Birsen'den Eskişehir esnafını yakından ilgilendiren önemli açıklamalar

Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Ekrem Birsen, ülke genelindeki esnaf ve sanatkârın temsilcisi olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) tarafından Ankara’da düzenlenen toplantıya katıldı. Birsen toplantıya videokonferansla katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın esnaflar için hayata geçirilecek yeni çalışmaları anlattı.

Ekonomi 26.06.2020 - 13:17 26.06.2020 - 13:17

Ekrem Birsen toplantıda, Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve TESK olarak, esnafın yaşadığı sorunları ve öncelikli olarak çözülmesini talep ettiği konuları Bakan Pekcan'a ilettiklerini ifade etti.

Bakan Pekcan'ın güçlü esnaf, güçlü ekonomi hedefi ile beklenen müjdelerin takipçisi olduklarını söylediğini belirten Birsen, belirtilen konuların bir an önce çözüme kavuşturulması için çalışıldığını kaydetti.  

Birsen toplantıda Bakan Pekcan'ın açıklamalarını ve hayata geçirilecek yeni çalışmaları şöyle anlattı: 

"Sayın Ticaret Bakanımız, esnafın ekonominin yapı taşları, kılcal damarları olduğunu belirterek, esnafa yönelik olarak bugüne kadar yaptıkları çalışmalarda; ticari araçlarda vergi indirimi yapıldığını, esnafa yönelik uygun kredi paketlerinin açıldığını, düğün salonlarının gerekli koşulların sağlanması koşuluyla yeniden açıldığını, çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi için çalışıldığını ve kısa sürede uygulamaya gireceğini, uluslararası uçuşların açılmasıyla dış ticaretin yeniden hareketleneceğini belirterek esnaf ve sanatkarlarımızdan biraz daha sabır beklediklerini belirtmiştir.

Sayın Ticaret Bakanı ekonomik gelişmeleri yakından takip ettiklerini, güçlü bir esnaf yapısı oluşturmak için gerekli tüm çalışmaların yapıldığını belirtmiştir. Esnaf ve sanatkarların eğitimi konusunda daha fazla desteklenmesi ve özellikle e-ticaret konusunda esnaf ve sanatkarların eğitilmesi gerektiğini ve tüm esnaf ve sanatkarların bir web sitesine sahip olmalarının sağlanması için çalışıldığını belirtmiştir.

Kira stopajlarında yaşanan sorunun giderilmesi için, pandemi döneminde kira ödemelerinden stopaj ödemesi yapılmaması ile SGK ve vergi borçlarında yeniden yapılandırma yapılması konularında Maliye Bakanlığı ile görüşüldüğünü ve en kısa sürede müjdenin verilmesini bekledikleri belirten bakanımız, kredi taksitlerinin de ertelenmesi konusunda çalıştıklarını da sözlerine eklemiştir.  

Ayrıca yapılan görüşmeler sonucunda 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren internet kafeleri, salonları ve elektronik oyun yerleri gerekli şartları sağlamaları koluyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir. Kafe ve kahvehanelerde uygulanan oyun yasağının da 15 Temmuz 2020 tarihine kadar kaldırılması beklenmektedir.

Pandemi döneminde esnaf ve sanatkarların talep ve isteklerinin karşılanması, sorunların çözülmesi amacıyla Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve bağlı oda başkanlarımız tarafından gereken tüm özen ve özveri gösterilmiştir" 

Yorumlar (1)
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa