Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısında Eskişehir gündeminde olan tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde bulunan evlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Slayt gösterisi ile açıklamasına başlayan Büyükerşen, “Restore edecek halde değil binalar, oturacak hali olmadığı gibi restore edilecek hali de yok, göçtü göçecek durumda tehlike arz ediyor” diye konuştu. 

“Bu binanın neresi tarihi?”

Başkan Yılmaz Büyükerşen konuşmasında “Dahası var o bölgede, bunun gibi binalarla ilgili, Emniyet Müdürlüğü’nde yazılar alınmıştır. Buralar tinercilere yatak olarak kullanılıyor, buraları suç işlenecek yerlerden çıkarın, biri yangın çıkarır bütün Odunpazarı yanar buraları yıkın diye tavsiyeler de vardı. Nitekim konunun uzmanları teknik incelemelerde bulundular. Bunlar çökme ve can tehlikesi arz eden binalar. Binaya bakın bunun neresi tarihi” ifadelerini kullandı.  

“Hiçbir tarihi eser yıkılmamıştır”

Bir önceki mecliste gündem dışı söz hakkı alarak Eskişehir’de Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde bulunan ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) tarafından kamulaştırma amacıyla yıkılması planlanan evlerin yıkılıp yıkılmayacağı hakkında soru yönelten AK Parti Meclis Üyesi Murat Özcan’a slaytlarla cevap veren Büyükerşen, “Bu evler sadece görüntü kirliliği ve Odunpazarı’nın bugüne ilişkin zenginliğine gölge düşürecek uydurma evlerdir. Ben hassasiyetinize teşekkür ediyorum ama hiçbir zaman hiçbir tarihi eser yıkılmamıştır” dedi. 

Antalya-Eskişehir hızlı tren projesinde yeni gelişme Antalya-Eskişehir hızlı tren projesinde yeni gelişme

“Aslına uygun olarak yeniden yapım projeleri hazır”

Yılmaz Büyükerşen, tarihi Odunpazarı bölgesindeki çalışma ile ilgili olarak da “Kentsel Sit Bölgesi’nde daha önce belediyemiz tarafından yapılan Odunpazarı Evleri rehabilitasyon ve restorasyon projesi ile söz konusu alanı cazibe merkezi haline getirmiş ve tüm bölgenin sosyo ekonomik olarak kalkınmasına lokomotif olmuştur. Günümüzde Odunpazarı Kentsel Sit Alanı kentimizin günü birlik turizm merkezlerinin başında yer almaktadır. Ancak bölgenin çöküntü alanlarının da kent merkezi ve kent yaşamına katılabilmesi için daha önce yapmış olduğumuz projenin (Kent Müzesi Kompleksi ve Odunpazarı Evleri) devam niteliğinde bölge olarak çöküntü alanlarından seçilen ve önceki projemizle fiziksel ve algısal bağ kurabilecek yeni projeye ihtiyaç duyulmuştur. Bu bağlamda Kent Müzeleri çerçevesinde çeşitli müzelerden oluşan, sanatla ilgili eğitim merkezleri ve galerileriyle desteklenecek, yeme-içme ticaret fonksiyonlarımı barındıran gece konaklama imkan verebilecek birimlerin de olduğu başta sanatçı akademisyen öğretim üyeleri ortak çalışma ve buluşma alanı olarak planlanan kentlilerin kent tarihini ve sanatıyla interaktif olarak tanışabilecekleri müzeler ve kültür mahallesi konseptiyle "Tarihi Odunpazarı Bölgesi Kentsel Gelişim Projesi" ortaya çıkmıştır. Başta Tarihi Kentler Birliği olmak üzere; birçok kurum ve kuruluşlardan da ödül alan projemizin kapsamında soru önergesi konulu tescilli binaların olduğu 13 bin 356 ada da bulunmaktadır.  İnşaat Mühendisleri Odası-Eskişehir Şubesince konunun uzmanları tarafımdan hazırlanan teknik inceleme raporuna göre can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eden ve yıkımı önerilen ve kamulaştırma işlemleri tamamlanan binanın, 24 Aralık 2022 tarih ve 11 bin 180 sayılı Koruma Kurulu Kararı ile Nisan ve Mayıs 2023 aylarında yıkımı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu binanın rekonstrüksiyon (aslına uygun olarak yeniden yapım) projeleri hazırlanmış ve kurul gündemine alınmış olup, bina kurul onayından sonraki aşamada projesine uygun olarak inşa edilecektir” dedi.