Değer kaybı başvurusu nasıl yapılır diye düşünen kişiler bu kapsamda pek çok detayı bilmelidir. Çünkü yapılan bir kazanın ardından isteyen herkes değer kaybı alamaz. Kazalar ardından bu başvurunun yapılabilmesi adına kaza yapan aracın belirli özelliklere sahip olması gerekir. Aynı zamanda bu durumun dışında farklı şartlar da aranır. Eğer gereken şartlar eksiksiz bir biçimde uygunluk gösteriyor ise insanlar değer kaybı almak adına başvurularını gerçekleştirebilirler. 

Araçlar için değer kaybı almak isteyen kişilerin öncelikli olarak gereken şartlara uygun olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekir. Bu durumda belirli şartlar belirlenmiştir. Aynı zamanda insanların değer kaybı başvurusu yapmak adına çok fazla beklememeleri gerekir. Kazanın ardından 2 yıl içerisinde değer kaybı almak adına başvuruların yapılması önem taşır. Eğer insanlar bu süre zarfı içerisinde değer kaybı almak adına başvurularını gerçekleştirmezler ise durum süre aşımına uğrar. Böyle bir durumda ise insanlar artık değer kaybı alma haklarını ellerinden kaybederler. 

Değer Kaybı Başvurusu Yapmak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Değer kaybı başvurusu evrakları hazırlayan kişilerin tüm evrakları kesinlikle eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir. Eğer değer kaybı için hazırlanan evraklardan tek bir tanesi bile eksik olursa değer kaybı başvuruları olumsuz şekilde sonuçlanır. Bu gibi durumlar ile uğraşmak istemeyen kişilerin hangi evrakları hazırlamaları gerektiğini en başında eksiksiz bir biçimde belirlemeleri gerekir. Böylelikle de tüm evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlayarak değer kaybı başvurularını tamamlarlar. Eğer şartlar sağlanıyorsa ve evraklar da eksiksiz bir şekilde hazırlanmışsa sorunsuz bir biçimde değer kaybı sorunsuz bir biçimde alınır. Bunun için hazırlanması gereken evraklar ise şu şekilde sıralanır;

1.    Kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı
2.    Hasar tespit tutanağı
3.    Meydana gelen hasarı tamamen gösteren ve aynı zamanda her açıdan çekilen kaza fotoğrafları
4.    Aracın ruhsatı
5.    Araç ekspertiz raporu

Araçlar için değer kaybı başvurusu yapmak isteyen kişilerin bu evrakları kesinlikle eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir. Evraklardan tek bir tanesi bile eksik olursa eğer değer kaybı başvurusu olumsuz şekilde sonuçlanır. 

Değer Kaybı Başvurusu İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Yaşanan kazaların ardından değer kaybı almak isteyen kişilerin öncelikli olarak belirli şartları sağlıyor olmaları gerekir. Eğer söz konusu olan şartlar sağlanmıyor ise insanlar değer kaybı alma hakkına sahip olamıyorlar. Yapılan kazaların sonrasında değer kaybı almak isteyen kişilerin bu şartları tüm detayları ile bilmeleri önem taşır. Eğer şartlar eksiksiz bir şekilde sağlanıyor ise insanlar sorunsuz bir biçimde başvurularını yapabilirler. Bunun için sağlanması gereken şartlar ise şu şekilde sıralanır;

1.    Kazada %100 kusurlu olunmaması
2.    Aracın 10 yaşından küçük olması
3.    Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
4.    Aracın onarılmayacak hale gelmemesi
5.    Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
6.    Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması
7.    Daha önceden yaşanan bir trafik kazası ardından aracın parçalarının değişmemesi

Değer kaybı başvurusu şartları eksiksiz şekilde sağlanan kişiler sorunsuz şekilde değer kaybı almak adına başvurularını gerçekleştirebilirler. Yapılan başvuruların ardından geri dönüşün yapılması ise genel olarak ilk 15 gün içerisinde gerçekleşir. Eğer bu süre zarfı içerisinde herhangi bir geri dönüş sağlanmamış ise bu durumun kontrol edilmesi gerekir. Yine değer kaybı için evrakların eksik olması durumunda da olumsuz geri dönüş gelebilir. Böyle bir durumda da insanların eksik olan evrakları tamamlayarak değer kaybı başvurularını onaylatmaları gerekir.

Konuya ilişkin detaylı bilgi için tıklayın: https://degerkaybibasvuru.net/