Kabinede yer almayan Sinan Oğan'dan dikkat çeken açıklama Kabinede yer almayan Sinan Oğan'dan dikkat çeken açıklama

Odunpazarı Belediyesi Halk Merkezlerinde yer alan Resim Atölyesi kursiyerleri, bir yıl boyunca yaptıkları çalışmaları açtıkları Halk Merkezleri Yıl Sonu Resim Sergisi ile beğeniye sundu. Hasan Polatkan Kültür Merkezi fuaye alanında yıl sonu sergisi açan kursiyerler, yıl boyunca yaptıkları tabloları sergiliyor. Gerçekleştirilen sergi açılışına, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, atölye katılımcıları ile çok sayıda Eskişehirli katıldı.

Kadın hakları tehlike altında

Sergi açılışında konuşan Başkan Kurt, uzun bir çalışma sürecinin sonunda ortaya çıkan eserlerin sergilendiğini kaydetti. Sanatın her türüne sonuna kadar destek olduklarını belirten Başkan Kurt, halk merkezlerinde açılan kurslarla her dönem çok sayıda insanın yeteneklerini keşfettiğini söyledi. Bu durumun eğitim sisteminin bozukluğunu ortaya koyduğunu ifade eden Başkan Kurt, “Şimdiye kadar yetenekleriniz keşfedilmiş olsaydı, çok büyük sanatçılar olabilirdiniz. Örneğin, ilkokulda yeteneğiniz keşfedilmiş olsaydınız, çok daha büyük işler yapabilirdiniz. Ne yazık ki bizim eğitim sistemimizde sanat arka plana atılmış. İnsanları başka şeylerle uğraştırarak, uyutuyorlar, uyuşturuyorlar. Siz ancak emekli olup, rahatladıktan sonra; o işi gerçekleştirme şansını yakalayabiliyorsunuz. Bunu da sosyal demokrat bir belediye bulursanız yaparsınız. Hakkını yememek lazım, bu işler bizden önceki dönemde de yapılıyordu; ama koca Eskişehir’de Tabakhane’de 1 tane kurs merkezi vardı. Gökmeydan Mahallesi’nde yaşayan hemşehrimiz kursa gelebiliyordu ama Sultandere’de, Orhangazi’de, Büyükdere’de, Yıldıztepe’de, Kırmızıtoprak’da yaşayan gelemiyordu. Şimdi biz 16 mahallede 17 halk merkezi açtık. Oraya, biz kursu götürdük. Böylece bu eserler ortaya çıkmaya başladı. Halkçı ve halktan yana bir bakışla bu işler daha fazla gelişti. Şimdi de sıra sizde. 28 Mayıs Pazar günü, böyle bir yönetimi seçmeniz lazım. Ayın 28’nde bütün Türkiye’yi Eskişehir gibi yapalım. Özellikle kadın hakları tehlike altında. Tehlikeli bir bakış açısı geliyor. İstanbul Sözleşmesi 1 gecede iptal edildi. 6284 sayılı kanun yanlıştır diyen zihniyet meclise girdi. Eğer Cumhurbaşkanı demokrat, sosyal demokrat biri olmazsa bu kanunların hepsi biter. Türkiye Cumhuriyeti, kadınları erkeklerle eşit yapmış. Dünyadan önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermiş. 100 yıl sonra buları kaybetmeyelim. Bu işin şakası yok” dedi.

Başkan Kurt, konuşmasının ardından katılımcılarla birlikte sergi alanını gezdi. Eser sahiplerinden bilgi alan Başkan Kurt, sergiye katılan herkese teşekkür etti.