AK Parti Eskişehir İl Başkanı Süleyman Reyhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi (URAYSİM) Projesi ile ilgili açıklamalarını eleştirdi.

Alpu Ovası'nın 4,5 milyon metrekare olduğunu ve projenin ovada yüzde 1'lik bir alanı bile kapsamadığını aktaran Reyhan, şunları kaydetti:

"URAYSİM Projesi'nin yapılması için tüm Alpu Ovası istimlak edilecek gibi yanlış bir algı bile isteye oluşturuldu. Alpu yolunda tarım arazisi olduğu söylenen alanda Eskişehir Büyükşehir Belediyesine ait 2 beton santrali, imar inşaat alanı, makine ikmal alanı, ulaşım hizmetleri alanı, ESKİ'ye ait arıtma tesisleri, Odunpazarı Belediyesi'ne ait araç park alanı hayvan barınağı var. Bu alanlar tarım arazisi değil miydi? Belediye Başkanı'nın kendi kaçak villasının olduğu arazi tarım arazisi değil miydi? Çevresi ile birlikte imara açtılar. URAYSİM Projesi tüm Alpu Ovası'nı kapsıyormuş gibi algı oluşturan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı, 'Alpu Ovası'ndaki tarım arazilerini kurtardık. Oralar birinci sınıf tarım arazileri' diyor. Kaçak villasını yaptığı alan kaçıncı sınıf tarım arazisi idi? Şehirde imara açtığı alanlar kaçıncı sınıf tarım arazisi idi? Alpu Ovası'nın yüzde 1'lik bölümüne bile tekabül etmeyen alan için tarım arazilerini kurtardık algısı yapan Belediye Başkanı'nın gerçek amacının URAYSİM Projesi'ni ve şehre kazandıracaklarını engellemek olduğu çok açık."

MHP’li Candemir’den de tepki

MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir de açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“2012 yılında ülkemizin acil ihtiyaçları arasında yer alan ve şehrimize büyük katkı sağlayacak URAYSİM projesinin engellenmesine yönelik Eskişehir Büyükşehir Belediyesi üstün bir gayret sarf ediyor.

Yerel mahkemeden sonra üst mahkeme de bu kararı onamış. Gerekçe neymiş efendim 1. Sınıf tarım arazisi evet Alpu ovası önemli.

Peki imara açıp oteller ve eğlence merkezi haline getirdiğiniz fabrikalar bölgesi önemli değil miydi?

25 yıllık yerel iktidarınızda imara açtığınız Söğütönü, Kızılyer, Sümer, Aşağısöğütönü, Fabrikalar bölgesi, Karagözler birinci sınıf tarım arazisi değil mi?

Kaçak villa yaptığınız Söğütönü birinci sınıf tarım arazisi değil mi?

Ya da belediyelerdeki üst düzey bürokratlarınızın gölet manzaralı kaçak yapıları koruma havzası içinde değil mi?

Büyükerşen’e gittiler! Oda başkanları projelerini anlattı Büyükerşen’e gittiler! Oda başkanları projelerini anlattı

Bu liste uzar gider derdiniz. Birinci sınıf tarım arazileri yada doğa, yeşil ağaç yatırımın gelişimin önünde takoz olmak mı?

Bu gayretinizi Eskişehir’in alt yapı, imar, şehir içi ulaşım, otopark gibi yerel yönetimlerin asil görevlerini yerine getirmek için gösterseydiniz biz de sizi takdir edip destek verseydik.

Ne yazık ki derdiniz birinci sınıf tarım arazileri yada doğa değil şehrin gelişimine engel olmak.

Şehrimiz ve ülkemiz için önem arzeden URAYSİM projesinin gerçekleşmesi için MHP olarak takipçisi olacağız. Dün olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vereceğiz”