Bugün de ülkemizin siyasi ve ekonomik olarak kendilerine bağımlı kalmasını isteyenler var. Atılımları kesmek için her yolu denediler.

Karşımızda 7'li koalisyon var. Bu masada terörle kol kola olanlar var mı? CHP, İYİ Parti terörle kol kola. Yavrucuklar da istikameti tamamen kaybettiler.

Eskişehir’in ilçelerinde Erdoğan rüzgarı Eskişehir’in ilçelerinde Erdoğan rüzgarı

Daha sapkın akımları, sosyal medya mecralarını, Londra tefecilerini ve oradaki bütün eroin kaçakçılarını, Batı'daki yönetimleri saymıyorum bile. Peki ne istiyor bunlar? Türkiye düşük teknolojileri, düşük katma değerli üretimleri yapsın, ama yüksek teknoloji, yüksek katma değer alanına girmesin istiyorlar. Yani; İHA, SİHA, Akıncı, Kızılelma yapmasın; bitmedi TCG Anadolu'yu da yapmasın. Togg yapmasın, öyle alıştılar ya. Yıllar yılı bu ülkeyi öyle yönetmediler mi? Bu CHP böyle yönetmediler mi? Bunlar bu ülkede bir toplu iğne dahi yönetemediler.

Davos'tayız. O zaman Davos'un o arasında biz de şöyle Bebecan o zaman yanımda. Beraber IMF'nin başındaki zatla görüşüyoruz. Sıkıysa bunu da yalanla. 'Siz adamlarınızı devamlı gönderiyorsunuz, bu gelenler Türkiye'yi yönetmeye, akıl vermeye mi geliyor, yoksa taksitlerini almaya mı geliyor? Taksitlerini alacaklarsa, alırlar giderler, ama Türkiye'yi yönetemezler, Türkiye'yi ben yönetirim". 2013'e kadar devam ettik ve bunların alacağını ödedik. 2013'ten sonra artık IMF ilişkimiz kaldı mı? CHP ve İP bunlar bize akıl verdiler. Buradan borç almanız lazım dediler. Biz ne dedik? 'İhtiyacımız yok'. O zaman Merkez Bankası rezervimiz 27,5 milyar dolardı, şimdi elhamdülillah 3 haneli rakamlara çıktık.

"Siyasi mevta haline gelecekler"

Uçak gemimiz şu anda Sarayburnu'nda. Ama bu CHP, İYİ Parti, HDP, Kandil, TCG Anadolu'dan rahatsız.

Unutmayın 14 Mayıs bunların siyasi mevta haline gelmesi olacaktır. Çok kızgınlar. Ülkemizin yaşadığı sessiz devrimleri hazmedemeyenlerin öfkeleri yüzlerinden okunuyor.

Çok uzun mücadeleler sonucunda ülkemizi bugünkü seviyesine getirdik. Bu seviyeyi Türkiye Yüzyılı ile zirveye çıkaracağız.

İlk yerli elektrikli lokomotif Eskişehir 5000

Eskişehir'e bu yıl için de 3 yeni Bor tesisi daha kazandıracağız. İkinci müjdemiz, ülkemizin ilk yerli, elektrikli lokomotifi E-5000'i burada üreteceğiz. Bu projenin ilk hareket testine biraz sonra canlı bağlantıyla şahitlik edeceğiz. Eskişehir'e tüm bu değerlerle değer kattık. Yeni yatırımlarla yeni değerler kazandırmayı sürdürüyoruz. Eskişehir'i raylı sistemler teknolojilerinin de merkezi haline getiriyoruz. Eskişehir'de üretilen ürünlerin Gemlik'e ulaştırmasını sağlayacak raylı sistem inşasına yakında başlıyoruz.

Son 20 yılda 67,2 milyar liralık kamu yatırımı yaptık Eskişehir'e. Şehrimize üçüncü devlet üniversitesini, Eskişehir Teknik Üniversitesi'ni kurduk. Yüksek öğrenim yurt binaları açtık. 33 bin seyirci kapasiteli stadyum dahil toplam 41 spor tesisi kazandırdık. Bütün ilçelerimize kültür merkezleri açtık. Kütüphaneler yaptık. Sosyal yardımlarda toplam 2 milyar liralık kaynak aktardık. Sağlıkta 1081 yataklı şehir hastanemiz ve 600 yataklı Yunus Emre Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin aralarında olduğu 26 sağlık tesisi inşa ettik.

Ülkemizin yeni bir seçim arefesinde olduğu şu günlerde Cumhur İttifakı'ndan başka milletimizin önüne bir vizyonla çıkan var mı? Türkiye Yüzyılı için doğru adımlar olarak isimlendirdiğimiz, seçim beyannamemizde önümüzdeki 5 yılda atacağımız somut adımları ilan ettik. Ülkemizin 6 Şubat'ta yaşadığı büyük depremler sebebiyle yeni dönemde afetlere dirençli Türkiye inşasını yerleştirdik. Togg'u yaptık, TGC Anadolu'yu aynı şekilde yaptık. Şu anda benim vatandaşlarım gümbür gümbür Sirkeci'de TGC Anadolu'yu ziyaret ediyorlar. Aynı şekilde Togg'u da ziyaret ediyorlar.

