Yeni yılda ikinci haftaya girilirken birçok hizmette fiyat artışı yaşandı. Her kalemde hayata geçen 'zam furyası' dondurma fiyatlarını da etkiledi. Son zamla beraber paketli dondurma fiyatlarına yaklaşık yüzde 65 oranında zam geldi.

Paketli dondurma fiyatlarına yaklaşık yüzde 65 oranında zam geldi. Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanvekili Orhan Özçetin, "Daha önce vatandaşlarımız misafirliğe giderken, yanlarında tatlı ve yanına dondurma alıyorlardı. Tatlının üzerine dondurma koyuyorlardı. Herhalde bundan sonra sadece birini tercih etmek zorunda kalacaklar" dedi.

Son olarak temmuz ayında zam yapılan paketli dondurmaya bugün bir zam daha yapıldı.

Eskişehir'de altın yatırımcıları bu uyarılara dikkat Eskişehir'de altın yatırımcıları bu uyarılara dikkat

Gelen zamla 500 gramlık bir dondurma, 22,90 liradan 39,90 liraya çıktı.

Özçetin, bugün yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Şu an oran geçen yılın 7’nci ayındaki listeden bu yılın 1’nci ayında çıkan listede yüzde 60-65 civarı bir fark görüyoruz. 16 liralık bir dondurma 25 lira olmuş. Halkımızın yiyeceği ‘en ucuz dondurma’ dediğimiz 500 gramlık bir dondurma, 22 lira 90 kuruştan 39 lira 90 kuruşa çıkmış. Geçen yıl 7’nci ayda güncellemişler fiyatları herhalde bu yılda 6’ncı aydan sonra fiyat güncellemesi gelir diye düşünüyorum. Daha önce vatandaşlarımız misafirliğe giderken, yanlarında tatlı ve yanına dondurma alıyorlardı.

Tatlının üzerine dondurma koyuyorlardı. Herhalde bundan sonra sadece birini tercih etmek zorunda kalacaklar. Çocukların ulaşabileceği rakamları aşmış durumda. Dondurmayı lüks tüketim gibi görmek lazım, bundan sonra. Tabi onların da artan maliyetler var. Dondurma bilindiğiniz gibi büyük oranda süt alakalı. Süte gelen yüksek zamlardan sonra dondurmaya geleceği malumdu.