alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

"Bir tane çırak bulamaz hale geldik"

2022 yılında yapılacak oda seçimlerinde aday olduğunu açıklayan Fethi Özkara, kuaförlerin sorunlarını anlattığı açıklamasında, kuaförlerin çalıştıracak eleman bulmakta zorlandığını belirterek, “4+4+4’ün yüzünden bir tane çırak,...

25 Aralık 2021, 15:06
"Bir tane çırak bulamaz hale geldik"

2022 yılında yapılacak oda seçimlerinde aday olduğunu açıklayan Fethi Özkara, kuaförlerin sorunlarını anlattığı açıklamasında, kuaförlerin çalıştıracak eleman bulmakta zorlandığını belirterek, “4+4+4’ün yüzünden bir tane çırak, çalışan eleman bulamaz hale geldik. Ciddi anlamda sıkıntımız var” dedi.  

Berberler Kuaförler Güzellik ve Dövmecilik Salonu İşletmecileri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fethi Özkara, 2022’de nasip olursa seçimlerimiz var evet adayım. Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmaların üzerine koymak istediğimiz projelerimiz var. Bu projelerimiz üyelerimiz açısından çok önem arz ediyor. Şu ana kadar genel anlamda yaptığımız sosyal, kültürel çalışmalardan tutun da kurumsal yazışmalarımızdan tutun Bakanlıklarımızla yaptığımız çalışmalar ve üyelerimizin faydalanabileceği çalışmalarımız devam edecek. Meslektaşlarımızın sorunlarını içeren dosyalarımızı Bakanlığa, milletvekillerimize, üst kuruluşlarımıza gönderdik. Bugün Türkiye genelinde odalarımızın yetkilerinin artırılması ile ilgili görüşmelerimiz oldu. Bizi sıkıntıya sokan bazı durumlar var. Bin 400’e yakın üyemiz var. Görevi devraldığımızda 760 üyemiz vardı, şimdi bin 400’e yakın. Eskişehir için az bir sayı değil. 

İşyeri mesafesi esnafın azaltılması anlamına gelmez

Mesleki olarak başlıklar halinde ifade edersek sorun ve sıkıntılarımızı eğitim alanında bazı sıkıntılarımız var.  İşyeri mesafesi bakın çok önemli, insanlar bunu yanlış anlıyor. Bu esnafın azaltılması anlamına gelmiyor. Haksız rekabet düzenlemesi, sistemin daha düzenli hale gelmesi ve insanların kazancının artması ve ayakta kalabilmesi içindir bu işyeri mesafesi konusu. Pazar tatili dedik, bu konu ile ilgili bir gerçekleşme sağlanamadı. Bu tatil aileleri ile vakit ayırabilmeleri ile ilgili çok önem arz ediyor. KDV indirim taleplerimiz oldu, pandemide yüzde 8’e indirildi bunun devam etmesini büyüklerimizden istedik. Marketlerde hazır satılan saç boyaları var. Bunlar da meslektaşlarımıza zarar veriyor. Satılmasın diye taleplerimiz oldu. Odaların devlet desteklerinden faydalanması gerektiğini ifade ettik. Odalarımızın yeterli gelirleri yok. Çalışan genel sekreterlerinin maaşını ödeyemeyen odaların oluşması camiayı üzüyor.  Personel desteği de bekliyoruz. Devletin destek vermesi gerektiğine inanarak ilgililere bunları söyledik. 4+4+4’ün yüzünden bir tane çırak bulamaz, çalışan eleman bulamaz hale geldik. Ciddi anlamda sıkıntımız var.  4+4+4 eğitim sisteminin meslek gruplarına vermiş olduğu yıpranmalardan en büyük sıkıntıyı personel bulunamayışı ile meslektaşlarımız çekmektedir.

Tarifelerle ilgili sıkıntı yaşıyoruz

Tarifelerle ilgili sıkıntımız çok önem arz ediyor. Tarifeler Kanunu’nun altında çok aşırı çalışma yapanların cezai işlem uygulanması ile taleplerimiz oldu. Çünkü haksız rekabet hakkını almaya çalışan arkadaşlarımızın önünü kapıyor. Haksız rekabetle ilgili artık birilerinin şikayet etmesi gerekmiyor. Bunun yanlış olduğunu ifade etmemize rağmen hala bunu yapanlar meslektaşlarımızı zora sokanlar var. Denetim sistemi devlet tarafından yapılmalı madem bizim yetkimiz yok. Verilen tarifelere uyulmaması mesleğimize hizmet kalitesine ve meslektaşlarımıza büyük zararlar vermektedir. Ucuza çalışan berber ve kuaförlerimiz zanaatkâr kimliğimizi zedelemektedir. İşyerlerinin dış cephelerine asılan tabelalar tarife dışı ücret levhaları yasal değildir. Meslektaşlarımız yasalara uymalıdır. Fiyat tarifelerindeki ciddi farklar ve tabelalara yazılan fiyat reklamları müşterilerimiz tarafından meslektaşlarımıza karşı güvensizlik oluşturmaktadır. Bu durumdan hem meslektaşımız hem de vatandaş zarar görmektedir. 

Personel sıkıntımız acil bir şekilde giderilmeli

Meslek dallarımızda personel sıkıntımız çok fazla. Personel sıkıntımız acil bir şekilde giderilmezse ileride daha büyük sorunlar yaşanacak. Bizim mesleğimiz el yatkınlığı isteyen bir meslek. Bu el yatkınlığının oluşabilmesi için de mesleğe erken yaşta başlanmalı.  Fakat biliyorsunuz zorunlu eğitim 12 yıla çıktı ve artık çırak yetişmiyor.  Meslek liselerinde ve çıraklık eğitiminde yetişen kuaförler de sektörün personel ihtiyacını karşılayamamakta. Bir de çıraklık eğitim merkezinde örgenim gören berber ve kuaförler meslek liselerinden mezun berber ve kuaförlerden daha nitelikli yetişmektedir.  Farklı standartlarda öğrencilerin yetişmesi, mesleğimizin bir eğitim standardı olmasının önüne geçmekte olup, meslek kalitesini düşürmektedir.

Kuaförler Odası’ndan üyelerine anlamlı hediye

Değerli meslektaşlarımıza onur ve teşekkür belgesi veriyoruz. Amaçladığımız hedef şudur, bir mesaj atıyoruz üyelerimize, engelli guruplarımıza saç kesmeye gidiyoruz, zihin engelli vatandaşlarımıza gidiyoruz, yaşlılarımıza gidiyoruz, onlarla gidip gönüllü şekilde hizmet veren meslektaşlarımıza bu onur ve teşekkür belgemizi vermeye gayret ediyoruz. Bu odamız için çok gurur verici bir durum. Buradan üyelerime teşekkür etme fırsatı buldum sayenizde teşekkür ederim. Ben Fethi Özkara  12 yıldır başkanları, ağabeyleri veya ustaları kalplerinde nasıl bir yer yaptıysam onların sorumluluğunu omuzlarımda hissettiğim süre içerisinde bunun mutluluğunu, onurunu yaşadım. Bu hizmetlerimizi ileriye taşımak için de yeniden adayım. Biz boş lafla değil, dedikodu ile değil hizmetimizle ön planda olmayı seçtik. Bunu göstermelik olarak değil her zaman kalbi duygularımızla yaptık. Bunun mutluluğunu yaşıyorum. 

Gazete Eskişehir Ekspres'in Aralık-2021 sayısından... 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@