Eskişehir’e 67,2 milyarlık yatırım

Bugün sizlerle 2 önemli projenin sevincini daha paylaşacağız. Birincisi, ülkemizin madencilik alanındaki en önemli yatırımlarından biridir. Eskişehir son 5 yılda ürettiği bor cevheriyle ülkemize 2 milyar Dolar  gelir sağlamıştır. Bu süreçte Eti Maden Eskişehir’e 700 milyon liralık yatırım yaptık. Kırka’da yıllık 10 ton üretim yapan pilot lityum karbonat tesisini 2020’de hizmete açmıştık. Eskişehir Beylikova’da keşfettiğimiz 694 milyon ton nadir toprak elementi rezervimizi işleyecek pilot üretim tesisimizin açılışını da bugün yapıyoruz. Bu madenlerin enerjiden savunmaya, kimyadan cam ve seramik üretimine kadar geniş bir kullanım alanı var. Bunlar öyle stratejik ürünler ki Amerika ile Çin arasındaki ekonomik çekişmenin en önemli unsurlarından birini oluşturuyor.

Size ne söz verdiysek hepsini de yerine getirdik. Son 20 yılda Eskişehir’e bugünün rakamlarıyla toplam 67,2 milyar liralık kamu yatırımı yaptık.

Eğitimde 3190 yeni derslik inşa ettik. Şehrimize 3.devlet üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesini kurduk. Gençlik ve sporda 8 bin 772 kişi kapasiteli yükseköğrenim binaları açtık. 33 bin seyirci kapasiteli stadyum dahil toplam 41 spor tesisi kazandırdık. Kültürde bütün ilçelerimize kültür merkezleri açtık. Kültürel mirasımızın sembol eserlerini restore ettik. Bilim ve kültür sanat merkezleri, kütüphaneler yaptık. Sosyal yardımlarda, Eskişehirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 2 milyar liralık kaynak aktardık. Sağlıkta 1081 yataklı şehir hastanemiz ve 600 yataklı Yunusemre Eğitim ve Araştırma Hastanemiz in de aralarında olduğu 26 sağlık tesisi inşa ettik.

İlk evim kampanyamız çerçevesinde ilimize toplam 2599 konut daha yapacağız. Şehrimizde 4 millet bahçesi projemizden birini tamamladık, diğerleriyle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Ulaştırmada, 90km’den devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 227 kilometre ilave ederek toplamda 317 kilometreye çıkardık. Seyitgazi-Kırka yolunun ihalesini yakında tamamlıyor inşasına başlıyoruz. Alpu bağlantı yolunu da seneye tamamlıyoruz. Şehrimizi önce Ankara’yla, sonra Konya’yla, İstanbul’la, Bilecik, Sakarya ve Kocaeli ile yüksek hızlı trenle bağladık. Tarımda ve ormanda Eskişehir’e 11 baraj, 34 sulama tesisi, 13 arazi tapulaştırma projesi,11 gölet, 33 taşkın koruma tesisi, 2 yeraltı depolama tesisi, 2 hidroelektrik santrali kazandırdık.

Son 20 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle Eskişehir’de 151 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Eskişehir çiftçilerimize toplam 3.5 milyar liralık tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknolojide 2 Teknokent, 20 araştırma geliştirme merkezi, 4 tasarım merkezi kurduk. Şehrimizdeki iş yeri sahiplerine 4 milyar lira tutarında prim desteği sağladık. Enerjide ilimiz nüfusunun yüzde 90’ını doğalgaz imkanından faydalanıyor. Önümüzdeki dönemde Seyitgazi’ye doğalgaz arzı sağlamayı planlıyoruz.  Gördüğünüz gibi saatlerce anlatsak bitmeyecek eserlerimiz ve hizmetlerimiz var.

Kardeşlerim sizlerden sandığa giderken tüm bu eser ve hizmetleri gözünüzün önüne getirerek karar vermenizi özellikle istiyorum. Ben Eskişehir’in en doğru kararı vereceğini inanıyorum. Biz 20 yıldır sadece eser ve hizmet siyaseti yaptık. Şimdi de Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla bu eserle hizmet siyasetini taçlandırmak istiyoruz. Biz dersimizi iyi çalıştık. Bununla geliyoruz. Ülkemizin yeni bir seçim arifesinde olduğu şu günlerde, bizden başka Cumhur İttifakı’ndan başka milletimizin önüne bir vizyonla çıkan bir kimse var mı? Sadece vizyonla da kalmadık. Türkiye yüzyılı için doğru adımlar olarak isimlendirdiğimiz şu seçim beyannamemizde önümüzdeki 5 yılda atacağımız somut adımları da ilan ettik.