Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li büyükşehir belediye başkanlarını bugün Genel Merkez'deki makamında kabul etti. 

Görüşmeye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise bölgede deprem sonrası yürütülen çalışmalar nedeniyle toplantıya katılmadı.

Kılıçdaroğlu'na görüşmede CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun eşlik etti.

Adaylık konusunda mutabık kalındı 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, sosyal medya hesabı üzerinden görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "Halil İbrahim sofrasıdır bizimki; hiç eksilmesin, hep artsın. Halil İbrahim bereketi hep olsun" dedi. 

Millet İttifakı bileşenlerinden 5 parti CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması konusunda mutabık kaldı.

Ancak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener dün İYİ Parti Genel Merkezi'nde adaylık için Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu işaret etmişti. 

Bunun üzerine dün akşam saatlerinde Ankara’ya gelen Ekrem İmamoğlu, CHP’li büyükşehir belediye başkanları ile buluşmuştu. 

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde; Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde Ankara Gölbaşı’nda ABB Konukevi’nde yapılan buluşmaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer de katıldı. 

Akşener tarafından adaylık için işaret edilen İmamoğlu ve Yavaş başta olmak üzere büyükşehir belediye başkanları sosyal medya hesapları üzerinden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusunda destek mesajları paylaşmışlardı. 

Eski bakan Eskişehir milletvekili aday adayı oldu Eski bakan Eskişehir milletvekili aday adayı oldu

Torun: Desteklerini ifade ettiler 

Görüşmenin ardından CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, açıklamada bulundu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın deprem nedeniyle toplantıya katılmadığını belirten Torun, şöyle konuştu:

"Büyükşehir belediye başkanlarımız desteklerini ifade ettiler, yanlarında olduklarını ifade ettiler. Genel başkanımızın her türlü alacağı kararda da yanlarında olacağını söylediler ve ardından da belli bir değerlendirmeye geçildi. Burada da özellikle deprem bölgesinde büyükşehir belediye başkanlarımızın yaptığı katkılar, destekler gerek Kahramanmaraş’ta, Adıyaman’da, Hatay’da ve diğer deprem bölgelerinde büyükşehir belediye başkanlarımız yaptıkları hizmetleri aktardılar. Belli bir sohbet havasında geçti ve ardından da ayrıldılar."

Partiden görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise "Sayın Genel Başkanımızın bugün, büyükşehir belediye başkanlarımız ile bir araya geldiği görüşmede, deprem bölgesinde yürütülen çalışmalar da ele alındı. Büyükşehir belediye başkanlarımızın bilgilendirmesi sonrası Sayın Genel Başkanımız özel olarak, Hatay başta olmak üzere, deprem bölgesinde yaşanan su sorununun çözümüne yönelik yürütülen çalışmalara ağırlık verilmesi talimatını iletti" denildi. 

İYİ Parti'ye ziyaret yok 

Öte yandan CHP'den, 10 büyükşehir belediye başkanının İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret edeceğine yönelik haberlere ilişkin de açıklama yapılarak, "Büyükşehir belediye başkanlarımızın, İYİ Parti Genel Merkezine bir ziyareti planlanmamaktadır" denildi.

Yemek yediler 

Öte yandan belediye başkanları Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu, Tunç Soyer, Kadir Albayrak, Yılmaz Büyükerşen, Osman Gürün, partiden ayrıldıktan sonra Söğütözü'ndeki lokantada yemek yedi. Yemekte CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Bülent Kuşoğlu da yer aldı. Yemekten sonra İmamoğlu, Ankara'da kaldığı otele geçerken, Yavaş da ayrıldı.