Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un vizyon projeleri arasında yer alan Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi’nin açılışı, törenle yapıldı. Başkan Kurt’un sosyal ve halkçı belediyecilik anlayışının ürünü olan Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi, aynı zamanda kamu-özel teşebbüs ortaklığının da iyi bir örneği. Lütfü Yüksel Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi sahibi Lütfü Yüksel’in desteği ile hayata geçirilen yaşlı bakım merkezine, Odunpazarı Belediye meclisinde oy birliği ile alınan kararla Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi adı verildi.

Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi’nin açılışı yoğun bir katılımla gerçekleşti. 135 yatak kapasiteli yaşlı bakım merkezinin açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, iş insanı Lütfü Yüksel, eşi Dr. Fatma Nurten Yüksel, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“Hayal ettiğimden daha fazla ilgi gören bir onur yaşıyorum”

Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi’nin açılış konuşmasını yapan Lütfü Yüksel, bir hayalinin gerçekleştiğini anlattı.

Yüksel yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün burada beni çok mutlu eden gerçekten hayal ettiğimden daha fazla ilgi gören bir onur yaşıyorum. Herkese Allah nasip etsin istiyorum. Ben bu topraklarda doğmuş bir köy çocuğuyum. Ama ailemin beni okutmasından dolayı aileme de rahmet ve minnet duyuyorum. Bir inşaat mühendisi olarak Kasım’da bu işi devraldık ve çok kısa bir zamanda bu işi bitirdik. Sizlerin bu ilgisi yaptığımızın güzel bir iş olduğunu gösteriyor. Destek oldunuz. Geldiniz. Ayağınıza sağlık.”

Eskişehir’de milattan öncesine dayanan tarih Eskişehir’de milattan öncesine dayanan tarih

“Biz özelleştirmelerin peşkeşe dönüşmesine karşıyız”

Odunpazarı Belediyesi’nin sosyal demokrat bir mantıkla yönetildiğini vurgulayan Başkan Kurt, bu nedenle hür teşebbüsü her zaman desteklediklerini söyledi.

“Biz özelleştirmelerin peşkeşe dönüşmesine karşıyız” diyen Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Yoksa özel sektörle bir derdimiz yok. Birlikte üreteceğiz. Kamu yatırımları da önemlidir. Bugün gördüğünüz bu yatırım özel sektör ve kamunun iş birliği içinde gerçekleşen bir Seyitgazili hemşeri dayanışmasıdır.” Odunpazarı Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi kıdemli vatandaşlara sahip çıkacağının altını çizen Başkan Kurt, “Çok ciddi bir külfetin altına girerek bize destek olan sevgili hemşerimiz Lütfü abimize ve değerli eşine çok teşekkür ediyorum. Burası devletin ihmal ettiği belki de unuttuğu yaşlılarımızın sıkıntılı dönemlerinde Odunpazarı Belediyesi’nin kendisine sahip çıkacağı bir yerdir. Elbette bunun da karşılığı olacaktır, ama bu sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde herkesin kesesine uygun bir biçimde hareket edebileceği barınabileceği bir alan olacaktır. Temel amacımız şudur: Devlet doğumdan ölüme kadar bütün vatandaşlarının her türlü sorununu çözmelidir” dedi.

“Bu adam da ne yaptı?” diyenlere cevap!

Eskişehir’de 55 yaş üstü vatandaş sayısının 125 bin olduğunu dile getiren Başkan Kurt, bunun yüzde 60 civarının ise Odunpazarı’nda yaşadığına dikkat çekti.

Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdü:

"Şu anda biz sadece 135’ine hizmet edebileceğiz. Ama bu hizmet bir dikkat çekmedir. Bu hizmet bir alt çizmedir. Bu iş önemlidir. Yaşlandığımız zaman devletimize, belediyemize güvenmek zorundayız. Bu güveni sağlamamızda bize katkı sunan hayırsever hemşerimiz Lütfü Yüksel farklı bir noktaya parmak basmıştır. Şu anda başka hemşerilerimiz de bu konularda yapacağımız yatırımlara destek olmak istemekte, yardımcı olmak istemektedir. Ben onlara da teşekkür ediyorum. Ama bu gördüğünüz kampüs büyükçe bir alan. Bu alana gönlümüzün sığdığı sürece bütün hizmetleri sığdırabiliriz. Bu mekanda da yaşlı hemşerilerimiz barınma ihtiyacını karşılayacak. Bizim belediyecilik anlayışımız budur. Odunpazarı Belediyesi’nin en son gerçekleştiği açılıştan önce 17 tane değişik mahallelerde halk merkezi inşaatımızı bitirdik. Faaliyetleri yürütüyoruz. Bu yıl halk merkezlerimizde 7 bin 500 kursiyer eğitim gördü. 15’inci kreşimizi açtık ve orada da şu anda binin üzerinde çocuğumuz eğitim görüyor. Başka projelerimiz de devam ediyor. Bugüne kadar yapmış olduğumuz halı sahalarda gençlerimiz parasız spor yapıyor. Ve bütün parklarımızda aynı zamanda kadınlarımız parasız spor eğitimi yapıyor. Yapmış olduğumuz hizmetleri zaman zaman anlatmaya çalışıyoruz. Ama şu gördüğünüz hizmet herhalde artık, “Ya bu adam da ne yaptı?” diyenlere vereceğimiz en güzel cevaptır. Bu Odunpazarı Belediyesi’nin her türlü sıkıntıya rağmen 2021’den bu yana Cumhurbaşkanı Tasarruf Genelgesi’nde şu işi yapma, şu işi yapma diye sanki muhalefet belediyelerini kelepçeleyen mantığına rağmen biz bu işleri yaptık. Bize yardım eden, destek olan bütün hemşerimize teşekkür ediyoruz.”

“Odunpazarı’na yakışan bir yapı olmuş”

Açılışta konuşma yapan isimlerden biri de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen oldu. Yaşlı bakım merkezini çok beğendiğini kaydeden Başkan Büyükerşen, “Örnek bir eserin açılışına şahit oluyoruz. Çok iyi düşünülmüş bir proje. Fonksiyonları çok iyi düşünülmüş bir yapı. Eskişehir’deki mimar arkadaşlara örnek gösterilen bir yapı olduğunun altını çizmek isterim. Odunpazarı’na, Eskişehir’e yakışan bir yapı olmuş. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Kurt, Büyükerşen, Lütfü Yüksel ve eşi Fatma Nurten Yüksel, Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından, protokolde bulunalar ve katılımcılar, Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezini gezdi.

56 oda, 135 yatak kapasiteli

Vadişehir Mahallesi Tekinalp Caddesi No: 73 adresinde bulunan Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi, 135 yatak kapasiteli. 56 odanın bulunduğu yaşlı bakım merkezinde, 55 yaş ve üzeri kıdemli vatandaşlar kalacak. 7/24 yatılı hizmet verecek olan Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi, 6000 metrekare bir alana sahip. 5 katlı binanın bodrum katında; mutfak, mescit, çamaşırhane ve soğuk hava depoları buluyor. Binanın zemin katında karşılama lobisi, idari bölüm, sağlık birimi ve yemekhane yer alıyor. Birinci katta, aile görüşme odaları, toplantı ve etkinlik odaları, geriatri servisi; geriatri servisinde ise yatağa bağımlı günlük yaşamsal faaliyetlerini yürütemeyen kıdemli vatandaşlar için bakım birimi bulunuyor. Binanın üst iki katında ise 4’ü tek kişilik olmak üzere 56 yatak odası var. Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi’nde hemşireler, acil tıp teknisyenleri (ATT), psikolog ve sosyal hizmet uzmanının yanı sıra aşçı, mutfak personeli, misafirlerin kişisel bakımları ile ilgilenecek yaşlı bakım personelleri görev yapıyor. Sağlık birimi ise kıdemli vatandaşların 7 gün 24 saat sağlık kontrolleri ve sağlık takibini yapacak. Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi’nde kıdemli vatandaşlar için müzik, tiyatro atölyelerinin yanı sıra çeşitli branşlarda kurslar açılacak.