Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu eğitim yardımlarından birisi de ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilecek olan 5-104 TL ödeme yardımı. İhtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan destek ödemeleri milyonlarca velinin ve öğrencinin yüzünü güldürdü. ‘Başarı Teşvik Programı’ adı verilen sistemin hayata geçtiğini açıklayan Erdoğan, karnesini gösteren öğrencilere teşvik verileceğini duyurdu. Desteklerden 1,2,3,4,5. sınıf öğrencileri de geri ödemesiz cep harçlığından faydalanabilecek. Başarı teşvik ödemesi başvurusunun nasıl yapıldığı, kimlerin faydalanacağı ve ne kadar ödeme yapılacağına dair detaylar haberimizde…

Karnesini gösterene ödeme 

Karnesini gösteren öğrencilere ne kadar teşvik verileceği merak ediliyor. Düzenlemeye göre sosyal yardıma ihtiyacı olup, devlet okullarında eğitim gören ve derece yapan öğrencilere 5.104 TL ödeme yapılacak.

Öğrencilere ne kadar destek verilecek? 

Devletin başarılı öğrenciye sahip çıkacağı müjdesi verilmesinin ardından, öğrencilere ne kadar destek verileceği merak konusu oldu. Başarılı olmanın da belirli koşullarını sağlayan öğrencilere verilecek olan destek miktarları hiç de azımsanmayacak miktar da olduğu belirtildi.

Lise dengi okullarda başarılı öğrenciye 3.100 TL yardım parası verileceği açıklanırken, üniversitede okuyan başarılı öğrenciye ise asgari ücretin yüzde 60'ının verileceği belirlenmişti. Bu kapsamda asgari ücret 8.107 TL üzerinden hesaplanırsa öğrencinin alacağı miktar ise 5.104,2 TL olarak belirlendi. 

Kimler başarı teşvik ödemesi alabilir? 

Bakan Derya Yanık tarafından yapılan açıklamalara göre bu ödemeler, ihtiyaç sahibi ailelerin başarı sağlamış çocuklarına verilecek. Yalnızca devlet okullarında okuyan öğrenciler arasında sınıflarında dereceye giren ilk ve ortaöğretim öğrencilerine net asgari ücretin yüzde 60’ı kadar destek sağlanacak.

İkinci dönem başarı teşvik başvuruları ne zaman? 

Başarı teşvik paketi her yıl iki kez ödenecek. İlki dönem sonunda yapılırken, ikincisi yaz tatili döneminde yapılacak.

Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden büyük başarı Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden büyük başarı

Başarı teşvik ödemesi başvurusu nasıl yapılır? 

Bu ödemelerin ikinci döneme ait başvuruları önümüzdeki hafta başlayacak. Başvurular ise bulunulan ilin sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri üzerinden gerçekleştiriliyor.

Başarı teşvik ödemeleri ne zaman yatacak? 

Başarı teşvik başvurusu yapan öğrencilerin ödemeleri, önümüzdeki günlerde yatırılması bekleniyor.