alexa

banner933

banner934

banner935

banner941

banner942

banner943

banner912

banner936

banner937

banner938

banner939

banner940

banner944

banner766

"Biz kadınlar her yerde olmalıyız"

İş insanı Figen Kahya koronavirüsün ekonomik etkileri üzerine “Bu denli global bir kriz bütün piyasaları ve ticari planları alt üst etti. Etrafınızda herkesin şuan bankalara borcu var” dedi.  Kadınların yaşadıkları istihdam sorununa...

23 Ocak 2021, 17:17
"Biz kadınlar her yerde olmalıyız"

İş insanı Figen Kahya koronavirüsün ekonomik etkileri üzerine “Bu denli global bir kriz bütün piyasaları ve ticari planları alt üst etti. Etrafınızda herkesin şuan bankalara borcu var” dedi. 

Kadınların yaşadıkları istihdam sorununa da değinen Figen Kahya, “Biz kadınlar her yerde olmalıyız olması gereken bu. Fırsatı yakaladığımızda başarabildiğimizi gösteriyoruz” diye konuştu.  

Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Eskişehirli iş insanı Figen Kahya, Gazete Eskişehir Ekspres’in Ocak sayısına konuk oldu. Yazıişleri Müdürü Nevin Bulut Atak’ın sorularını samimiyetle yanıtlayan Kahya, kadınların istihdam sorunundan, koronavirüs sürecine bir çok konuda açıklamalarda bulundu. 

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Öncelikle merhabalar... 2004 senesinde Eskişehir’de gayrimenkul sektörüne girdim. Bunun yanı sıra o dönemden bu yana turizm, gıda ve lojistik alanlarında da çeşitli işler yaptım. Şu anda şehrimizi ülkenin çeşitli yerlerinde temsil eden güzel bir aile şirketimiz var. Bütün bunlar olurken şehirde ve ülkede yaşanan çeşitli siyasi ve toplumsal gelişmelere ses çıkarmak bir şeyler yapabilmek istedim. Şu an Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclisi üyesiyim. Daha öncesinde CHP Kadın Kolları Başkanlığı görevindeydim. KKMYK görevim oldu. Ülke politik gündemi dahilinde kendi görüşlerimi elimden geldiği kadar insanlara anlatmaya biraz da sesi çıkmayan kadınlarımızın sesi olmaya çalıştım. Birçok kadının hayatına bizzat dokunma şansı elde ettim. İnanın tüm bu saydıklarımdan bağımsız bu kadınlarla empatiye ve karşılıklı sevgiye dayalı çok özel ve anlamlı dostluklar edindim. Ki sanırım saydıklarım arasında kendimi en şanslı hissettiğim kazanım da herkesten ve her şeyden bağımsız bu dostluklardır.

Sen de başarabilirsin!

Başarılı bir iş kadını olarak, iş hayatına adım atmak isteyen ancak cesaret edemeyen, kadınlara mesajınız ne olur?

Leo Rosten’in bir sözü var der ki; “Cesaret, hayal edebilene inanmaktır”. Buradan şu şekilde seslenmek isterim… Dış dünyanın kadınlar üzerine uyguladığı baskının ve sistematik yıldırmalarının farkındayım. Gerek seni tanımayanların veya en yakın aile bireylerinin sana karşı güven eksikliğinin neler hissettirdiğini de biliyorum. Ama inan yapamayacağın, başaramayacağın hiçbir şey yok. Zorlu iş hayatında başına gelebilecek her türlü sinir bozucu ve anlamsız engele göğüs gerebileceğine eminim. Bir şeyleri başardıkça ve işinin çıraklık dönemini hakkıyla, adil bir şekilde geçirdikten sonra başarmanın verdiği azim ile zirveye çıkabilirsin. Şu da unutulmamalı; Başarı ‘Zirveye çıkmak değil, zirvede kalabilmektir’  Çok zor durumdaki kadınların neler başarabildiğini özgüvenle başardıkça prangalarından nasıl sıyrıldıklarını defalarca gördüm. Sen de başarabilirsin.

Herkesin şu an bankalara borcu var

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs süreci sektörünüzü nasıl etkiledi? 

