde şüpheli ölümü üzerine yürütülen soruşturma neticesinde 2 erkek kardeş savcılık talimatıyla Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimine teslim edilmiştir.

8 ve 12 yaşındaki erkek kardeşler hakkında acil koruma kararı alınmıştır.

Eskişehir'de havadan denetimde ceza yağdı Eskişehir'de havadan denetimde ceza yağdı

Halen kuruluş bakımında bulunan ihmal ve istismar mağduru çocukların, yetersiz beslenme ve uygun olmayan koşullarda yaşamaları nedeniyle oluşan gelişimsel problemlerine yönelik sağlık kontrolleri devam etmektedir.

İhmal ve istismar mağduru çocuklar ve kız çocuğunun ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hala ve amcanın tutuklanması, firari babaannenin gözaltına alınması ile başlayan hukuki süreç Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir"

Ne olmuştu?

Eskişehir'de cezaevinde olan Sibel-Gökhan Tiftik'in kızları Elif Nur, mahkemece teslim edildiği babaannesinin evinde rahatsızlandı. Yetersiz beslenme, bakımsızlık ve işkence nedeniyle güçsüz düştüğü belirlenen küçük kız, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Çocuğun gözaltına alınan halası ve amcası tutuklandı.