alexa

banner933

banner934

banner935

banner941

banner942

banner943

banner912

banner936

banner937

banner938

banner939

banner940

banner944

banner766

Şeyh Edebali Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi kuruluyor

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi kurulması için çalışmalar başladı.

Bilecik 01.11.2018, 00:40 ABONE OL: google news
Şeyh Edebali Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi kuruluyor

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, fakültenin kurulması için bir komisyon kurduklarını ve Sağlık Bakanlığı ile konuyu istişare ettiklerini açıkladı. Nüfusu 750 binin altında olan şehirlerde Üniversite Hastanesi kurulmasının mümkün olmadığını ifade eden Rektör Taş, afiliye sistemiyle, mevcut devlet hastanesi ile birlikte tıp fakültesi kurulabileceğini belirtti ve üniversitenin hemen yanına inşa edilen yeni devlet hastanesinin Bilecik için çok önemli bir imkan olduğunun altını çizdi. 

“Komisyon çalışmalara başladı” 

Rektör Taş, komisyonun çalışmalara başladığını belirterek, “Üniversitemiz bünyesinde bir tıp fakültesi kurulmasıyla ilgili çalışmalarımız var. Biliyorsunuz şehrimizde tıp fakültesinin kurulmasıyla ilgili bir beklenti hasıl oldu. Bunu Sağlık Bakan Yardımcımız Halil Eldemir ile de istişare ediyoruz. Tıp Fakültesinin kurulması için bir komisyon kurduk. Bu komisyon şu anda bu çalışmanın gerekçelerini oluşturuyor. İnşallah bu çalışma gerçekleştiğinde, Sağlık Bakanlığımızla ve YÖK’le istişareleri yapıp, Tıp Fakültesinin kurulması için YÖK’e teklifte bulunacağız. Tıp Fakültesinin kurulmasının bazı kuralları var. İl nüfusu 750 binin altındaysa Üniversite Hastanesi açılamıyor. Ancak Tıp Fakültesi, şehirdeki devlet hastaneleriyle afiliasyon denen sistemle çalışmalarını gerçekleştirebiliyor. Yeni Devlet Hastanemiz, Üniversitemizin hemen yanı başına inşa ediliyor. Hastanemiz tamamlandığında, afiliye sistemiyle Tıp Fakültemizi kurup, hocalarımızın da Devlet Hastanesinde çalışmaya başlamasını planlıyoruz” dedi. 

“Sağlık Bilimleri Fakültesi için çalışmalar sürüyor” 

Üniversite bünyesinde eğitime devam eden Sağlık Yüksekokulunun fakülteye dönüştürülmesi için de çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Rektör Taş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Sağlık Yüksekokulumuz mevcut. Burada Hemşirelik, Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmet olmak üzere 3 bölümümüz var. Bu 3 bölümden 2 tanesi öğrenci alıyor. Sosyal Hizmet Bölümümüz henüz öğrenci alamıyor, kadrosunu tamamlayınca öğrenci almaya başlayacak. Sosyal Hizmet Bölümüne de öğrenci aldığımız takdirde 3 bölümümüz de öğrenci almış olacak ve Sağlık Yüksekokulunu Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüştürme işlemlerine başlayacağız” ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak 03:57
Güneş 05:38
Öğle 12:59
İkindi 16:52
Akşam 20:10
Yatsı 21:45

Gelişmelerden Haberdar Olun

@