Başkan Büyükerşen'den belediye kiracılarına müjde

Korona Virüs ile Mücadele Eylem Planı kapsamında ekonomik olarak zorlanan esnaflara odalar ve dernekler aracılığıyla kuru erzak desteğinde bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, faaliyetlerini durduran ve ekonomik olarak zorluk çeken belediye kiracıları için meclisten esnafı sevindirecek kararları geçirdi.

Siyaset 18.06.2020 - 13:42 18.06.2020 - 13:42

Konuyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen “Pandemi döneminde birçok yurttaşımızın yaşadığı ekonomik sorunları belediyemizin kiracıları da yaşadı. Onlara biraz olsun nefes aldırabilmek için Meclisimiz aracılığıyla onları ekonomik olarak biraz olsa da rahatlatacak kararlar aldık. Ben oy birliği ile bu kararları geçiren meclisimize teşekkür ediyorum” dedi. 

Pandemi boyunca odalar aracılığı ile şehir esnafına birçok konuda destek olan Büyükşehir Belediyesi, mülkiyeti ve tasarrufundaki iş yerlerinde kiracılar için de esnafı rahatlatacak kararları aldı. Türkiye’de birçok iş kolunda olduğu gibi esnafların da ekonomik olarak sıkıntılar yaşadığını ifade eden Başkan Büyükerşen “Bilindiği üzere koronavirüs salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla İçişleri Bakanlığı bazı işyerlerinin faaliyetlerini geçici süre durdurmuştu. İçişleri Bakanlığı tarafından alınan tedbirler gereği faaliyetleri durdurulan işyerlerinin yanı sıra koronavirüs tehlikesi nedeniyle bazı işyerleri de bu durumdan ekonomik olarak olumsuz etkilendi. Bu süreçte belediyemizin kiracıları da aynı sıkıntıları yaşadı. Bu sebeple 15 Haziran’da meclisimizin aldığı karar ile faaliyetlerini durduran kiracılarımızdan faaliyette bulunmadıkları süre boyunca kira bedeli almayacağız. Ayrıca bu süreler kadar da sözleşme sürelerini uzatıyoruz. Bu süreçte faaliyetlerini sürdüren ancak pandemi nedeniyle ekonomik olarak işleri kötüleşen kiracılarımızın da 19 Mart 2020 tarihi itibariyle kiralarını 3 ay ötelemiştik. Bu kiracılarımız da Temmuz ayı itibariyle herhangi bir gecikme faizi veya zammı uygulamadan taksitlerini ödemeye devam edecektir” dedi. 

Maske, kolonya ve kuru erzak konusunda şehir esnafına da imkanlar ölçüsünde destek olduklarını ifade eden Başkan Büyükerşen, normalleşme süreciyle birlikte belirlenen kurallara uyarak işlerine devam eden esnafın en kısa sürede zor günleri atlatmasını temenni ettiğini belirtti. 

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa