Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin “Küçük Çiftçiyi Destekleme Projesi” kapsamında, Tüm Biçerdöverciler ve Hasat Makinecileri Federasyonu iş birliği ile 12 ilçede Çiftçi Kayıt Belgesi’ne sahip 100 dekarın altında tarlası olan üreticinin, 50 dekarlık hububatının hasat işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Toplamda 10600 dekar arazide gerçekleştirilen hasat çalışmalarını yerinde inceleyen CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Federasyon Başkanı Ahmet Saltık’tan bilgi aldıktan sonra, biçerdöverin koltuğuna geçti.

AKP’nin 20 yılda uyguladığı yanlış politikaların küçük üreticiyi tarımdan vazgeçme noktasına getirdiğini belirten Süllü, “Bir yılda 3 kat artan gübre fiyatları ile taban gübresi atmakta, mazot fiyatları ile traktörün deposunu doldurmakta zorluk çeken, elektrik fiyatları ile yeterince tarlasını sulayamayan çiftçi, hububat hasat döneminde yüksek biçerdöver biçim fiyatları ile karşılaşınca iyice zorlandı.  Mazot fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle geçen sene dönümü 35-40 TL olan biçerdöver biçim fiyatları, bu yıl 120-140 TL’ye yükselmiş. Geçen yıl 2.500 TL’ye dolan biçer döver deposu bu yıl yaklaşık 13 Bin TL. ’ye doluyor. Önceki yıllarda saman karşılığında buğday hasadı yapan biçerdöverciler, mazot fiyatları nedeniyle artık iş alamıyor, zarar ediyor. İktidar ise üreticiyi de biçerciyi de görmezden geliyor” dedi.

“Saray rejiminin küçük çiftçiyi yok sayan politikalarının aksine Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’in kırsal kalkınmaya destek olan anlayışı, hasat döneminde üreticinin derdine derman oldu. Yerli üretimin, küçük üreticinin emeğinin yanında olan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i ve Tüm Biçerdöverciler ve Hasat Makinecileri Federasyonu Başkanı Ahmet Saltık’ı yürekten kutluyorum.” diyen Süllü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olması gereken kırsal kalkınma yaklaşımının, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında tüm ülkede uygulanacağını söyledi.