Eskişehir'de Karapınar Mahallesinde yaşayan halkın sıkıntısına değinen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi 2. Etap Projesi hakkında açıklamada bulundu.

Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi 2. Etap Projesi ile ilgili konuşan Başkan Kurt, TOKİ’nin 1. Etap’ta projeyi tamamlamadığına dikkat çekti. Yapılması gereken sosyal donatı alalarının yarım bırakıldığını dile getiren Başkan Kurt, 2. Etap için de yetkinin TOKİ’de olduğunu vurgulayarak “TOKİ Odunpazarı Belediyesi’ne yetki versin, biz bu işi yapmaya hazırız. Ekonomik krize, pahalılığa rağmen yapmaya hazırız. Elimizi taşın altına koyarız. Yeter ki TOKİ yetkiyi bize devretsin. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sanayi Çarşısı’nın ve Gündoğdu’nun, TOKİ de Karapınar 2. Etabın yetkisini bize versin, biz üçünü de yapmaya hazırız” dedi.

Sinop Belediye Başkanı'ndan Eskişehir'e övgü Sinop Belediye Başkanı'ndan Eskişehir'e övgü

"Mağduriyet giderilsin"

Başkan Kurt “2009 yılında, Toplu Konut İdaresi Başkanlık Oluru ile ilan edilen Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi, 18 Ocak.2012 tarihinde (2. Etap) sınırları revize edilerek genişletildi. 2014’te 7 Nolu EK Protokol ile “İmar planı ve imar uygulaması yapma, yaptırma ve onaylama yetkisi” Odunpazarı Belediye Başkanlığına devredildi. Belediyemizce hazırlanan planlar 2018’de Odunpazarı Belediye Meclis Kararıyla oybirliği ile onaylandı. Ardından İmar Planı Revizyonlarına Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından dava açıldı. Eskişehir 2. İdare Mahkemesi dava konusu işlemin iptaline karar verdi. Eskişehir 2. İdare Mahkemesi kararında yer alan hususlar doğrultusunda, İmar Planı Revizyonu tekrar düzenlenerek Aralık 2021’de Odunpazarı Belediye Meclis Kararıyla “oybirliği” ile kabul edildi.Eskişehirli hemşehrilerimizi mağdur etti.Biz yaşanan sorunu çözmeye ve mağduriyetinde giderilmesine hazırız" şeklinde konuştu.