Demiryol İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Uysal, Eskişehir’de düzenlenen Raylı Sistemler Endüstrisi Altyapı Teknolojileri Zirve fuarına dikkat çektiği açıklamasında, “Demiryollarının beşiği Eskişehir'in ve tüm demiryolcularının gururu Eskişehir TÜRASAŞ'ın standını herkesin gözü aradı. Görememek Demiryolcuların yanında Eskişehirlileri de üzdü, burukluk yaşattı” dedi.

Uysal yaşanan duruma tepki göstererk, “Demiryolcuları, Eskişehirlilerin düşündüren ve düşündükçe üzen gidişat akıllarda hep şu var. Bu gidişat nereye varır. Bu kurumun sonu ne olur, çalışanların sonu ne olur, şehrin istikbali söz konusu değil mi? Eskişehir TÜRASAŞ (TÜLOMSAŞ) Bölge Müdürlüğü fabrikasında yaşanan gelişmeler malumunuz Raylı Sistemler Endüstrisi Altyapı Teknolojileri Zirve fuarı düzenlendi. Fuardaki stantlara baktığımızda ulusal ve uluslararası birçok firmanın stantlarını gördük. Canla başla ürün tanıtımı için gayret ettiklerine şahit olduk, içlerinde birçoğu genç olan 5-10 yıllık firmaların geldikleri noktalara şahit olduk. Fakat Demiryolcuların içi buruktu. Demiryollarının beşiği Eskişehir'in ve tüm demiryolcularının gururu Eskişehir TÜRASAŞ'ın standını herkesin gözü aradı. Görememek demiryolcuların yanında Eskişehirlileri de üzdü, burukluk yaşattı” dedi. 

Eskişehir'de öğrencilerin okuması artık zorlaştı Eskişehir'de öğrencilerin okuması artık zorlaştı

Çalışanlar, Eskişehir halkı ve sivil toplum kuruluşları endişeli

Uysal, şöyle devam etti;

"Ayrıca şuan Eskişehir ESTRAM A.Ş.'nin tramvay alım ihalesi yapılmakta olup, ihaleye katılmak için 3’ü yerli 5’i yabancı olmak üzere 8 firma şartname hazırlamış olup, 1 Haziran'da yapılacak ihaleye hazırlık çalışmalarını yürütmektedir. Türkiye'nin en yetkin ve donanımla TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü’nün bu ihaleyle ilgilenmemesi başta çalışanlar olmak üzere Eskişehir'de yaşayan insanlar merak etmekte olup, sivil toplum kuruluşlarından bu sorunun cevabını araştırmaktadırlar. Eskişehir'de 150 yıllık geçmişi olup ve de geleceğe dönük beklentisi ve iddiası olan bir şehir Demiryolunun, sanayinin tüm bileşenlerinin toplandığı ilimizdeki fuarda TÜRASAŞ’ın fabrikasının (TÜLOMSAŞ) katılmamasının ve ESTRAM A.Ş’nin yapmış olduğu 15 tramvay ihalesine ilgilenmemesi ve de kendi bünyesindeki çalışanların yapabileceği işleri taşeron firmalara vermesi ve yeni teknolojik makinalar alınarak teknolojinin takip edilmemesinden dolayı çalışanlar, Eskişehir halkı ve sivil toplum kuruluşları endişe ve üzüntü ile takip etmekte ve özellikle bu fabrikayı yönetenlerden yürekleri serinletecek, endişeleri giderecek açıklama beklemektedirler.  Yeterli derecede yetişkin personele sahip olan bu kurumun yönetiminin Demirspor yönetimi ile uğraşan, personele mevzuatı bahane ederek engeller üretmenin  yerine çözüm arayan liyakatli mühendis ve işçileri ile çözüm üretileceği konusunda tüm camia umut ve inancını korumaktadır”