Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin belediye başkanları ile bir araya geldi.

CHP Genel Merkezi’nde yapılan toplantıya Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de katıldı. Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükerşen “Gerilim bana göre yaşanmadı. Genel Başkan çok detaylı açıklamalar yaptı. Ayrışma falan çıkmadı. Hepimiz şapkamızı önümüze koyduk, düşündük. Genel Başkan, şimdiye kadar yapılan eleştirilere çok detaylı cevaplar verdi” dedi. 

Prof. Dr. Büyükerşen şunları söyledi:

“Özeleştiriler yapıldı. Hatalar, kusurlar nelerdi, ne yaptık? Bir daha tekrarlamamak için ne yapmamız lazım? Benim ne söylediğimi merak ediyorsanız, ben Türkiye’nin üzerinde 100. Yılından sonra oynanan oyunların Türkiye’nin lehine olmadığından bahsederek; bir belediye başkanı olarak değil, bir hoca olarak hitap ediyorum, dedim. Birlik ve beraberlik halindeyiz. İç ve dışta birtakım merkezler, CHP’yi parçalamak istiyorlar. CHP’nin bölünmesi, parçalanması demek; Türkiye 100’üncü yılından sonraki ikinci yüzyılda yavaş yavaş zayıflayan bir devlet olmasına sebep olabilir. Her şeye yazık olur. Laikliğe, demokrasi isteğine karşılık çok kayıplar olur. Hukuksuzluk olur.

İYİ Parti Eskişehir’i karıştıracak sözler: Ayak oyunlarıyla görevden aldırdılar İYİ Parti Eskişehir’i karıştıracak sözler: Ayak oyunlarıyla görevden aldırdılar

Yerel seçimlerden önce, birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım. İsteğimiz dışında meydana gelen ayrılıklara karşın bölünmelerin önlenmesi amacıyla, karşıt grupların ortak listelerle gerek mahalle adaylarının seçiminde gerek kongrelerde ve kurultaylarda ortak listeyle gidilmesi gerektiğinin şart olduğuna inandığımı söyledim.

İhtilafın ana nedenleri; değişim mi, yenilenme mi, dönüşüm mü… O kavramlar bile ortaya atılmış, derinlemesine üzerine düşünmediğimiz konular.

Gerilim yaşanmadı, bana göre yaşanmadı. Genel Başkan çok detaylı açıklamalar yaptı. O açıklamalar yapılırken de ben dahil düşündüm ki; o konuların üzerinde hiç fazla durmamışız. Eleştiri olarak. Hakikaten bilmediğimiz çok konular var. İletişim kopukluğumuz var. Sadece gazetelerde, medyada karşılıklı görüşmelere gitmemiz de doğru bir şey değilmiş.

Ayrışma falan çıkmadı. Hepimiz şapkamızı önümüze koyduk, düşündük. Genel Başkan, şimdiye kadar yapılan eleştirilere çok detaylı cevaplar verdi. Öyle cevaplar verdi ki, karşısında aksini iddia etmemiz söz konusu olamazdı.”