Ekonomi çok çeşitli kritik değişkenlere dayalı bir sistem. Bu denli global bir kriz bütün piyasaları ve ticari planları alt üst etti. Burada iki çeşit kayıptan bahsedebilirim. İlki satış yapılamadığı için yaşanan sıcak para sorunu. Bu piyasada para akışını yavaşlattığı için insanlar kendilerini güvende hissetmek için paralarını ellerinde tutmaya ve yatırımdan kaçmaya çalışıyor. Bu buz dağının görünen tarafı. İkinci ve uzun vadede daha büyük krizlere yol açabilecek olan kayıp yatırım odaklı anlaşmaların ve uzun vadeli ticari anlaşmaların ve planların süresi belirsiz şekilde durması. Bütün bu olanların yanı sıra ülkede bildiğiniz üzere çeşitli faiz değişiklikleriyle halk borçlandırıldı. Etrafınızda herkesin şuan bankalara borcu var. Şu anda ödeme ötelemeleri ve faiz indirimleri söz konusu. Fakat ödeme tarihleri yaklaştığından da piyasadaki oluşabilecek kaostan da açıkçası endişeliyim. Bu küresel belirsizlik bizim hali hazırda kazanabileceğimiz potansiyel kazancı daha uzak bir tarihe erteledi. Bütün bu ticari kaygıların yanı sıra çevremdeki şehrimdeki insanların içine girdiği ekonomik  buhranı bu denli yüksek tansiyon dahilinde görüyor olmak ayrıca çok üzüntü verici. Bir şekilde bu süreci hep beraber atlatacağımıza inanıyorum. Çoğu gitti azı kaldı.

21. yüzyıl dünyası üretime ve çalışmaya itiyor

Kadınların çalışma hayatında yeteri kadar var olduğunu düşünüyor musunuz, daha fazla yer alması için sizce neler yapılmalı?

Bu soruluyorsa yeteri kadar değil demektir. Yeteri kadarın tam karşılığı ne kadardır… Biz kadınlar her yerde olmalıyız olması gereken bu. Fırsatı yakaladığımızda başarabildiğimizi gösteriyoruz. Sayı yeterli olmayacaktır, ta ki maddi gücünü ele almamış bir tek kadın kalmayana kadar. Çeşitli çalışmalar var. Kullanılan bir takım sosyal ayrıcalıklı teşvikler var. Ticari mekanların uyguladığı mor bayrak, beyaz bayrak gibi lokal programlara sahip olunabiliyor... Bu uygulama neden kadın istihdamına önem veren cinsiyet çeşitliliği içeren firmalara da verilmesin? Bunları önce Eskişehir’de sonra tüm Türkiye’de uygulamaya sokmaya çalışıyoruz. Eminim bu konuşmaların sadece eski istatistiksel veri olarak kalacağı zamanlar gelecek. Biz kadınları 21. yüzyıl dünyası üretime ve çalışmaya itiyor. Bu akıntıya karşı durmaya çalışmak enerji israfı… 

İnsanların umutları ve güçleri ne yazık ki çoktan tükendi

Zaman zaman erken seçim söylemleri oluyor, sizce erken seçim olmalı mı?

Şimdiye kadar olmalıydı. Bunu güncel siyasetten ve aktüel olaylardan bağımsız vatanı hakkında tedirgin olan bir yurttaş olarak söylüyorum. Dünya böylesine büyük bir kriz yaşıyorken, kendi içerisinde bu kadar birbirine düşmüş ve acemi ne yaptığını bilmeyen insanlarla kendi boğazımıza taş koyuyoruz. Bahsetmeye çalıştığım şey siyaset üstü bir konu. Çeşitli isimlerin görevden çekilmesi veya alınmasının bile piyasalar üzerindeki pozitif etkisini görüyorsunuz. Bu kan değişiminin tüm Türkiye üzerinden gerçekleşmesi toplumun nefes almasına ve yıllardır çözülemeyen kör düğümleri bir kenara bırakıp yapılması gereken işlere ve hedeflere yoğunlaşılması gerekiyor. Agresif siyasetçilerimizden ziyade toplumsal bir değişime ve psikolojik sakinleşmeye ihtiyacımız var. Bu değişimin demokratik ve tek ahlaki yolu seçimdir. Ama insanların diğer seçimi bekleyebilecek umutları ve güçleri ne yazık ki çoktan tükendi. Bu yüzden ivedi şekilde seçime gitmeliyiz.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Gündem hızlı ve yoğun. İki üç konu başlığı hakkında son bir şeyler söyleyeyim. Öncelikle tüm kadınlara sesleniyorum. Buna inanın başaramayacağınız hiçbir şey yok. Hayal ettiğinizi tam olarak başaramasanız bile bu yolda sırtınızın nasıl dikleştiğini ayaklarınızın nasıl yere sağlam bastığını göreceksiniz. İkinci olarak malum pandemi döneminde çok hassas bir sınavın içerisindeyiz. Defalarca duydunuz ama bir de ben söylemiş olayım. Lütfen kendiniz ve çevreniz için maskenizi takın. Bu virüsle tanışmış ve yenmiş biri olarak söylüyorum inanın hiç tecrübe etmek istemeyeceğiniz bir süreç. Umarım hiç tanışmazsınız. Son olarak yasadığınız coğrafya ve demografi ne olursa olsun, kendinizin farkında olun. Hayallerinizi siz kurun. Onlar için savaşın... 

Gazete Eskişehir Ekspres'in Ocak-2021 sayısından...

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak 03:57
Güneş 05:38
Öğle 12:59
İkindi 16:52
Akşam 20:10
Yatsı 21:45

Gelişmelerden Haberdar Olun

@