alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Dar gelirliye ev almak bundan sonra hayal

Son zamanlarda en çok konuşulan konuların başında sürekli artış gösteren konut fiyatları geliyor. Peki Türkiye genelinde olduğu gibi Eskişehir’de konut fiyatları neden artıyor?  Eskişehir’de durdurulamayan konut fiyatlarındaki artışının...

20 Kasım 2021, 16:56
Dar gelirliye ev almak bundan sonra hayal

Son zamanlarda en çok konuşulan konuların başında sürekli artış gösteren konut fiyatları geliyor. Peki Türkiye genelinde olduğu gibi Eskişehir’de konut fiyatları neden artıyor? 

Eskişehir’de durdurulamayan konut fiyatlarındaki artışının nedenlerini Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik’ten dinledik. Gazi Çelik dikkat çeken açıklamalar yaptı. 

Çelik, özellikle dar gelirli aileler adına çok da iç açıcı açıklamalarda bulunmadı ve ekledi, “Bundan sonra dar gelirliye ev almak hayal gibi görünüyor” diye konuştu. 

Son beş yıl içerisindeki konut fiyatlarını değerlendirilebilir misiniz?

Beş yıl içerisindeki konut artış değerlerini değerlendirecek olursak, beş yıl içerisinde inşaat metrekareleri, Eskişehir'imiz için konuşalım, üç bin lira ise şu anda on bin lira. Bölgesine göre de on üç bin liraya kadar metrekare fiyatları yükselebiliyor. Üç katından fazla bir artış var. Bundan önceki dönemde geçen sene gayrimenkulde piyasalar biraz hareketli olmuştu ama bunun da sebepleri kamu bankaları zararına kredi verdiler. Birin altında bir kredi verdiler. Bundan dolayı inşaat sektöründe bir hareketlilik meydana gelmişti. Fakat şimdi gördüğümüz kadarıyla banka faiz oranları birin üzerinde. Bundan dolayı kredi çeken insanlara üç katı gibi kredi dönüşü var. Bunun için de insanlar kredi çekmekten tereddüt ediyorlar ve çekemiyorlar da. Bu saatten sonra artık bu şekilde devam ederse dar gelirliye ev almak artık hayal oldu. Parası olana tabi ki sıkıntı yok. Onlar rahatlıkla ev alabilirler. Öyle bir dönemden geçiyoruz. Onlar için bir fırsat dönemi de diyebiliriz. Fakat dar gelirlinin bu koşullarda ev alması çok zor.

İstikrarlı bir ekonomi lazım…

Peki başkanım bu artışın temel nedenleri nelerdir?

Bunların sebebi ekonomi. Bizim işlerimizin iyi olması için, gayrimenkul piyasasının hareketli olabilmesi için, istikrarlı bir ekonomi lazım. İstikrar olmadığı zaman bakın son günlerde altın, dolar, dövizin yükselişi insanları kuşkulandırıyor. Acaba ne yapalım diye insanlar düşünüyor, döviz artar mı diye düşünüyorlar. Tedbirli davranıyorlar. Faiz oranlarına baktığınız zaman banka faiz oranları yine yüksek. Tabi insanlar bu şartlarda konuta yatırım yapmak istemiyorlar. Parası olan insanlar da beklemek istiyorlar.

Müteahhitler yeni inşaata başlamakta tereddüt ediyor

Şu anda inşaat maliyetleri yüksek ve satışlar da durgun olduğundan dolayı müteahhitler yeni inşaatlara başlamak da tereddüt etmekteler. Acaba satabilir miyiz satamaz mıyız, elimizdeki sermayeyi oraya bağlayalım mı bağlamayalım mı diye bir durağanlık durumuna geçtiler.

Emekliler de ihtiyaçları haricinde ev almak istemiyorlar

Emekli olanlar daha önce ellerindeki toplu parayı konut alarak değerlendirirdi, şu an durum nedir başkanım?

Evler için birçok vergiler de çıktı biliyorsunuz. Kiraya verse gelir vergisi çıktı. Asfalt parası, çeşitli çöp vergisi gibi bu tip vergilerden dolayı da insanlar artık ikinci bir ev alma istekleri bu sebeplerden dolayı azaldı diyebiliriz. Bu vergileri kaldırırsak o zaman eski dönemlere dönebilir tabi ve emeklilerimiz elindeki miktarı yatırıp ev alıp kiraya vermeyi düşünebilirler. Emekli olan vatandaşlarımız gördüğümüz kadarıyla ihtiyaçları haricinde pek ev almak istemiyorlar.

Piyasanın hareketlenmesi isteniyorsa konut faizleri düşürülmeli

Sorunun çözümü için ne yapılabilir? Arsa üretilebilir. Arsa olmadığından dolayı fiyatlar artmakta. İnşaat maliyetleri arttı. Demir beş yıl önce 3 bin lira ise demirin tonu 8 bin lira oldu. İnşaat maliyetlerindeki artışı herkes biliyor. Kredi faiz oranları çok yüksek. Bundan dolayı da şu anda satışlarımız istediğimiz seviyede değil. Bu kışın da zor geçeceğini düşünüyorum. Devletimiz piyasanın hareketlenmesini istiyorsa tekrar konut faizlerinin düşürülmesi gerekir. Bu da tabi ki gerçek ekonomi değil. Kamu bankaları kredi veriyor ve kamu zarar ediyor. Zararına kredi veriliyor… Kredi faiz oranları düşerse piyasalar tekrar hareketlenir diye düşünüyorum.

Ekonomik istikrarsızlık devam ederse konut artışını durduramayız

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Ben elinde imkanı olanların parasını gayrimenkule yatırmalarını tavsiye ederim. Tabi neticede ne altın ne dolar belli süre sonra gayrimenkulün yaptığı değeri yapmaz diye düşünüyorum. Uzun vadede bakıldığı zaman gayrimenkul kazandırır. İmkanı olan insanların bu fırsatı değerlendirmesini tavsiye ediyorum. Gayrimenkul fiyatları ile ilgili şu durumları yaşıyoruz. Gayrimenkul fiyatlarını şişirilmiş olarak görüyoruz. 600 bin liralık evini satmak isteyen kişi bir anda 900 bin lira gibi bir fiyata çıkarıyor. Bunun da sebebi dolara dövize endeksleyerek piyasadaki bu istikrarsızlıktan dolayı insanlar bunu fırsat bilip tüm gayrimenkul satan insanlar fiyatları artırdı ve şişirmiş olduğunu görüyoruz. Ekonomik istikrar sağlanırsa fiyatlar geriye gelmese de sabitlenir, fiyatlar durdukları yerde sabit durur. Bu istikrarsızlık devam ederse doların artışı devam ettiği sürece gayrimenkul piyasasında fiyat yükselişini de durduramayacağız gibi görünüyor. Dövizin artışını durduramadığımız sürece inşaat sektöründeki bu pahalılığı da önleyemeyiz. Öyle bir duruma gelecek ki eğer böyle devam ederse neredeyse kimse ev alamayacak duruma gelir. En büyük sebep, piyasada istikrar olmaması ve döviz artışlarının maliyetlerdeki artışına neden olması.

Gazete Eskişehir Ekspres'in Kasım-2021 sayısından...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@