CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen ve emekli maaşları ile geçici işçiler ve gazilere ilişkin düzenlemeler öngören torba yasa teklifindeki eksiklikleri sıralayarak, eksikliklerin giderilmesini istedi. Emeklilerin bayram ikramiyeleri ile en düşük emekli maaşının asgari ücrete çıkarılmasını isteyen Çakırözer EYT’de yaşanan mağduriyetler ile taşeron işçilerin kadro taleplerini yineledi. 

İktidarının yine bir seçim arifesinde emeklilerin, emekçilerin mağduriyetlerini çözüyormuş gibi göstermeye çalıştığını söyleyen Çakırözer, şu talepleri dile getirdi:

“Bizler tabii ki iyi bir şey yapıldığında destekleriz ama eksiklerini de söyleriz. Bir tanesi, bu hayat pahalılığında, bu enflasyonda emeklilerimize verilen bu ikramiye yetersizdir. Genel Başkanımız ve milletimiz takdir ederse Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun başından beri söylediği şekilde başlatılan emeklilere bayram ikramiyesinin şu anda getirildiği seviye yetersizdir.  Bu seviye asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır. Tabii ki bin 100'den 2 bine çıkması iyidir ama yeterli değildir, mutlaka ama mutlaka asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır. 

"İyileşme değil, dipte eşitleme" 

Yine önümüze getirilen bu düzenleme bir emeklilikte maaş düzenlemesi değil, dipte eşitlemedir. ‘Emeklilere yüzde 35-40 zam yapılacak’ denmemektedir, en düşük aylık 7 bin 500 lira olarak tanımlanmaktadır. Emekli maaşları dipte eşitlenmekte, ülkeye yıllarca hizmet etmiş insanlarımızı yine yokluğa, yoksulluğa mahkum edilmektedir.

Millet İttifakı devam edecek mi? İYİ Parti’den yeni açıklama Millet İttifakı devam edecek mi? İYİ Parti’den yeni açıklama

"İşçilere kadro yine yok" 

Burada gün boyu konuşuldu. "Depremde kim vardı, kim yoktu?" Depremde ama AKP ama CHP'li belediyelerimiz vardı, belediye işçilerimiz vardı. O işçiler hâlâ taşeron işçiler ve bu pakette onlar yine yok! Bunu söylemek benim boynumun borcu. Burada paket geldiğinde, torbalar geldiğinde bir türlü biz onlara kadro vermiyoruz, siz vermiyorsunuz, hâlâ adaletsizliği sürdürüyorsunuz. Kamu çağrı merkezi çalışanları, kara yolları çalışanları, fizyoterapistler, kiralık araç şoförleri, belediye şirket çalışanları, TRT çalışanları, zabıtalar, İLBANK çalışanları, KİT çalışanları, Vakıfbank güvenlikleri kadro bekliyor. 

"EYT'liler çözüm bekliyor" 

EYT'de prime takılanların, staj ve çıraklık döneminin sigorta başlangıcı kolu olarak sayılmayanların, yine BAĞKUR'lularda prim yüksekliği mağduriyeti nedeniyle sıkıntıları sürmekte. Madem bir torba geldi, biz bu arkadaşlarımızın, bu emekçilerin dertlerini niye çözmüyoruz? Artık dilimizde tüy bitti bizim söyleye söyleye ama maalesef karşımızda bu emekçi kardeşlerimize en ufak bir duyarlılık yok. Gazilerimizin maaşlarıyla ilgili bir düzenleme var yine bu pakette. Bunu da yine Sayın Genel Başkanımız  defalarca söyledi ‘Bu ayrımları giderin’ diye. Bir bölümü gideriliyor ama yine eşitsizlikler var. Vatan savunmasının sözleşmesi olur mu diyoruz. ‘Sözleşmeli vatan savunması’  diye? Olmaz ama sözleşmeli uzman çavuşlar, sözleşmeli erler maalesef bu düzenlemede yok.

"Adaletsizlikleri bitireceğiz" 

Defalarca söz verilmesine rağmen astsubayların tazminat talebi, tazminat sorunu hâlâ çözülmedi. Bu pakette de yine göremiyoruz maalesef. Muharip Kıbrıs gazilerinin evlatlarına kamuda istihdam hakkı verilmesini istiyorlar. Biz bir araya geldiğimizde ‘Gaziler arasındaki ayrımlar madem kalkacak, o zaman buna da mutlaka ama mutlaka yer verilsin’ deniyor. Muharip gazilerimizin çocuklarına istihdam kolaylığı sağlanmasını sizlerin dikkatine getirmek isterim.  Tabii ki bütün eksikleri bugüne kadar kaç kere söyledik, yapmıyorsunuz, yine yapmayacaksınız ama az kaldı, şurada kırk dokuz gün kaldı; siz yapmasanız da biz bu milletin sesini duyacağız. Sandıkta onlar bu dersi verdiğinde inanıyorum ki millet iktidarı mutlak suretle tüm bu eksikleri eşit şekilde ve herkesi yoksulluktan eşit şekilde kurtaracak şekilde bu eksikleri giderecektir diyorum.”