Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tv100’de yayınlanan Taksim Meydanı programına konuk oldu. Büyükerşen, CHP'deki 'değişim' tartışmaları ve yerel seçimle ilgili açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun “Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen yaşlandı. Yeni dönemde Eskişehir'e ne verebilir? Seçimde CHP'den sadece köstek gördük. Her alanda nobran tavırla karşılaştık. CHP-İYİ Parti işbirliğinde kaybeden hep biz oluyoruz. O yüzden, bence Eskişehir'de partimiz, AKP-MHP adayına desteklerse sonuç tartışmasız galibiyet olur ve Eskişehir için de hayırlısı budur." sözleriyle ilgili Büyükerşen "Bir hatası vardı. Eskişehir Futbol Takımı o maalesef şimdi perişan halde. Onu kurtarmak amacıyla benden yardım aldı ama bana verdiği sözlerini tutmadan milletvekili oldu. Bende Eskişehirspor'u kurtaracaksan benim bir şartım var: Benim belediye olarak kiraya vereceğim veya tahsis edeceğim bir gelir kaynağını yabancı futbolcu almak için değil mevcut futbolcularla takımının yönetilmesi için harcama yapmasını istedim. Nebi Bey benden para istedi." diye konuştu.

"Sözünde durmayan insan benim için fevkalade büyük bir soru işaret taşır"

Sözlerini sürdüren Büyükerşen "Dahasını söyleyeyim. Eskişehir spor için bir benzin istasyonunu istedi. Bunlar 2-3 sene önce oldu. "senle yazılı anlaşma yapacağız, bir kontrol edeceğiz. Sattığın günlük hasılat bankaya yatırılacak, o hesaptan anca kulübün maçları için gerekli harcamaları yapabilirsin, oyuncu transferi için milyonları aktaramazsın" dedim. Nebi Bey 'varım' dedi ama o gece benden ayrıldıktan sonra yazılı anlaşma olmadan kiraya verdi. İstasyonu resmi olarak almadan kiraya verdi. Sözünde durmayan insan benim için fevkalede büyük bir soru işaret taşır. Meselenin arka planı karışık. Bu çıkışı aceleciliğine veriyorum.”

Kazım Kurt’tan ‘önce örgüt’ vurgusu Kazım Kurt’tan ‘önce örgüt’ vurgusu

Nebi Hatipoğlu'ndan iddiaya yanıt

Büyükerşen'in iddiasına Hatipoğlu "Benzin istasyonu meselesi şöyle: 2008 yılında kulübü devraldığımızda kulübü kalkındırmak için imkan arıyoruz. O zamanın valisi Kadir Bey, bize bir benzinlik yeri verdi. Valilikler, belediyeler kulüplere böyle yardımlar yapar. Buranın zaten benzinlik ruhsatı vardı, Yılmaz Hocanın açma ruhsatını vermesi lazımdı. Bizi bir iki ay süründürdü. Zorla, orayı hocam bir şekilde imzaladı. Biz bunu valilikten aldık, açma ruhsatını belediyeden aldık. Alpet benzinliğine 15 yıllığına kiralama hakkını sattık. Özel İdare'nin yetkisiyle verdik. Petrol istasyonu belediyenin değil, özel idarenin. Benim hiç kimseyle bir davalığım yok." diyerek yanıt verdi. 

"Deprem bölgesindeki bir şehrin müteahhitliğini yapmak için siyasete girdi" iddiası

Büyükerşen, Hatipoğlu hakkında "Söylentiler çok. Kendisi deprem bölgelerindeki bir şehrin müteahhitliğini yapmak için siyasete girdiği yolunda tanıyanların söylediği sözler var. Ben bahsetmiyorum, halk bahsediyor. Ne derece doğrudur bilmiyorum." dedi.

Nebi Hatipoğlu'ndan iddiaya yanıt

Barış Yarkadaş'ın "AK Parti ve MHP’ye yeşil ışık yakmanızın arkasında pimapen şirketi sahibi olmanızın ve deprem konutları için buraya bir teklif vermenizin gerekçesi mi yatıyor?" sorusu üzerine Hatipoğlu "Deprem konutlarıyla ilgili ben bir iş yapmam. Bunları duyunca bana komik geliyor. Kesinlikle öyle bir şey yok. Deprem konutlarıyla ilgili konuyu bu konuya nasıl bağdaştırdığınızı ben anlamadım çünkü deprem konutlarıyla ilgili devletle bir iş yapmam, benim şirketimin çoğu ihracata çalışır. Bunu söyleyenler ispat ederlerse ben bugün istifa etmeye hazırım, bunu söyleyenler ispat edemezse istifa etmeye hazır mı? Ben ufak işlerle ilişkim yok. Benim yaptığım işlerin boyutu herhalde arkadaşlar bilmiyor. Bunlar bizim yüzdüğümüz okyanuslarda çok ince bir akarsu bile olamaz." yanıtını verdi.

Yeni dönemde aday olacak mı?

Aslında ben şimdi içinde bulunduğum büyükşehir belediye başkanlığı görevimi bile yapmıyor olacaktım, bitirmek ayrılmak istemiştim fakat halk ve CHP çok ısrar etti. Zaten siyasete de rahmetli Ecevit’in ısrarıyla girdim. 5 dönemdir siyasetteyim, her dönemde oylarım yükseldi. Yaşım 80'inin üzerinde. Ben 25 yaşındayım ama nüfus kağıdında 86 yazıyor.

"Tepem attı"

Aday olmamaya karar vermiştim, birileri gelsin değişsin demiştim. Fakat Kazım'ın beyanatını ortaya koyunca 'Kemal Bey değişsin' diyor. Birden tepem attı. Halbuki öyle değildi bizim durumumuz. Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyesi arasında benim için bir 'miras' kavgası var diyorlar. Ben büyükşehire aday olmazsam kim büyükşehire aday olacak? İkisinden birisi. Bu ayrıcalıklar başladı CHP içerisinde. Benim de buna çok canım sıkılıyordu. Aday olmamaya karar vermiştim ama 'şimdi aday olacağım' dedi.