alexa

banner912

banner766

9 bin yıl önce keçi ve sığırı evcilleştirmişler

Bilecik'in Bahçelievler mahallesindeki kazı alanında ortaya çıkartılan buluntular üzerinde Arkeozoolog Sultan Sarı Ertaştan tarafından yapılan çalışmalar sayesinde 9 bin yıl öncesine ait beslenmeler hakkında yeni fikir sahibi olundu.

Bilecik 10.07.2021, 10:35 ABONE OL: google news
9 bin yıl önce keçi ve sığırı evcilleştirmişler

Mahallede yaşayan bir kişinin, boş arazide gördüğü seramik parçalarını Arkeoloji Müzesine bildirmesi sonucu önceki yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Bilecik Belediyesince imzalanan protokol kapsamında, Valilik ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Rektörlüğü'nün desteğiyle bölgede başlatılan kazı çalışmaları sürüyor. Kazılarda, 9 bin yıl öncesine ait olduğu tespit edilen 11 insan iskeleti, aynı döneme ait 3 delikli müzik aleti ile siyez buğdayı, gernik buğdayı, ekmeklik ve makarnalık buğday, arpa, mercimek ile karaburçak gibi tohum kalıntıları bulundu.

"Beslenme şekilleri hakkında artık daha çok fikrimiz var"

Arkeozoolog Sultan Sarı Ertaştan’ın son yaptığı çalışmalarda ise yeni bulgular kayıtlara geçti. Konu hakkında Bilecik Beledisinden yapılan açıklamada, "Arkeozoolog Sultan Sarı Ertaştan’ın çalışmaları o dönemde yaşayanların kırmızı et yediklerini, kızıl geyik, alageyik ve karaca avladıklarını, aynı zamanda koyun, keçi ve sığırı evcilleştirdiklerini gösteriyor. Ayrıca kemik incelemeleri sonucu, bölgemizde o dönemde gelincik türünün de yaşadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Bu çalışmalar sayesinde komşularımızın beslenme şekilleri hakkında artık daha çok fikrimiz var. Siz de komşularımız hakkında bilgi almak isterseniz Bahçelievler Yerleşmesi kazı alanını ziyaret edebilirsiniz" denildi.

Batı Anadolu’nun en eski seramik örneklerinin Bilecik’te bulundu

Açıklamanın devamında, "Batı Anadolu’nun en eski seramik örneklerinin Bilecik’te bulunduğunu biliyor musunuz? Seramik uzmanı Dr. Savaş Sarıaltun'un yaptığı incelemeler, Bahçelievler Yerleşmesi Arkeolojik Kazı Alanı’nda bulunan seramik üzerindeki süslemelerin Bilecik’e özgü olduğunu gösterdi. En eski komşularımızın ellerinde sanata dönüşen toprağın seramik yolculuğu, 9 bin yıl sonra gün yüzüne çıktı. Bahçelievler, Firuze Sokak’ta yer alan kazı alanımızı ziyaret etmek için elinizi çabuk tutun. Çünkü 14 Temmuz 2021’den itibaren kazı alanı koruma altına alınacağı için bir süre ziyarete kapalı olacak" denildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:21
Yatsı 21:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@