Evlilik temeli sağlam duygular üzerine kurulmadıysa eğer bir zaman sonra bir şekilde sonlandırılması isteniyor. Günümüzde ise evliliklerin kısa zamanda sonlandırılması çok fazla yaşanan bir durumdur. Çiftler artık bir arada kalmak istemiyorsa ve evlilik birliği temelden sarsıldıysa çiftlerin boşanması daha makul bir karardır. Boşanma kavramının genel bir tanımını yapmak gerekirse, çiftlerden birinin anlaşmalı ya da değil bir şekilde evlilik birliğini sonlandırmak istemesi olarak açıklanabilir. 

Boşanma süreçleri her çift için aynı olmak zorunda değildir. Kimi çiftler sessizce anlaşmalı olarak boşanır, kimi çiftlerse çekişmeli boşanma davası yaşar ve uzun zaman boşanamaz. Bundan dolayı böyle durumla karşılaşmak istemiyorsanız sizlerde alanında deneyim sahibi avukatlardan oluşan Kartal hukuk bürosu araştırmalarına yönelebilirsiniz. 

Aile Hukuku Hangi Konuları Kapsamaktadır?

Toplumumuzun yapı taşı olan aile hukuku şu konuları içine almaktadır: 

•    Evlenme, nişanlanma, boşanma süreçleri
•    Mal ayrımı, nafaka konuları, vesayet konusu
•    Evlat edinme ve velayet konuları 
•    Yardım nafakası 
•    Kadın, çocuk kaçırma durumları 
•    Kadın hakları 
•    Çocuk hakları 

Bu konular temel aile hukuku konuları kapsamındadır. Bu konuların hepsi özel ve titiz bir çalışma yürütülmesini gerektiren konulardır. Bu nedenle boşanma avukatı seçimi oldukça önemlidir.

Instagram Beğeni Satın Al Instagram Beğeni Satın Al

Boşanma Süreçlerinde Aile Uzman Görüşü Önemli Midir?

Aile hukukunun konusuna giren boşanma davalarında gerekli görülmesi halinde aile uzmanından fikir alınabiliyor. Özellikle boşanma süreci sancılı geçen çiftlerde uzman bir psikologdan veya adli tıp uzmanından profesyonel destek alınması büyük önem arz ediyor. Velayet süreci eğer boşanma sürecini etkiliyorsa çocuk psikologlarından da destek alınabilir. Alanlarında bilgi ve tecrübe sahibi bu uzman kişilerden yardım alınması dava süreçlerine olumlu katkıda bulunabilir.

Aile hukuku mahkemelerde görev alan hakimlerde titizlikle seçilir. Boşanma davalarına hakimlik yapacak kişi titizlikle seçildiği gibi aynı zamanda hakimin ruhsal dengesinin de tam olduğu, boşanma davasına hakimlik yapacak kadar sağlıklı olduğu tespit edilerek göreve atanır. Boşanma davalarında görev yapacak olan kişinin de doğru bir seçim olması için sizlerde Kartal bölgesinde yer alan deneyimli avukatları araştırarak boşanma avukatı tercihinizi yapabilirsiniz.