Anasınıfına ve ilkokula giden çocukların aileleri bu yıl oldukça zorlandıklarını ifade ediyorlar. Bir çocuğun sağlıklı gelişimi için meyve, fındık, badem, meyve suyu, süt, ayran gibi temel gıda ürünlerinin beslenmesinde yer alması gerekiyor. Ancak badem, fındık, meyve ve süt fiyatlarının yanına yaklaşılacak gibi olmadığını ifade eden vatandaşlar, “Bu yıl çocukların beslenme çantasını bile doldurmakta zorlanıyoruz. Süt, meyve suyu, fındık, badem bunlar alınacak gibi değil. Kuru üzüm her çocuğun yemesi gereken bir şey. Ancak fiyatlar öyle yüksek ki, hepsini almamız mümkün değil. Örneğin çocuğa poğaça konulacak. Poğaçanın içine yağ, yumurta hepsi çok pahalı. Un çok pahalı. Bir kek yapsak giden malzeme parasının haddi hesabı yok. Sürekli artan gıda fiyatları lütfen durdurulsun” diye konuştular.

Alım gücünün azalması velileri de etkiledi

Her gün en az bir çocuğunu okula gönderen bir ailenin masrafı oldukça yüksek. Nedeni ise temel gıda maddelerine gelen zamlar. İki ya da daha fazla çocuğu olan aileler ise bu konuda daha fazla etkilediklerini ifade ediyor. Her beslenmeye süt, kek, ya da poğaça koymak için bütçeden bir hayli ayırmak gerekiyor. Ayıramayan aileler ise üzgün… Listede yazanların çok mantıklı ürünler olduğunu ifade eden veliler şunları söyledi; “Evet listede fındık var, badem var, süt var çocuklarımız için faydalı. Ama her gün bunları alacak gücümüz kalmadı. Bir küçük meyve suyu her gittiğimizde farklı fiyat. Sürekli zam. Bir küçük kutu süt kaç para? Evden yapalım diyorum. Bir kek yapmaya kalkıyorum yine süt yumurtaya geliyor. Eskiden koli koli yumurta alırdık inanın tane satılan yer arıyoruz. Maaş alana kadar idare etsin diye yağı litrelik almaya başladık. 18 litre yağ alan vardır hala mutlaka ama çevremizdekilerin çoğunluğu yağ kampanyası kovalıyor. Kaç litre olduğu önemi değil, fiyat nerede ucuzsa oraya koşuyoruz. Çocuklarımız geleceğimiz, bu duruma düşmek tabi ki istemezdik” 

Her okulda en azından bir kap yemek 

Çocukların sağlıklı gelişimi için yetkililere seslenen vatandaşlar, “Hangi il hangi okul olursa olsun her çocuk bizim geleceğimiz. Bu çocuklar yarınlarımız. Beslenmeleri sağlıklı şekilde derslerine girmeleri çok önemli. Zor bir süreçten geçiyoruz. Her şey çok pahalı. Kazancımız faturalara gidiyor. Bir süt, kilolarca meyve almanın lüks olduğuz zamanlardayız. Bu nedenle okullarda sağlıklı birkaç kap yemek çocuklarımıza verilmeli. Karnı tok çocuk mutlu huzurlu bir şekilde dersine girer. Sabah erken saatlerde okula giden çocuklarımız var bazen canları istemiyor bir şey yemeden çıkıyorlar. Kantinden bir şey alsın diye ellerine verecek paramız yok. Kantinde bir tost kaç para? Yanına içecek canı ister. Bir ilkokul çocuğu arkadaşı tost yerken bakmamalı. Her çocuğun karnı tok olmalı. Bu beslenme düzeni kurumsal olarak sağlanmalı. Küçücük çocuklar saatlerce derste aç olmaz” diye taleplerini ilettiler. 

Eskişehir'in ana caddeleri büyük risk altında Eskişehir'in ana caddeleri büyük risk altında

Okul masrafları veli bütçesini zorlar duruma geldi

Bir devlet okulunun dahi bütçelerini etkilediğini ifade eden vatandaşlar, “Okul biraz uzak olduğu zaman servis gerekiyor. Öyle aileler var ki çocuğuna beslenme koyabilmek için servis hizmetinden vazgeçiyor. Çünkü iki hizmeti de alacak bütçesi yok. Çocuk yaz kış o yolu yürümek zorunda yemek yiyebilmek için. Birden fazla çocuk varsa durum daha da zor tabi. Küçük çocuk da anne ile yollara düşmek durumunda. Süt, peynir, meyve, meyve suyu, ayran, ceviz bunlar çocuklarımız için gerekli en temel gıda maddeleri. Okula ceviz koyabilmek için biz artık yemiyoruz. Yeter ki çocuğumuz o hafta tam beslenme çantası ile gidebilsin. Çünkü soruyor diğer arkadaşlarımda ceviz vardı bende neden yok diyor. Bu duruma düşmek hiç kolay değil” diyor.