TBMM Genel Kurulu dün saat 15’te CHP’nin çağrısıyla olağanüstü gündemle toplandı.  Genel Kurul’da önce elektronik sistem üzerinden yoklama yapılırken, iktidar partisinin milletvekilleri yoklama sırasında Genel Kurul’a girmedi. Elektronik sistem üzerinden yapılan yoklamanın ardından, CHP ve diğer muhalefet partisi milletvekillerinin oylarıyla toplantı yeter sayısı sağlanarak Genel Kurul açıldı. AK Parti milletvekilleri daha sonra TBMM Genel Kurulu’na girdi. CHP’nin zamlar ve vergi artışlarının görüşülmesine ilişkin verdiği genel görüşme önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.  

Meclis çalışsın’ teklifine de ret 

CHP çağrısı üzerinde açılan Genel Kurul’da 6 siyasi partinin Grup Başkanları ve Grup Başkanvekilleri 20’şer dakika konuşma yaptı. Ardından CHP Meclis’in tatil yapılmadan çalışmasını istedi. Meclis’in tatil yapmadan çalışması için verilen önerge de AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. TBMM 1 Ekim’e kadar tatile girdi.  

“Milletin sesi olmaya devam edeceğiz”

Eskişehir’i sevindiren rakamlar! ESO başkanı açıkladı Eskişehir’i sevindiren rakamlar! ESO başkanı açıkladı

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelere katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, şu değerlendirmeleri yaptı: 

“Biz zamları, milyonların sırtına yüklenen vergileri, emeklilerimize verilmeyen zamları konuşmak için meclis toplansın dedik, AKP ve MHP reddetti. Hayatın her alanında zamlar var. Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak Genel Kuruldaydık. Ama AKP milletvekilleri zam ve vergi zulmü konuşulmasın diye yoklamaya katılmadılar. Ardından ‘Meclis çalışsın’ diye verdiğimiz önergede de gelip ret oyu verdiler. Madem zam kararı alındı çıkıp bunları anlatmaları lazım! Eskişehir’imizde ve Türkiye’nin dört bir yanında emekli, emekçi, öğrenci, çiftçi, esnaf per perişan. Milyonlar yokluk, yoksulluk, zam mücadelesi verirken Meclis neden çalışmıyor? Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz milyonlarca yurttaşımızın sesi olmaya devam edeceğiz! Emeklinin, emekçinin, çiftçinin, esnafın, memurun, öğrencinin hakkı hukuku için mücadelemizi sürdüreceğiz!”