CHP Eskişehir İl Danışma Kurulu, Taşbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Burada konuşan İl Başkanı Recep Taşel "Eskişehir’den haykırıyoruz; zam, zulüm, kayyum bu ülkenin kaderi olamaz. Sandık önümüze geldiğinde kendi kaderimizi, kendimiz tayin edecek ve ülkemize derin bir nefes aldıracağız" dedi.

CHP Eskişehir İl Danışma Kurulu, Taşbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Dr. Jale Nur Süllü, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve çok sayıda CHP'li yönetici ve ismin katıldığı danışma kurulunda CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel bir konuşma yaptı.

Burada konuşma yapan Taşel, hükümete ve ekonomiye yönelik eleştirilerde bulundu.

Taşel açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

"Eskişehir’den haykırıyoruz; zam, zulüm, kayyum bu ülkenin kaderi olamaz. Sandık önümüze geldiğinde kendi kaderimizi, kendimiz tayin edecek ve ülkemize derin bir nefes aldıracağız.

Sarayın tek kişilik hükümeti işimizi, aşımızı, özgürlüğümüzü aldı. Yoksullukla, yasaklarla, yolsuzlukla mücadele edeceğini söyleyerek iktidar olan Ak Parti, Milletimizi açlığa mahkum etti, tvit atan gençleri, gazetecileri hapse gönderirken, üç beş yerden maaş alanlarla ve adrese teslim ihalelerle de yandaş zenginler yarattı.

Peki, ülkemiz içinde bulunduğu, sosyal, siyasal ve ekonomik olarak bu zor süreçten nasıl çıkacak. Hiç kimse, ama hiç kimse umutsuz olmasın, bu endişe girdabından ülkeyi çekip çıkaracağız. Türkiye önemli bir değişimin eşiğinde ve doğum sancısı yaşıyor.

Ortak akılla gerçekleştireceğiz bu değişimi, önceliklerimizde uzlaşacağız. Çoğulcu demokrasinin ve özgürlüklerin önünü açarak ilerleyeceğiz. Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sistemin mutabakat metnine sadık kalacağız. Bu konuya örnek teşkil etmesi açısından, bir süre önce 6 siyasi parti olarak Anayasa metnimizi açıkladık.

Şu anda altılı masa en başta demokrasi, ekonomi, dış politika, eğitim, sağlık ve toplumsal barışımız gibi 9 ana başlık ve 72 alt başlıkla ilgili çalışma programı yürütüyor. Bir anlamda hükümet programı da denilebilir. En kısa sürede halkımızla paylaşacağız.

Bilim yol göstericimiz olacak, rant ekonomisi ve emek sömürüsü yerine, üretimi dönüştürerek verimli, katma değeri yüksek ürün ve hizmet üreteceğiz. Ürettiğini satan, geliri hakça paylaşan, özgür, demokratik bir Türkiye’yi mutlaka inşa edeceğiz.

Bugün dünya yeni dönüşüme hazırlanıyor. Kaçırdığımız üç sanayi devriminden sonra üretimimizi, iklim krizini de dikkate alarak yeşil mavi dijital dönüşümle buluşturacağız. Bu dönüşüm bir yandan ishihdam sağlarken, diğer yandan Türkiye’de asgari ücret seviyesinde maaş alan çalışanların yüzde altmış beşinin, gelirleri artacak ve refah toplumu olacağız.

Bu dönüşümü yeni kurallar üzerinden şekillendireceğiz. Kral değil kurallar yol gösterecek. Yepyeni Güçlendirilmiş bir Demokratik Parlamenter Sistem kuracağız. Seçim kanununu değiştireceğiz, milletin vekilini millet seçecek. Siyasi ahlak yasası çıkaracağız. 

Günay'dan Avrupa Konseyi'nde sert tepki: Bu yapılan bir nefret suçudur Günay'dan Avrupa Konseyi'nde sert tepki: Bu yapılan bir nefret suçudur

Yeni kurumlar kuracağız. Ekonomik Sosyal Konsey yeniden hayata geçecek. Adil bir vergi sistemi kuracağız. Yoksul yurttaşlarımızın dolaylı vergiler ve enflasyon ile ödediği büyük bedeli, çok kazanandan çok vergiyle geri ödeteceğiz. Ulusal Vergi Konseyi kurarak harcamaları şeffaf bir biçimde denetleyecek Bütçe Kesin Hesap Komisyonu kuracağız.

Yeni kadrolar ile devleti güçlendirecek, liyakat esaslı bir yapı oluşturacağız.

Enflasyonu düşürecek, yapısal reformları hızla gerçekleştireceğiz.

Derin yoksulluğun getirdiği açlık, sefalet nedeniyle bu ülkede çocuklar yeterli beslenemiyor, yatağa aç giriyor. Açlıktan ölen çocuklarımız, bayılan gençlerimiz var. 6 yaşında çocuklara tecavüz ediliyor. Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğinin yok edilmesine asla izin vermeyeceğiz.

Göreve geldiğimiz üç yıla yakın bir sürede çalışmalarımızı bu bilinçle yürüttük. İnsanlarla birebir görüşme, sorunları dinleme ve var olan sorunlara çözüm üretme odaklı yaklaşımda bulunduk.

Sandık ve seçim güvenliği ile ilgili ciddi çalışmalar yürüttük ve çalışmalar devam ediyor. Bu vesile ile emek veren ilçe başkanlarımıza ve yönetimlerine teşekkür ederim.  

Bugün, yaptığımız çalışmalarımızı uzun uzun anlatmak niyetinde değiliz. Sizler bu çalışmalarımızı görsel ve yazılı medyadan, sosyal medyadan zaten takip ettiniz. Eskişehir’de başarımızı elimizdeki verilerde destekliyor. Türkiye’nin en çalışkan il örgütlerinden biriyiz. Genel merkezimiz tarafından gerçekleştirilen analitik bir yaklaşımla performans ölçümünde, birkaç konuda ya ikinci ya da ilk beş il içinde yer alıyoruz. Eskişehir’de birinci partiyiz.

Ölçümlerdeki bu başarıyı sonuçların temel nedeni, Belediyelerimizin insan ve çevre odaklı çalışmaları ve milletvekillerimizin, örgütümüzün tümünün sokakta birebir siyaset yapmayı tercih etmesindendir. Tüm örgüt temsilcilerimizi gönülden kutluyorum.

Sadece son iki, üç ay içinde 12 İlçe merkezi, merkez mahalleleri ve 300 köy ziyaretinde bulunduk. Yaklaşık beş bin haneye girilerek iletişim gerçekleştirdik. Bu çalışmalarda katkı veren örgütümüzün tüm temsilcilerine teşekkür ederim.

Şimdi, anket ve değişik ölçümlerle gerçekleşen bu başarıyı genel seçimlerde sandığa yansıtmanın tam zamanıdır. Daha fazla gayret göstermeliyiz"