Çin devinden Eskişehir'e dev yatırım

Çinli beyaz eşya ve elektronik eşya üreticisi Haier'in Eskişehir'deki kurulumu devam eden fabrika, Ocak’ta üretime başlıyor. Bakan Varank, dev şirketin tesisini gezdi.

Ekonomi 19.06.2020 - 20:07 19.06.2020 - 20:07

Çin merkezli Haier, Eskişehir'e yatırım yapıyor. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulacak fabrikayı incelemek üzere tesisi ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gelişmeyi ziyaret sonrası sosyal medya hesabından duyurdu. Şirket yöneticileri ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli'den yatırımla ilgili bilgiler alan Bakan Varank "Türkiye Haier'in üretim üssü olacak. Şirketin Eskişehir'deki yeni yatırımını ilk günden beri yakından takip ediyoruz. Öncelikli yatırım teşvikleri sayesinde ilimize kazandırdığımız fabrika, Ocak’ta üretime başlıyor. Hedef 500 milyon dolar ihracat, ilave 1200 istihdam" ifadelerini kullandı. 

Haier hakkında

Haier Group Corporation, Çin merkezli bir beyaz eşya ve tüketici elektroniği şirketidir. Vikipedi'de yer alan bilgiye göre şirket, 1984'te Zhang Rumin tarafından kurulmuş olup klima, cep telefonu, bilgisayar, mikrodalga fırın, çamaşır makinesi, buzdolabı ve televizyon gibi ürünlerin geliştirmekte ve üretmektedir. Candy Group, Fisher & Paykel, GE Appliances, Hotpoint markalarına sahiptir. Şirketin merkezi Qingdao'da yer almaktadır. Euromonitor tarafından 2014 yılında yayınlanan verilere göre, Haier yüzde 10.2 perakende hacmi pazar payı ile beyaz eşyalarda en büyük pazar payına sahip şirkettir.

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa