Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bazı internet haber siteleri, köşe yazıları ve sosyal medya paylaşımlarına konu edilen, “Dubalar açılmadığı için hayatını kaybetti” haberi ile ilgili gerçek dışı yorumlar ve haksız iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Eskişehir yanmasın diye canlarını dişlerine taktılar: Vatandaşlara yeni uyarılar Eskişehir yanmasın diye canlarını dişlerine taktılar: Vatandaşlara yeni uyarılar

Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

“112 Acil Servis, Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, devlet hastaneleri ve özel hastaneler, ESGAZ, Türk Telekom, Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ESKİ), OEDAŞ gibi birçok kurumun ilgili birimlerinde ve personelinde kumandalar mevcut bulunmaktadır. Kentimizde oluşacak olası acil durumlara karşı kurum ve kuruluşların ilgili personeli uzaktan kumanda ile dubaları açabilmektedir. Bahse konu olan Hamamlar Bölgesi’nde ambulans ekiplerinin bir vatandaşa müdahale ederken dubaların açılmadığı iddiaları da gerçeği yansıtmamaktadır. Odunpazarı Belediyesi’nin sorumluluğunda bulunan bu dubaların da anahtar ve kumandaları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında bulunmaktadır. 

Ayrıca belediyemiz tarafından meclis üyelerine uzaktan kumanda verilmemektedir.  İlgili yerlere ve kişilere verilen kumandaların bilgimiz olmadan kopyalanması olasılığı ivedi bir şekilde araştırılacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”