30 Ağustos, Türkiye tarihinin en önemli zaferlerinden birini temsil ederken, Eskişehir halkının bu zaferi kutlama coşkusu da görülmeye değerdi. Akşam saatlerinde her yıl olduğu gibi Porsuk Çayı'nda "Fener Alayı" düzenlendi. Etkinlik, Eskişehirliler büyük ilgi gösterdi. 

Alayın geçişi sırasında Porsuk Çayı'nın üzerindeki köprüler ve kıyılar, çoğunlukla gençlerin ve kadınların oluşturduğu binlerce vatandaştan oluşan bir kalabalıkla doldu. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk bayrakları dağıtıldı. Alayın geçişi, bot ve gondollarla Porsuk Çayı Köprübaşı'ndan yapılırken, alayla birlikte çalınan marşlar kent halkına büyük coşku yaşattı.

Fenerler ve marşlar eşliğinde düzenlenen etkinlikte Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet İlker, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve İbrahim Arslan, Tepebaşı Belediyesi Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu, Odunpazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Evren Olcay ve Meclis üyeleri, vatandaşları bot üzerinden selamladı ve bayramlarını kutladı.

Şarkı ve marşların eşliğinde düzenlenen kutlamalar, olağanüstü bir coşku içinde tamamlandı.